libkdegames - en to ar translation catalogue (129 entries)

en: Retry
ar: أعد المحاولة

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
ar: لا يمكن الوصول إلى ملف أعلى النقاط. ربما مستخدم أخر يكتب إليه حاليا.

en: High Scores
ar: أفضل النتائج

en: Name
ar: الاسم

en: Date
ar: التاريخ

en: Level
ar: مستوى

en: Score
ar: النتيجة

en: Time
ar: الوقت

en: Rank
ar: الرتبة

en: &Remember
ar: &تذكّر

en: &Forget
ar: &انسَ

en: Remember this high score
ar: تذكر هذه النقاط العالية

en: Forget this high score
ar: انس النقاط العليا

en: Excellent!
    You have a new high score!
ar: ممتاز!
    لقد حصلت على نتيجة عليا جديدة!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
ar: حسنا!
    لقد وصلت إلى قائمة أفضل النتائج!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
ar: سهل للغاية

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
ar: سهل جدا

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
ar: سهل

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
ar: صعب

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
ar: صعب جدا

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
ar: صعب للغاية

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
ar: مستحيل

en: Changing the difficulty level will end the current game!
ar: تغير مستوى الصعوبة سينهي اللعبة الحالية!

en: Change the difficulty level
ar: غير مستوى الصعوبة

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
ar: الصعوبة

en: Set the difficulty level
ar: ضع مستوى الصعوبة

en: Set the difficulty level of the game.
ar: ضع مستوى صعوبة اللعبة.

en: Get New Themes...
ar: ا&حصل على سمات جديدة...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
ar: حدّد سمة

en: [No name]
ar: [بلا اسم]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
ar: بواسطة %1

[ctx: new game]
en: &New
ar: &جديد

en: Start a new game.
ar: ابدأ لعبة جديدة.

en: Start a new game
ar: ابدأ لعبة جديدة

en: &Load...
ar: &تحميل...

en: Open a saved game...
ar: افتح لعبة محفوظة...

en: Load &Recent
ar: تحميل &حديث

en: Open a recently saved game...
ar: افتح لعبة محفوظة حديثا...

en: Restart &Game
ar: إعادة تشغيل &لعبة

en: Restart the game
ar: إعادة تشغيل اللعبة

en: &Save
ar: ا&حفظ

en: Save the current game
ar: احفظ اللعبة الحالية

en: Save &As...
ar: احفظ با&سم...

en: Save the current game to another file
ar: احفظ اللعبة الحالية في ملف أخر

en: &End Game
ar: ا&نهاء اللعبة

en: End the current game
ar: أنهي اللعبة الحالية

en: Pa&use
ar: إيقاف &مؤقت

en: Pause the game
ar: أوقف لعبة

en: Show &High Scores
ar: أظهر النتائج ال&عالية

en: Show high scores
ar: أظهر أعلى النتائج

en: &Clear High Scores
ar: ا&مسح النقاط العليا

en: Clear high scores
ar: امسح النقاط العليا

en: Show Statistics
ar: أظهر الإحصائيات

en: Show statistics
ar: أظهر الإحصائيات

en: &Clear Statistics
ar: ام&سح الإحصائيات

en: Delete all-time statistics.
ar: احذف جميع احصائيات الوقت.

en: &Print...
ar: ا&طبع...

en: &Quit
ar: ا&خرج

en: Quit the program
ar: أنهي البرنامج

en: Repeat
ar: إعادة

en: Repeat the last move
ar: كرر أخر حركة

en: Und&o
ar: ت&راجع

en: Undo the last move
ar: تراجع عن أخر حركة

en: Re&do
ar: ت&كرار

en: Redo the latest move
ar: أعاد أحدث حركة

en: &Roll Dice
ar: &رمي النرد

en: Roll the dice
ar: ا&رمي النرد

en: End Turn
ar: انهي الدور

en: &Hint
ar: &تلميح

en: Give a hint
ar: أعط تلميح

en: &Demo
ar: ال&عينة

en: Play a demo
ar: إلعب لعبة استعراضية

en: &Solve
ar: &حلّ

en: Solve the game
ar: حل اللعبة

en: Choose Game &Type
ar: اختر نوع اللعبة

en: Configure &Carddecks...
ar: ا&ضبط شكل الورق...

en: Configure &High Scores...
ar: اضبط النقاط ال&عليا...

en: Send to All Players
ar: إرسال إلى كل اللاعبين

en: Send to %1
ar: إرسال إلى %1

en: MaxPlayers
ar: أعلى لاعبين

en: MinPlayers
ar: أدنى لاعبين

en: GameStatus
ar: حالة اللعبة

en: Player %1
ar: اللاعب %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Send to My Group ("%1")
ar: إرسال إلى مجموعتي ("%1")

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
ar: الكعكة لا تتوافق!
    الكعكة المتوقع: %1
    الكعكة المستقبلة: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
ar: عدم مطابقة إصدار KGame!
    الإصدار المتوقَع: %1
    الإصدار المستلم: %2

en: Unknown error code %1
ar: شيفرة الخطأ مجهولة %1

en: Setup Game
ar: تعيين اللعبة

en: Setup Game Continue
ar: تابع تعيين اللعبة

en: Load Game
ar: حمَل لعبة

en: Client game connected
ar: لعبة العميل موصولة

en: Game setup done
ar: انتهى تعيين اللعبة

en: Synchronize Random
ar: تزامن عشوائي

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Player Property
ar: خاصية اللاعب

en: Game Property
ar: خاصية اللعبة

en: Add Player
ar: إضف لاعب

en: Remove Player
ar: إحذف لاعب

en: Activate Player
ar: تنشيط لاعب

en: Inactivate Player
ar: عطّل لاعب

en: Id Turn
ar: دور الهوية

en: Error Message
ar: رسالة خطأ

en: Player Input
ar: إدخال اللاعب

en: An IO was added
ar: تم اضافة IO

en: Process Query
ar: معالجة الاستعلام

en: Player ID
ar: هوية اللاعب

en: Unnamed - ID: %1
ar: غير مسماة - الهوية: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
ar[0]: %1 غير مسجَل
ar[1]: ١ غير مسجَل
ar[2]:  غير مسجَلين
ar[3]: %1 غير مسجَلين
ar[4]: %1 غير مسجَل
ar[5]: %1 غير مسجَل

en: NULL pointer
ar: مؤشر NULL

en: True
ar: صح

en: False
ar: خطأ

en: Unknown
ar: مجهول

en: UserId
ar: معرف المستخدم

en: Group
ar: المجموعة

en: default
ar: افتراضي

en: AsyncInput
ar: إدخال لاتزامني

en: myTurn
ar: دوري

en: Difficulty
ar: الصعوبة

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
ar: مخصص

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
ar: اختر <b>صعوبة </b> اللعبة.<br />إذا غيرت مستوى الصعوبة عندما تكون اللعبة تعمل ، سيكون عليك إلغائها و البدأ من جديد.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
ar: اختر <b>صعوبة </b> اللعبة.<br /> يمكنك تغير مستوى الصعوبة خلال لعبة تعمل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ar: ا&حصل على سمات جديدة...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
ar: معاينة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ar: تفاصيل السمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ar: الإتصال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ar: الوصف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ar: المؤلف:
