libkcddb - en to th translation catalogue (160 entries)

en: Blues
th: บลูส์

en: Classical
th: คลาสสิค

[ctx: music genre]
en: Country
th: คันทรี

en: Data
th: ข้อมูล

en: Folk
th: โฟลค์

en: Jazz
th: แจ๊ส

en: Miscellaneous
th: เบ็ดเตล็ด

en: New Age
th: นิวเอจ

en: Reggae
th: แร็กเก้

en: Rock
th: ร็อก

en: Soundtrack
th: เสียงประกอบ

en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: A Cappella
th: อะแคปเพลลา

en: Acid Jazz
th: แอซิดแจ๊ส

en: Acid Punk
th: แอซิดพังก์

en: Acid
th: แอซิด

en: Acoustic
th: อะคูสติค

en: Alternative
th: อัลเทอร์เนทีฟ

en: Alt. Rock
th: อัลเทอร์เนทีฟร็อก

en: Ambient
th: แอมเบียนท์

en: Anime
th: อะนิเม

en: Avantgarde
th: อาวันท์การ์ด

en: Ballad
th: บัลลาด

en: Bass
th: เบส

en: Beat
th: บีท

en: Bebop
th: บีบอพ

en: Big Band
th: ดนตรีวงใหญ่

en: Black Metal
th: แบล็คเมทัล

en: Bluegrass
th: บลูกราส

en: Booty Bass
th: บูตตี้เบส

en: BritPop
th: ป๊อปอังกฤษ

en: Cabaret
th: คาบาเรต์

en: Celtic
th: เคลติค

en: Chamber Music
th: ดนตรีแชมเบอร์

en: Chanson
th: ชอซอน

en: Chorus
th: ประสานเสียง

en: Christian Gangsta Rap
th: คริสเตียน แกงสตา แร็พ

en: Christian Rap
th: คริสเตียนแร็พ

en: Christian Rock
th: คริสเตียนร็อก

en: Classic Rock
th: คลาสสิคร็อก

en: Club-house
th: คลับ-เฮาส์

en: Club
th: คลับ

en: Comedy
th: ตลก

en: Contemporary Christian
th: คริสเตียนร่วมสมัย

en: Crossover
th: ครอสโอเวอร์

en: Cult
th: คัลท์

en: Dance Hall
th: แดนซ์ฮอล

en: Dance
th: ดนตรีเต้นรำ

en: Darkwave
th: ดาร์คเวฟ

en: Death Metal
th: เดธเมทัล

en: Disco
th: ดิสโก้

en: Dream
th: ดรีม

en: Drum & Bass
th: กลอง & เบส

en: Drum Solo
th: เดี่ยวกลอง

en: Duet
th: ดนตรีร้องคู่

en: Easy Listening
th: ดนตรีฟังง่ายๆ

en: Electronic
th: อิเลคทรอนิก

en: Ethnic
th: เอธนิค

en: Eurodance
th: ดนตรีเต้นรำแถบยุโรป

en: Euro-House
th: ยูโร-เฮาส์

en: Euro-Techno
th: ยูโร-เทคโน

en: Fast-Fusion
th: ฟาสต์ฟิวชัน

en: Folklore
th: เรื่องพื้นบ้าน

en: Folk/Rock
th: โฟลค์/ร็อก

en: Freestyle
th: ฟรีสไตล์

en: Funk
th: ฟังก์

en: Fusion
th: ฟิวชัน

en: Game
th: เกม

en: Gangsta Rap
th: แกงสตาแร็พ

en: Goa
th: ดนตรีกัว

en: Gospel
th: กอสเปิล

en: Gothic Rock
th: กอธิคร็อก

en: Gothic
th: กอธิค

en: Grunge
th: กรันจ์

en: Hardcore
th: ฮาร์ดคอร์

en: Hard Rock
th: ฮาร์ดร็อก

en: Heavy Metal
th: เฮฟวีเมทัล

en: Hip-Hop
th: ฮิปฮอป

en: House
th: เฮาส์

en: Humor
th: ฮิวเมอร์

en: Indie
th: อินดี

en: Industrial
th: อินดัสเตรียล

en: Instrumental Pop
th: ป๊อปบรรเลง

en: Instrumental Rock
th: ร็อกบรรเลง

en: Instrumental
th: เพลงบรรเลง

en: Jazz+Funk
th: แจ๊ส+ฟังก์

en: JPop
th: ป๊อปญี่ปุ่น

en: Jungle
th: จังเกิล

en: Latin
th: ละติน

en: Lo-Fi
th: โล-ไฟ

en: Meditative
th: ดนตรีทำสมาธิ

en: Merengue
th: เมอแรงเก

en: Metal
th: เมทัล

en: Musical
th: ละครเพลง

en: National Folk
th: โฟล์คประจำชาติ

en: Native American
th: อเมริกันพื้นเมือง

en: Negerpunk
th: นีเกอร์พังก์

en: New Wave
th: นิวเวฟ

en: Noise
th: นอยส์

en: Oldies
th: ย้อนยุค

en: Opera
th: โอเปร่า

en: Other
th: อื่นๆ

en: Polka
th: โพลกา

en: Polsk Punk
th: โปลสก์พังต์

en: Pop-Funk
th: ป๊อป-ฟังก์

en: Pop/Funk
th: ป๊อป/ฟังก์

en: Pop
th: ป๊อป

en: Porn Groove
th: พอร์นกรูฟ

en: Power Ballad
th: พาวเวอร์บัลลาด

en: Pranks
th: แพร็งคส์

en: Primus
th: ไพรมัส

en: Progressive Rock
th: โพรเกรสซีฟร็อก

en: Psychedelic Rock
th: ไซคีเดลิคร็อก

en: Psychedelic
th: ไซคีเดลิค

en: Punk Rock
th: พังก์ร็อก

en: Punk
th: พังก์

en: R&B
th: อาร์แอนด์บี

en: Rap
th: แร็พ

en: Rave
th: เรฟ

en: Retro
th: รีโทร

en: Revival
th: รีไววัล

en: Rhythmic Soul
th: ริธมิคโซล

en: Rock & Roll
th: ร็อกแอนด์โรล

en: Salsa
th: ซัลซา

en: Samba
th: แซมบา

en: Satire
th: ซาไทร์

en: Showtunes
th: โชว์จูนส์

en: Ska
th: สกา

en: Slow Jam
th: สโลว์แจม

en: Slow Rock
th: สโลว์ร็อก

en: Sonata
th: โซนาตา

en: Soul
th: โซล

en: Sound Clip
th: คลิปเสียง

en: Southern Rock
th: เซาธ์เทิร์นร็อก

en: Space
th: สเปซ

en: Speech
th: สุนทรพจน์

en: Swing
th: สวิง

en: Symphonic Rock
th: ร็อกเล่นโดยวงซิมโฟนี

en: Symphony
th: ซิมโฟนี

en: Synthpop
th: ป๊อปสังเคราะห์

en: Tango
th: แท็งโก

en: Techno-Industrial
th: เทคโน-อินดัสเตรียล

en: Techno
th: เทคโน

en: Terror
th: เทอร์เรอร์

en: Thrash Metal
th: แทรชเมทัล

en: Top 40
th: สุดยอด 40

en: Trailer
th: ภาพยนตร์ตัวอย่าง

en: Trance
th: ทรานซ์

en: Tribal
th: ไทรบัล

en: Trip-Hop
th: ทริปฮอป

en: Vocal
th: เสียงร้อง

en: Success
th: สำเร็จ

en: Server error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่เซิร์ฟเวอร์

en: Host not found
th: ไม่พบโฮสต์

en: No response
th: ไม่มีการตอบสนอง

en: No record found
th: ไม่พบรายการบันทึก

en: Multiple records found
th: พบหลายรายการบันทึก

en: Cannot save
th: ไม่สามารถบันทึกได้

en: Invalid category
th: ประเภทไม่ถูกต้อง

en: Unknown error
th: ขอผิดพลาดไม่รู้จัก
