libkdegames - en to da translation catalogue (124 entries)

en: Retry
da: Prøv igen

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
da: Kan ikke tilgå topscorefilen. En anden bruger skriver formodentlig til den lige nu.

en: High Scores
da: Topscoringer

en: Name
da: Navn

en: Date
da: Dato

en: Level
da: Niveau

en: Score
da: Scoring

en: Time
da: Tid

en: Rank
da: Rangering

en: &Remember
da: &Husk

en: &Forget
da: &Glem

en: Remember this high score
da: Husk denne topscore

en: Forget this high score
da: Glem denne topscore

en: Excellent!
    You have a new high score!
da: Glimrende!
    Du har en ny topscoring!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
da: Godt gjort!
    Du kom på listen over topscoringer!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
da: Latterligt let

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
da: Meget let

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
da: Let

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
da: Svært

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
da: Meget svært

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
da: Ekstremt svært

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
da: Umuligt

en: Changing the difficulty level will end the current game!
da: Ændring af sværhedsgraden vil afslutte det nuværende spil!

en: Change the difficulty level
da: Skift sværhedsgraden

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

en: Set the difficulty level
da: Sæt sværhedsgraden

en: Set the difficulty level of the game.
da: Sæt spillets sværhedsgrad.

en: Get New Themes...
da: Hent nye temaer...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
da: Vælg tema

en: [No name]
da: [Intet navn]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
da: af %1

[ctx: new game]
en: &New
da: &Nyt

en: Start a new game.
da: Start et nyt spil.

en: Start a new game
da: Start et nyt spil

en: &Load...
da: &Indlæs...

en: Open a saved game...
da: Åbner et gemt spil...

en: Load &Recent
da: Indlæs &nyligt

en: Open a recently saved game...
da: Åbner et nyligt gemt spil...

en: Restart &Game
da: &Genstart spil

en: Restart the game
da: Genstart spillet

en: &Save
da: &Gem

en: Save the current game
da: Gem det nuværende spil

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Save the current game to another file
da: Gem det nuværende spil til en anden fil

en: &End Game
da: &Afslut spil

en: End the current game
da: Afslut det nuværende spil

en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

en: Show &High Scores
da: Vis &topscoringer

en: Show high scores
da: Vis topscorelisten

en: &Clear High Scores
da: &Ryd topscoringer

en: Clear high scores
da: Ryd topscorelisten

en: Show Statistics
da: Vis statistikker

en: Show statistics
da: Vis statistikker

en: &Clear Statistics
da: &Ryd statistikker

en: Delete all-time statistics.
da: Sletter statistikker over alle tider.

en: &Print...
da: &Udskriv...

en: &Quit
da: &Afslut

en: Quit the program
da: Afslut programmet

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat the last move
da: Gentag sidste træk

en: Und&o
da: &Fortryd

en: Undo the last move
da: Fortryd sidste træk

en: Re&do
da: Gen&dan

en: Redo the latest move
da: Gendan det seneste træk

en: &Roll Dice
da: &Kast terning

en: Roll the dice
da: Kaster terningen

en: End Turn
da: Afslut tur

en: &Hint
da: &Vink

en: Give a hint
da: Giv et vink

en: Play a demo
da: Spil en demo

en: &Solve
da: &Løs

en: Solve the game
da: Løs spillet

en: Choose Game &Type
da: Vælg spil&type

en: Configure &Carddecks...
da: Indstil &kortspil...

en: Configure &High Scores...
da: Indstil &topscorelisten...

en: Send to All Players
da: Send til alle spillere

en: Send to %1
da: Send til %1

en: MaxPlayers
da: Maks. antal spillere

en: MinPlayers
da: Min. antal spillere

en: GameStatus
da: Spilstatus

en: Player %1
da: Spiller %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Send to My Group ("%1")
da: Send til min gruppe ("%1")

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
da: Cookie matcher ikke!
    Forventede cookie: %1
    Modtog cookie: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
da: KGame-version matcher ikke!
    Forventede version: %1
    Modtog version: %2

en: Unknown error code %1
da: Ukendt fejlkode %1

en: Setup Game
da: Opsætning af spil

en: Setup Game Continue
da: Opsætning af spil fortsætter

en: Load Game
da: Indlæs spil

en: Client game connected
da: Klient-spil tilsluttet

en: Game setup done
da: Opsætning af spil udført

en: Synchronize Random
da: Synkronisér tilfældigt

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Player Property
da: Spilleregenskab

en: Game Property
da: Spilegenskab

en: Add Player
da: Tilføj spiller

en: Remove Player
da: Fjern spiller

en: Activate Player
da: Aktivér spiller

en: Inactivate Player
da: Deaktivér spiller

en: Id Turn
da: ID-tur

en: Error Message
da: Fejlbesked

en: Player Input
da: Spiller-input

en: An IO was added
da: Et IO blev tilføjet

en: Process Query
da: Behandl forespørgsel

en: Player ID
da: Spiller-ID

en: Unnamed - ID: %1
da: Unavngivet - ID: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
da[0]: %1 ikke registreret
da[1]: %1 ikke registrerede

en: True
da: Sand

en: False
da: Falsk

en: Unknown
da: Ukendt

en: UserId
da: Bruger-ID

en: Group
da: Gruppe

en: default
da: standard

en: myTurn
da: Min-tur

en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
da: Vælg spillets <b>sværhedsgrad</b>.<br />Hvis du skifter sværhedsgraden, mens et spil kører, vil du skulle annullere det og starte et nyt.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
da: Vælg spillets <b>sværhedsgrad</b>.<br />Du kan skifte sværhedsgraden mens spillet kører.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
da: &Hent nye temaer...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
da: Temadetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
da: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
da: Udvikler:
