kcmcddb - en to uk translation catalogue (22 entries)

en: Cache Locations
uk: Адреси кешу

en: Could not fetch mirror list.
uk: Не вдалось отримати список дзеркал.

en: Could Not Fetch
uk: Не вдалось отримати

en: Select mirror
uk: Виберіть дзеркало

en: Select one of these mirrors
uk: Виберіть одне з цих дзеркал

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
uk: Параметри CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
uk: &Пошук

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
uk: Увімкнути пошук в MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
uk: Увімкнути пошук в freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
uk: Сервер Freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
uk: Сервер Freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
uk: Назва сервера CDDB для пошуку за інформацією про КД.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
uk: Порт:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
uk: Порт на сервері CDDB для з'єднання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
uk: &Транспорт:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
uk: Тип пошуку на сервері CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
uk: Показати список &дзеркал

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
uk: &Надсилання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
uk: Адреса ел.пошти:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
uk: Метод відсилання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
uk: Сервер:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
uk: CDDB використовується для отримання інформації про КД, напр., виконавець, заголовок, назви пісень і т.п.
