libkcddb - en to ug translation catalogue (147 entries)

en: Could not fetch mirror list.
ug: تەسۋىر تىزىمىغا ئېرىشەلمىدى.

en: Could Not Fetch
ug: ئېرىشەلمىدى

en: Select mirror
ug: تەسۋىر تاللاڭ

en: Select one of these mirrors
ug: بۇ تەسۋىرلەردىن بىرنى تاللاڭ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
ug: CDDB تەڭشىكى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
ug: ئىزدە(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
ug: MusicBrainz ئىزدەشنى قوزغات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
ug: freedb ئىزدەشنى قوزغات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
ug: Freedb مۇلازىمېتىر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
ug: Freedb مۇلازىمېتىر:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
ug: CD ئۇچۇرىنى ئىزدەشكە ئىشلىتىدىغانCDDB مۇلازىمېتىر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
ug: ئېغىز:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
ug: CDDB مۇلازىمېتىرغا باغلىنىدىغان ئېغىز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
ug: يوللاش(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
ug: CDDB مۇلازىمېتىردا سىنايدىغان ئىزدەش تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
ug: تەسۋىر تىزىمىنى كۆرسەت(&M)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
ug: تاپشۇر(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
ug: ئېلخەت مەنزىل:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
ug: تاپشۇرۇش ئۇسۇلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
ug: مۇلازىمېتىر:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
ug: CDDB بولسا CD دىكى سەنئەتكار، ماۋزۇ ۋە ناخشا ئاتىغا ئوخشاش ئۇچۇرلارغا ئېرىشىش ئۈچۈن ئىشلىتىلىدۇ

en: Classical
ug: كلاسسىك

[ctx: music genre]
en: Country
ug: دۆلەت

en: Data
ug: سانلىق-مەلۇمات

en: Folk
ug: خەلق كۈيلىرى

en: Jazz
ug: جاز

en: Miscellaneous
ug: باشقىلار

en: New Age
ug: يېڭى ئەسىر مۇزىكىسى

en: Rock
ug: روك

en: Soundtrack
ug: كىنو لېنتىسى

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: A Cappella
ug: ئاكاپېلا

en: Acid Jazz
ug: ئاسىد جاز

en: Acid Punk
ug: ئاسىد پاڭك

en: Acid
ug: ئاسىد

en: Acoustic
ug: توكسىز مۇزىكا

en: Alternative
ug: زاپاس تۈر

en: Alt. Rock
ug: Alt.  روك

en: Anime
ug: جانلاندۇرۇم ناخشىسى

en: Avantgarde
ug: ئاۋانگارت مۇزىكىسى

en: Ballad
ug: قوشاق

en: Bass
ug: Bass مۇزىكىسى

en: Beat
ug: سوقما مۇزىكا

en: Big Band
ug: چوڭ ئانسامبىل

en: Black Metal
ug: قارا مېتال

en: Bluegrass
ug: كۆكئوت

en: BritPop
ug: بىرىتانىيە تولغىما ئۇسۇلى

en: Cabaret
ug: قاۋاقخانا مۇزىكىسى

en: Celtic
ug: كېلتىك

en: Chamber Music
ug: ئۆيدە ئاڭلايدىغان مۇزىكا

en: Chanson
ug: ناخشا(كۈي)

en: Chorus
ug: Chorus مۇزىكىسى

en: Christian Gangsta Rap
ug: خرىستىئان Gangsta Rap

en: Christian Rap
ug: خرىستىئان Rap

en: Christian Rock
ug: خرىستىئان روك

en: Classic Rock
ug: كلاسسىك روك

en: Club-house
ug: كۇلۇب-ئۆي

en: Club
ug: كۇلۇب

en: Comedy
ug: كومېدىيە

en: Contemporary Christian
ug: ھازىرقى زاماندىكى خرىستىئان

en: Dance Hall
ug: ئۇسۇل زالى

en: Dance
ug: ئۇسۇل

en: Death Metal
ug: Death Metal مۇزىكىسى

en: Disco
ug: Disco مۇزىكىسى

en: Dream
ug: Dream مۇزىكىسى

en: Drum & Bass
ug: جاز دۇمباق ۋە باس

en: Drum Solo
ug: يالغۇز كىشىلىك جاز دۇمباق

en: Duet
ug: تەڭكەش

en: Easy Listening
ug: مۇزىكىسى Easy Listening

en: Electronic
ug: ئېلېكترونلۇق مۇزىكا

en: Ethnic
ug: Ethnic مۇزىكىسى

en: Eurodance
ug: ياۋروپاچە تانسا مۇزىكىسى

en: Euro-House
ug: ياۋروپا-House

en: Euro-Techno
ug: ياۋروپا رەقەملىك مۇزىكىسى

en: Folklore
ug: خەلق ناخشىسى

en: Folk/Rock
ug: خەلق ناخشىسى/تولغىما ئۇسۇل

en: Freestyle
ug: ئەركىن ئۇسلۇب

en: Fusion
ug: قوشۇلۇش

en: Game
ug: ئويۇن

en: Gangsta Rap
ug: Gangsta رەپ

en: Goa
ug: گوئا

en: Gospel
ug: گوسپېل

en: Gothic Rock
ug: Gothic Rock مۇزىكىسى

en: Gothic
ug: گوتچە

en: Grunge
ug: ئەخلەت تولغانما ئۇسسۇل

en: Hard Rock
ug: Hard روك

en: Heavy Metal
ug: ئېغىر مېتال

en: Hip-Hop
ug: خىپ-خوپ

en: House
ug: House مۇزىكىسى

en: Humor
ug: يۇمۇر

en: Industrial
ug: سانائەت

en: Instrumental Pop
ug: چالغۇلۇق Pop مۇزىكىسى

en: Instrumental Rock
ug: چالغۇلۇق Rock مۇزىكىسى

en: Instrumental
ug: چالغۇ

en: Jazz+Funk
ug: جاز+فاڭك

en: Jungle
ug: Jungle مۇزىكىسى

en: Latin
ug: لاتىنچە

en: Meditative
ug: خىيالىي مۇزىكا

en: Merengue
ug: مېرېنگۇې ئۇسسۇلى

en: Metal
ug: مېتال

en: Musical
ug: مۇزىكىلىق

en: National Folk
ug: خەلقئارا خەلق كۈيلىرى

en: Native American
ug: ئىندىئان مۇزىكىسى

en: Negerpunk
ug: نېگىر پاڭك

en: New Wave
ug: يېڭى دولقۇن

en: Noise
ug: شاۋقۇن

en: Oldies
ug: ئەسلىمە مۇزىكىسى

en: Other
ug: باشقا

en: Polka
ug: پولكا

en: Polsk Punk
ug: پولشاچە پاڭك

en: Pop-Funk
ug: پوپ-فاڭك

en: Pop/Funk
ug: پوپ/فاڭك

en: Pop
ug: پوپ

en: Porn Groove
ug: شەھۋانىي مۇزىكا

en: Power Ballad
ug: جانلىق خەلق ناخشىسى

en: Pranks
ug: Pranks مۇزىكىسى

en: Progressive Rock
ug: Progressive روك

en: Psychedelic Rock
ug: خىيالىي روك

en: Psychedelic
ug: خىيالىي تۇيغۇ مۇزىكىسى

en: Punk Rock
ug: پاڭك روك

en: Punk
ug: پاڭك مۇزىكىسى

en: R&B
ug: RB مۇزىكىسى(&B)

en: Rap
ug: رەپ

en: Rock & Roll
ug: Rock  Roll

en: Satire
ug: ساتىرىك

en: Ska
ug: Ska مۇزىكىسى

en: Slow Rock
ug: ئاستا روك

en: Sound Clip
ug: ئاۋاز  مونتاژ

en: Southern Rock
ug: جەنۇب تولغىما ئۇسۇل مۇزىكىسى

en: Space
ug: بوشلۇق

en: Speech
ug: تاۋۇش

en: Swing
ug: تەۋرەنمە مۇزىكا

en: Symphonic Rock
ug: سىمفونىيەلىك روك

en: Symphony
ug: سىمفونىيە

en: Top 40
ug: ئالدىنقى 40

en: Trailer
ug: تەرمىلەر

en: Tribal
ug: Tribal مۇزىكىسى

en: Success
ug: مۇۋەپپەقىيەتلىك بولدى

en: Server error
ug: مۇلازىمېتىر خاتالىقى

en: Host not found
ug: باش ئاپپارات تېپىلمىدى

en: No response
ug: ئىنكاس يوق

en: No record found
ug: خاتىرە تېپىلمىدى

en: Multiple records found
ug: بىر قانچە خاتىرە بار

en: Cannot save
ug: ساقلىغىلى بولمىدى

en: Invalid category
ug: ئىناۋەتسىز كاتېگورىيە

en: Unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: %1 (disc %2)
ug: %1 (دىسكا %2)
