libkcddb - en to ru translation catalogue (169 entries)

en: Cache Locations
ru: Расположение кэша

en: Could not fetch mirror list.
ru: Не удалось получить список зеркал.

en: Could Not Fetch
ru: Получение не выполнено

en: Select mirror
ru: Выберите зеркало

en: Select one of these mirrors
ru: Выберите одно из зеркал

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
ru: Настройка CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
ru: &Поиск

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
ru: Включить поиск в MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
ru: Включить поиск во freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
ru: Сервер freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
ru: Сервер freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
ru: Имя сервера CDDB, используемого для поиска информации о компакт-диске.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
ru: Порт:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
ru: Номер порта сервера CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
ru: &Транспорт:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
ru: Тип доступа к серверу CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
ru: Показать &список зеркал

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
ru: &Отправка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
ru: Адрес электронной почты:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
ru: Метод отправки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
ru: Сервер:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
ru: Сервер базы данных о компакт дисках (CDDB) используется для получения сведений о компакт-диске (таких как названия композиций, их исполнители, авторы и т.д.).

en: Blues
ru: Блюз

en: Classical
ru: Классика

[ctx: music genre]
en: Country
ru: Кантри

en: Data
ru: Данные

en: Folk
ru: Фолк

en: Jazz
ru: Джаз

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: New Age
ru: Нью-эйдж

en: Reggae
ru: Регги

en: Rock
ru: Рок

en: Soundtrack
ru: Саундтрек

en: Unknown
ru: Неизв.

en: A Cappella
ru: Капелла

en: Acid Jazz
ru: Кислотный джаз

en: Acid Punk
ru: Кислотный панк

en: Acid
ru: Кислотный

en: Acoustic
ru: Акустика

en: Alternative
ru: Альтернатива

en: Alt. Rock
ru: Альтернативный рок

en: Ambient
ru: Эмбиент

en: Anime
ru: Аниме

en: Avantgarde
ru: Авангард

en: Ballad
ru: Баллада

en: Bass
ru: Бас-гитара

en: Beat
ru: Бит

en: Bebop
ru: Бибоп

en: Big Band
ru: Оркестр

en: Black Metal
ru: Чёрный металл

en: BritPop
ru: Брит-поп

en: Cabaret
ru: Кабаре

en: Celtic
ru: Кельтик

en: Chamber Music
ru: Камерная музыка

en: Chanson
ru: Шансон

en: Chorus
ru: Хор

en: Christian Gangsta Rap
ru: Христианский гэнгста-рэп

en: Christian Rap
ru: Христианский рэп

en: Christian Rock
ru: Христианский рок

en: Classic Rock
ru: Классический рок

en: Club-house
ru: Клуб-хаус

en: Club
ru: Клуб

en: Comedy
ru: Комедия

en: Contemporary Christian
ru: Христианская

en: Dance Hall
ru: Дискотека

en: Dance
ru: Данс

en: Death Metal
ru: Death-металл

en: Disco
ru: Диско

en: Drum Solo
ru: Соло барабана

en: Duet
ru: Дуэт

en: Easy Listening
ru: Лёгкая музыка

en: Electronic
ru: Электронная

en: Ethnic
ru: Этническая

en: Eurodance
ru: Евродэнс

en: Euro-House
ru: Евро-хаус

en: Euro-Techno
ru: Евро-техно

en: Fast-Fusion
ru: Фаст-фьюжн

en: Folklore
ru: Фольклор

en: Folk/Rock
ru: Фолк/рок

en: Freestyle
ru: Фристайл

en: Funk
ru: Фанк

en: Fusion
ru: Фьюжн

en: Game
ru: Музыка из игр

en: Gangsta Rap
ru: Гэнгста-рэп

en: Goa
ru: Гоа

en: Gospel
ru: Псалмы

en: Gothic Rock
ru: Готический рок

en: Gothic
ru: Готика

en: Grunge
ru: Грандж

en: Hardcore
ru: Хардкор

en: Hard Rock
ru: Хард-рок

en: Heavy Metal
ru: Тяжёлый металл

en: Hip-Hop
ru: Хип-хоп

en: House
ru: Хаус

en: Humor
ru: Юмор

en: Indie
ru: Инди

en: Industrial
ru: Индастриал

en: Instrumental Pop
ru: Инструментальный поп

en: Instrumental Rock
ru: Инструментальный рок

en: Instrumental
ru: Инструментальный

en: Jazz+Funk
ru: Джаз+фанк

en: JPop
ru: Джэй-поп

en: Jungle
ru: Джангл

en: Latin
ru: Латина

en: Meditative
ru: Медитация

en: Merengue
ru: Меренге

en: Metal
ru: Металл

en: Musical
ru: Мюзикл

en: National Folk
ru: Национальный фолк

en: Native American
ru: Чисто американская

en: New Wave
ru: Нью-вэйв

en: Noise
ru: Шум

en: Opera
ru: Опера

en: Other
ru: Другое

en: Polka
ru: Полька

en: Polsk Punk
ru: Польский панк

en: Pop-Funk
ru: Поп-фанк

en: Pop/Funk
ru: Поп/фанк

en: Pop
ru: Поп

en: Power Ballad
ru: Баллады

en: Pranks
ru: Пранк

en: Primus
ru: Примус

en: Progressive Rock
ru: Прогрессивный рок

en: Psychedelic Rock
ru: Психоделический рок

en: Psychedelic
ru: Психоделическая

en: Punk Rock
ru: Панк-рок

en: Punk
ru: Панк

en: R&B
ru: Ритм-энд-блюз

en: Rap
ru: Рэп

en: Rave
ru: Рейв

en: Retro
ru: Ретро

en: Rhythmic Soul
ru: Ритмический соул

en: Rock & Roll
ru: Рок-н-ролл

en: Salsa
ru: Сальса

en: Samba
ru: Самба

en: Satire
ru: Сатира

en: Ska
ru: Ска

en: Slow Jam
ru: Инструментальный джем

en: Slow Rock
ru: Медленный рок

en: Sonata
ru: Соната

en: Soul
ru: Соул

en: Sound Clip
ru: Клип

en: Southern Rock
ru: Южный рок

en: Space
ru: Спейс

en: Speech
ru: Речь

en: Swing
ru: Свинг

en: Symphonic Rock
ru: Симфонический рок

en: Symphony
ru: Симфония

en: Synthpop
ru: Синти-поп

en: Tango
ru: Танго

en: Techno-Industrial
ru: Техно-индастриал

en: Techno
ru: Техно

en: Terror
ru: Террор

en: Thrash Metal
ru: Трэш-метал

en: Top 40
ru: Топ-40

en: Trailer
ru: Фрагмент фильма

en: Trance
ru: Транс

en: Trip-Hop
ru: Трип-хоп

en: Vocal
ru: Голос

en: Success
ru: Готово

en: Server error
ru: Ошибка сервера

en: Host not found
ru: Узел не найден

en: No response
ru: Нет ответа

en: No record found
ru: Записей не найдено

en: Multiple records found
ru: Найдено несколько записей

en: Cannot save
ru: Невозможно сохранить

en: Invalid category
ru: Недопустимая категория

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: %1 (disc %2)
ru: %1 (диск %2)
