libkcddb - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (186 entries)

en: Cache Locations
sr@ijekavianlatin: Lokacije keša

en: Could not fetch mirror list.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim spisak ogledala.

en: Could Not Fetch
sr@ijekavianlatin: Neuspelo dobavljanje

en: Select mirror
sr@ijekavianlatin: Izbor ogledala

en: Select one of these mirrors
sr@ijekavianlatin: Izaberite jedno od ovih ogledala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
sr@ijekavianlatin: CDDB postavke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
sr@ijekavianlatin: &Potraga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
sr@ijekavianlatin: Traži na MusicBrainzu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
sr@ijekavianlatin: Traži na FreeDB‑u

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
sr@ijekavianlatin: Server FreeDB‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
sr@ijekavianlatin: Server FreeDB‑a:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
sr@ijekavianlatin: Ime CDDB servera na kojem će se tražiti podaci o CD‑ovima.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
sr@ijekavianlatin: Porta za povezivanje na CDDB server.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
sr@ijekavianlatin: Tip potrage s kojom treba pokušati na CDDB serveru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
sr@ijekavianlatin: Prikaži spisak &ogledala

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
sr@ijekavianlatin: &Predaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
sr@ijekavianlatin: Adresa e‑pošte:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_FreedbSubmitTransport)
en: Submit Method
sr@ijekavianlatin: Metod predaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, smtpButton)
en: SMTP (Email)
sr@ijekavianlatin: SMTP (e‑pošta)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, needsAuthenticationBox)
en: Server needs authentication
sr@ijekavianlatin: Server zahteva autentifikaciju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Reply-To:
sr@ijekavianlatin: Odgovor‑na:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
sr@ijekavianlatin: CDDB se koristi za dobavljanje podataka poput izvođača, naslova i imena numera na CD‑ovima.

en: freedb has been set to use HTTP for submissions because the email details you have entered are incomplete. Please review your email settings and try again.
sr@ijekavianlatin: Podešeno je korišćenje HTTP‑a za predaje na FreeDB, pošto niste uneli potpune detalje e‑pošte. Proverite postavke e‑pošte pa pokušajte ponovo.

en: Incorrect Email Settings
sr@ijekavianlatin: Loše postavke e‑pošte

en: Blues
sr@ijekavianlatin: bluz

en: Classical
sr@ijekavianlatin: klasika

[ctx: music genre]
en: Country
sr@ijekavianlatin: kantri

en: Data
sr@ijekavianlatin: podaci

en: Folk
sr@ijekavianlatin: folk

en: Jazz
sr@ijekavianlatin: džez

en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: razno

en: New Age
sr@ijekavianlatin: nju ejdž

en: Reggae
sr@ijekavianlatin: rege

en: Rock
sr@ijekavianlatin: rok

en: Soundtrack
sr@ijekavianlatin: filmska

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: A Cappella
sr@ijekavianlatin: akapela

