libkdegames - en to cs translation catalogue (127 entries)

en: Retry
cs: Zkusit znovu

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
cs: Nelze přistupovat k souboru s nejvyšším skóre. Jiný uživatel do něj pravděpodobně právě zapisuje.

en: High Scores
cs: Nejvyšší skóre

en: Name
cs: Jméno

en: Date
cs: Datum

en: Level
cs: Úroveň

en: Score
cs: Skóre

en: Time
cs: Čas

en: Rank
cs: Pořadí

en: &Remember
cs: Zapa&matovat

en: &Forget
cs: &Zapomenout

en: Remember this high score
cs: Zapamatovat si tento nejlepší výsledek

en: Forget this high score
cs: Zapomenout tento nejlepší výsledek

en: Excellent!
    You have a new high score!
cs: Výborné!
    Dosáhli jste nového vysokého skóre!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
cs: Dobrá práce!
    Dostali jste se do seznamu vysokých skóre!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
cs: Směšně jednoduchá

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
cs: Velmi jednoduchá

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
cs: Jednoduchá

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
cs: Těžká

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
cs: Velmi těžká

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
cs: Extrémně těžká

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
cs: Nemožná

en: Changing the difficulty level will end the current game!
cs: Nastavení úrovně obtížnosti ukončí aktuální hru!

en: Change the difficulty level
cs: Změnit úroveň obtížnosti

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
cs: Obtížnost

en: Set the difficulty level
cs: Nastavit úroveň obtížnosti

en: Set the difficulty level of the game.
cs: Nastavit úroveň obtížnosti hry.

en: Get New Themes...
cs: Získat nové motivy...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
cs: Zvolit motiv

en: [No name]
cs: [Bez názvu]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
cs: od %1

[ctx: new game]
en: &New
cs: &Nová

en: Start a new game.
cs: Spustit novou hru.

en: Start a new game
cs: Spustit novou hru

en: &Load...
cs: Načís&t...

en: Open a saved game...
cs: Otevřít uloženou hru...

en: Load &Recent
cs: Nah&rát nedávnou

en: Open a recently saved game...
cs: Otevřít nedávnou uloženou hru...

en: Restart &Game
cs: Restartovat &hru

en: Restart the game
cs: Znovu začít tuto hru

en: &Save
cs: &Uložit

en: Save the current game
cs: Uložit aktuální hru

en: Save &As...
cs: Uložit ja&ko...

en: Save the current game to another file
cs: Uložit aktuální hru do jiného souboru

en: &End Game
cs: U&končit hru

en: End the current game
cs: Ukončit aktuální hru

en: Pa&use
cs: Pozas&tavit

en: Pause the game
cs: Pozastavit hru

en: Show &High Scores
cs: Zobrazit ne&jlepší výsledky

en: Show high scores
cs: Zobrazit nejlepší výsledky

en: &Clear High Scores
cs: &Vyčistit nejlepší výsledky

en: Clear high scores
cs: Vyčistit nejlepší výsledky

en: Show Statistics
cs: Zobrazit statistiky

en: Show statistics
cs: Zobrazit statistiky

en: &Clear Statistics
cs: Vyči&stit statistiky

en: Delete all-time statistics.
cs: Smazat všechny statistiky.

en: &Print...
cs: Vy&tisknout...

en: &Quit
cs: U&končit

en: Quit the program
cs: Ukončit program

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Repeat the last move
cs: Opakovat poslední tah

en: Und&o
cs: Z&pět

en: Undo the last move
cs: Vrátit poslední tah

en: Re&do
cs: Zno&vu

en: Redo the latest move
cs: Opakovat poslední tah

en: &Roll Dice
cs: Ho&dit kostkou

en: Roll the dice
cs: Hodit kostkou

en: End Turn
cs: Ukončit tah

en: &Hint
cs: R&ada

en: Give a hint
cs: Dát radu

en: Play a demo
cs: Přehrát demo

en: &Solve
cs: V&yřešit

en: Solve the game
cs: Vyřešit hru

en: Choose Game &Type
cs: Vybra&t typ hry

en: Configure &Carddecks...
cs: Nastavit sady &karet...

en: Configure &High Scores...
cs: Nastavit ne&jvyšší skóre...

en: Send to All Players
cs: Poslat všem hráčům

en: Send to %1
cs: Poslat: %1

en: MaxPlayers
cs: MaxHráčů

en: MinPlayers
cs: MinHráčů

en: GameStatus
cs: Stav hry

en: Player %1
cs: Hráč %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Send to My Group ("%1")
cs: Poslat mé skupině ("%1")

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
cs: Neshoda cookie!
    Očekáváno: %1
    Obdrženo: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
cs: Neshoda ve verzi KGame!
    Očekáváno: %1
    Obdrženo: %2

en: Unknown error code %1
cs: Neznámý chybový kód %1

en: Setup Game
cs: Nastavit hru

en: Setup Game Continue
cs: Nastavit pokračování hry

en: Load Game
cs: Načíst hru

en: Client game connected
cs: Klient se připojil

en: Game setup done
cs: Nastavení hry dokončeno

en: Synchronize Random
cs: Synchronizovat náhodná čísla

en: Disconnect
cs: Odpojit se

en: Player Property
cs: Vlastnosti hráče

en: Game Property
cs: Vlastnosti hry

en: Add Player
cs: Přidat hráče

en: Remove Player
cs: Odstranit hráče

en: Activate Player
cs: Aktivovat hráče

en: Inactivate Player
cs: Deaktivovat hráče

en: Id Turn
cs: ID tahu

en: Error Message
cs: Chybová zpráva

en: Player Input
cs: Hráčův vstup

en: An IO was added
cs: Byl přidán IO

en: Process Query
cs: Zpracovat dotaz

en: Player ID
cs: ID hráče

en: Unnamed - ID: %1
cs: Nepojmenovaný - ID: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
cs[0]: %1 neregistrován
cs[1]: %1 neregistrovány
cs[2]: %1 neregistrováno

en: True
cs: Pravda

en: False
cs: Nepravda

en: Unknown
cs: Neznámý

en: UserId
cs: ID uživatele

en: Group
cs: Skupina

en: default
cs: výchozí

en: AsyncInput
cs: Asynchronní vstup

en: myTurn
cs: Můj tah

en: Difficulty
cs: Obtížnost

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
cs: Vlastní

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
cs: Vyberte <b>obtížnost</b> hry.<br />Pokud změníte úroveň obtížnosti během běhu hry, musíte ji přerušit a začít novou.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
cs: Zvolte <b>obtížnost</b> hry.<br /> Úroveň obtížnosti můžete změnit i během hry.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
cs: &Získat nové motivy...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
cs: Náhled

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
cs: Podrobnosti motivu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
cs: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
cs: Popis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
cs: Autor:
