libkcddb - en to uk translation catalogue (183 entries)

en: Cache Locations
uk: Адреси кешу

en: Could not fetch mirror list.
uk: Не вдалось отримати список дзеркал.

en: Could Not Fetch
uk: Не вдалось отримати

en: Select mirror
uk: Виберіть дзеркало

en: Select one of these mirrors
uk: Виберіть одне з цих дзеркал

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
uk: Параметри CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
uk: &Пошук

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
uk: Увімкнути пошук в MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
uk: Увімкнути пошук в freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
uk: Сервер Freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
uk: Сервер Freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
uk: Назва сервера CDDB для пошуку за інформацією про КД.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
uk: Порт:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
uk: Порт на сервері CDDB для з'єднання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
uk: Пе&ренесення:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
uk: Тип пошуку на сервері CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
uk: Показати список &дзеркал

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
uk: &Надіслати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
uk: Адреса ел. пошти:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
uk: Метод надсилання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
uk: Сервер:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
uk: CDDB використовується для отримання інформації про КД, напр., виконавець, заголовок, назви пісень і т.п.

en: Blues
uk: Блюз

en: Classical
uk: Класика

[ctx: music genre]
en: Country
uk: Кантрі

en: Data
uk: Дані

en: Folk
uk: Фольклор

en: Jazz
uk: Джаз

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: New Age
uk: Нова епоха

en: Reggae
uk: Регі

en: Rock
uk: Рок

en: Soundtrack
uk: Звукова доріжка

en: Unknown
uk: Невідомо

en: A Cappella
uk: А капелла

en: Acid Jazz
uk: Ейсід-джаз

en: Acid Punk
uk: Ейсід-панк

en: Acid
uk: Ейсід

en: Acoustic
uk: Акустична

en: Alternative
uk: Альтернативна

en: Alt. Rock
uk: Альт. рок

en: Ambient
uk: Ембієнт

en: Anime
uk: Аніме

en: Avantgarde
uk: Авангард

en: Ballad
uk: Балада

en: Bass
uk: Бейс

en: Beat
uk: Біт

en: Bebop
uk: Бібоп

en: Big Band
uk: Біг-бенд

en: Black Metal
uk: Блек-метал

en: Bluegrass
uk: Блюграс

en: Booty Bass
uk: Буті-бейс

en: BritPop
uk: Бритпоп

en: Cabaret
uk: Кабаре

en: Celtic
uk: Кельтська

en: Chamber Music
uk: Камерна музика

en: Chanson
uk: Шансон

en: Chorus
uk: Хорова

en: Christian Gangsta Rap
uk: Християнський гангста-реп

en: Christian Rap
uk: Християнський реп

en: Christian Rock
uk: Християнський рок

en: Classic Rock
uk: Класичний рок

en: Club-house
uk: Клаб-хаус

en: Club
uk: Клуб

en: Comedy
uk: Комедія

en: Contemporary Christian
uk: Сучасна християнська

en: Crossover
uk: Перетин

en: Cult
uk: Культова

en: Dance Hall
uk: Танцмайданчик

en: Dance
uk: Танцювальна

en: Darkwave
uk: Дарквейв

en: Death Metal
uk: Деф-метал

en: Disco
uk: Диско

en: Dream