en: Acid Jazz
sr@ijekavianlatin: esid džez

en: Acid Punk
sr@ijekavianlatin: esid pank

en: Acid
sr@ijekavianlatin: esid

en: Acoustic
sr@ijekavianlatin: akustika

en: Alternative
sr@ijekavianlatin: alternativa

en: Alt. Rock
sr@ijekavianlatin: alt. rok

en: Ambient
sr@ijekavianlatin: ambijentalna

en: Anime
sr@ijekavianlatin: anime

en: Avantgarde
sr@ijekavianlatin: avangarda

en: Ballad
sr@ijekavianlatin: balada

en: Bass
sr@ijekavianlatin: bas

en: Beat
sr@ijekavianlatin: bit

en: Bebop
sr@ijekavianlatin: bebop

en: Big Band
sr@ijekavianlatin: big bend

en: Black Metal
sr@ijekavianlatin: blek metal

en: Bluegrass
sr@ijekavianlatin: blugras

en: Booty Bass
sr@ijekavianlatin: buti bas

en: BritPop
sr@ijekavianlatin: brit‑pop

en: Cabaret
sr@ijekavianlatin: kabare

en: Celtic
sr@ijekavianlatin: keltska

en: Chamber Music
sr@ijekavianlatin: duhovna

en: Chanson
sr@ijekavianlatin: šansona

en: Chorus
sr@ijekavianlatin: hor

en: Christian Gangsta Rap
sr@ijekavianlatin: hrišćanski gangsta‑rep

en: Christian Rap
sr@ijekavianlatin: hrišćanski rep

en: Christian Rock
sr@ijekavianlatin: hrišćanski rok

en: Classic Rock
sr@ijekavianlatin: klasični rok

en: Club-house
sr@ijekavianlatin: klub‑haus

en: Club
sr@ijekavianlatin: klub

en: Comedy
sr@ijekavianlatin: komedija

en: Contemporary Christian
sr@ijekavianlatin: savremena hrišćanska

en: Crossover
sr@ijekavianlatin: prelazna

en: Cult
sr@ijekavianlatin: kultna

en: Dance Hall
sr@ijekavianlatin: dens hol

en: Dance
sr@ijekavianlatin: dens

en: Darkwave
sr@ijekavianlatin: darkvejv

en: Death Metal
sr@ijekavianlatin: ded metal

en: Disco
sr@ijekavianlatin: disko

en: Dream
sr@ijekavianlatin: drim

en: Drum & Bass
sr@ijekavianlatin: bubanj i bas

en: Drum Solo
sr@ijekavianlatin: bubanj solo

en: Duet
sr@ijekavianlatin: duet

en: Easy Listening
sr@ijekavianlatin: lako slušanje

en: Electronic
sr@ijekavianlatin: elektronska

en: Ethnic
sr@ijekavianlatin: narodna

en: Eurodance
sr@ijekavianlatin: evrodens

en: Euro-House
sr@ijekavianlatin: evro‑haus

en: Euro-Techno
sr@ijekavianlatin: evro‑tehno

en: Fast-Fusion
sr@ijekavianlatin: fest‑fjužn

en: Folklore
sr@ijekavianlatin: folklorna

en: Folk/Rock
sr@ijekavianlatin: folk/rok

en: Freestyle
sr@ijekavianlatin: fristajl

en: Funk
sr@ijekavianlatin: fank

en: Fusion
sr@ijekavianlatin: fjužn

en: Game
sr@ijekavianlatin: iz igre

en: Gangsta Rap
sr@ijekavianlatin: gangsta‑rep

en: Goa
sr@ijekavianlatin: goa

en: Gospel
sr@ijekavianlatin: gospel

en: Gothic Rock
sr@ijekavianlatin: gotski rok

en: Gothic
sr@ijekavianlatin: gotska

en: Grunge
sr@ijekavianlatin: grandž

en: Hardcore
sr@ijekavianlatin: hardkor

en: Hard Rock
sr@ijekavianlatin: hard rok

en: Heavy Metal
sr@ijekavianlatin: hevi metal

en: Hip-Hop
sr@ijekavianlatin: hip‑hop

en: House
sr@ijekavianlatin: haus

en: Humor
sr@ijekavianlatin: humoristička

en: Indie
sr@ijekavianlatin: indi

en: Industrial
sr@ijekavianlatin: industrijska

en: Instrumental Pop
sr@ijekavianlatin: instrumentalni pop

en: Instrumental Rock
sr@ijekavianlatin: instrumentalni rok

en: Instrumental
sr@ijekavianlatin: instrumentalna

en: Jazz+Funk
sr@ijekavianlatin: džez+fank

en: JPop
sr@ijekavianlatin: džej‑pop

en: Jungle
sr@ijekavianlatin: džangl

en: Latin
sr@ijekavianlatin: latino

en: Lo-Fi
sr@ijekavianlatin: lo‑faj

en: Meditative
sr@ijekavianlatin: meditacijska

en: Merengue
sr@ijekavianlatin: merenga

en: Metal
sr@ijekavianlatin: metal

en: Musical
sr@ijekavianlatin: mjuzikl

en: National Folk
sr@ijekavianlatin: nacionalni folk

en: Native American
sr@ijekavianlatin: indijanska

en: Negerpunk
sr@ijekavianlatin: negerpank

en: New Wave
sr@ijekavianlatin: nju vejv

en: Noise
sr@ijekavianlatin: nojz

en: Oldies
sr@ijekavianlatin: starovrijemske

en: Opera
sr@ijekavianlatin: operska

en: Other
sr@ijekavianlatin: druga

en: Polka
sr@ijekavianlatin: polka

en: Polsk Punk
sr@ijekavianlatin: poljski pank

en: Pop-Funk
sr@ijekavianlatin: pop‑fank

en: Pop/Funk
sr@ijekavianlatin: pop/fank

en: Pop
sr@ijekavianlatin: pop

en: Porn Groove
sr@ijekavianlatin: porn‑gruv

en: Power Ballad
sr@ijekavianlatin: moćna balada

en: Pranks
sr@ijekavianlatin: prenks

en: Primus
sr@ijekavianlatin: primus

en: Progressive Rock
sr@ijekavianlatin: progresivni rok

en: Psychedelic Rock
sr@ijekavianlatin: psihodelični rok

en: Psychedelic
sr@ijekavianlatin: psihodelična

en: Punk Rock
sr@ijekavianlatin: pank‑rok

en: Punk
sr@ijekavianlatin: pank

en: R&B
sr@ijekavianlatin: RnB

en: Rap
sr@ijekavianlatin: rep

en: Rave
sr@ijekavianlatin: rejv

en: Retro
sr@ijekavianlatin: retro

en: Revival
sr@ijekavianlatin: rivajval

en: Rhythmic Soul
sr@ijekavianlatin: ritmični soul

en: Rock & Roll
sr@ijekavianlatin: rokenrol

en: Salsa
sr@ijekavianlatin: salsa

en: Samba
sr@ijekavianlatin: samba

en: Satire
sr@ijekavianlatin: satirična

en: Showtunes
sr@ijekavianlatin: šoutjuns

en: Ska
sr@ijekavianlatin: ska

en: Slow Jam
sr@ijekavianlatin: spori džem

en: Slow Rock
sr@ijekavianlatin: spori rok

en: Sonata
sr@ijekavianlatin: sonata

en: Soul
sr@ijekavianlatin: soul

en: Sound Clip
sr@ijekavianlatin: zvučni isječak

en: Southern Rock
sr@ijekavianlatin: južnjački rok

en: Space
sr@ijekavianlatin: spejs

en: Speech
sr@ijekavianlatin: govor

en: Swing
sr@ijekavianlatin: sving

en: Symphonic Rock
sr@ijekavianlatin: simfonijski rok

en: Symphony
sr@ijekavianlatin: simfonijska

en: Synthpop
sr@ijekavianlatin: sintpop

en: Tango
sr@ijekavianlatin: tango

en: Techno-Industrial
sr@ijekavianlatin: tehno-industrijska

en: Techno
sr@ijekavianlatin: tehno

en: Terror
sr@ijekavianlatin: teror

en: Thrash Metal
sr@ijekavianlatin: treš metal

en: Top 40
sr@ijekavianlatin: najboljih 40

en: Trailer
sr@ijekavianlatin: trejler

en: Trance
sr@ijekavianlatin: trans

en: Tribal
sr@ijekavianlatin: plemenska

en: Trip-Hop
sr@ijekavianlatin: trip‑hop

en: Vocal
sr@ijekavianlatin: vokalna

en: Success
sr@ijekavianlatin: Uspeh

en: Server error
sr@ijekavianlatin: Greška servera

en: Host not found
sr@ijekavianlatin: Domaćin nije pronađen

en: No response
sr@ijekavianlatin: Nema odgovora

en: No record found
sr@ijekavianlatin: Nije pronađen nijedan zapis

en: Multiple records found
sr@ijekavianlatin: Nađeno je više zapisa

en: Cannot save
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam

en: Invalid category
sr@ijekavianlatin: Pogrešna kategorija

en: Unknown error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška

en: %1 (disc %2)
sr@ijekavianlatin: %1 (disk %2)