uk: Дрім

en: Drum & Bass
uk: Драм-енд-бейс

en: Drum Solo
uk: Соло ударних

en: Duet
uk: Дует

en: Easy Listening
uk: Легка музика

en: Electronic
uk: Електронна

en: Ethnic
uk: Етнічна

en: Eurodance
uk: Євроденс

en: Euro-House
uk: Єврохаус

en: Euro-Techno
uk: Євротехно

en: Fast-Fusion
uk: Фаст-ф’южн

en: Folklore
uk: Фольклор

en: Folk/Rock
uk: Фольклор/рок

en: Freestyle
uk: Вільний стиль

en: Funk
uk: Фанк

en: Fusion
uk: Ф’южн

en: Game
uk: Гра

en: Gangsta Rap
uk: Гангста-реп

en: Goa
uk: Гоа

en: Gospel
uk: Ґоспел

en: Gothic Rock
uk: Готичний рок

en: Gothic
uk: Готична

en: Grunge
uk: Ґрандж

en: Hardcore
uk: Хардкор

en: Hard Rock
uk: Хардрок

en: Heavy Metal
uk: Важкий метал

en: Hip-Hop
uk: Хіп-хоп

en: House
uk: Хаус

en: Humor
uk: Гумор

en: Indie
uk: Інді

en: Industrial
uk: Індастріал

en: Instrumental Pop
uk: Інструментальний поп

en: Instrumental Rock
uk: Інструментальний рок

en: Instrumental
uk: Інструментальна

en: Jazz+Funk
uk: Джаз+Фанк

en: JPop
uk: Джей-поп

en: Jungle
uk: Джангл

en: Latin
uk: Латинська

en: Lo-Fi
uk: Лоу-фай

en: Meditative
uk: Медитативна

en: Merengue
uk: Меренга

en: Metal
uk: Метал

en: Musical
uk: Музична

en: National Folk
uk: Народний фольклор

en: Native American
uk: Індіанська

en: Negerpunk
uk: Негритянський панк

en: New Wave
uk: Нью-вейв

en: Noise
uk: Шум

en: Oldies
uk: Ретро

en: Opera
uk: Опера

en: Other
uk: Інша

en: Polka
uk: Полька

en: Polsk Punk
uk: Польський панк

en: Pop-Funk
uk: Поп-фанк

en: Pop/Funk
uk: Поп/фанк

en: Pop
uk: Поп

en: Porn Groove
uk: Порн-рів

en: Power Ballad
uk: Пауер-балада

en: Pranks
uk: Жарти-розиграші

en: Primus
uk: Примас

en: Progressive Rock
uk: Прогресивний рок

en: Psychedelic Rock
uk: Психоделічний рок

en: Psychedelic
uk: Психоделіка

en: Punk Rock
uk: Панк-рок

en: Punk
uk: Панк

en: R&B
uk: Ритм-енд-блюз

en: Rap
uk: Реп

en: Rave
uk: Рейв

en: Retro
uk: Ретро

en: Revival
uk: Ривайвл

en: Rhythmic Soul
uk: Ритмічний соул

en: Rock & Roll
uk: Рок-н-рол

en: Salsa
uk: Сальса

en: Samba
uk: Самба

en: Satire
uk: Сатира

en: Showtunes
uk: Шоу-мелодії

en: Ska
uk: Ска

en: Slow Jam
uk: Повільний джем

en: Slow Rock
uk: Повільний рок

en: Sonata
uk: Соната

en: Soul
uk: Душа

en: Sound Clip
uk: Звуковий уривок

en: Southern Rock
uk: Південний рок

en: Space
uk: Простір

en: Speech
uk: Мова

en: Swing
uk: Свінг

en: Symphonic Rock
uk: Симфонічний рок

en: Symphony
uk: Симфонія

en: Synthpop
uk: Синтез-поп

en: Tango
uk: Танго

en: Techno-Industrial
uk: Техно-індастріал

en: Techno
uk: Техно

en: Terror
uk: Терор

en: Thrash Metal
uk: Треш-метал

en: Top 40
uk: Топ-40

en: Trailer
uk: Трейлер

en: Trance
uk: Транс

en: Tribal
uk: Племенна

en: Trip-Hop
uk: Тріп-хоп

en: Vocal
uk: Вокал

en: Success
uk: Успішно завершено

en: Server error
uk: Помилка сервера

en: Host not found
uk: вузол не знайдено

en: No response
uk: Немає відповіді

en: No record found
uk: Не знайдено запису

en: Multiple records found
uk: Знайдено декілька записів

en: Cannot save
uk: Неможливо зберегти

en: Invalid category
uk: Неправильна категорія

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: %1 (disc %2)
uk: %1 (диск %2)
