libkdegames - en to eo translation catalogue (112 entries)

en: Retry
eo: Reprovi

en: High Scores
eo: Rekordoj

en: Name
eo: Nomo

en: Date
eo: Dato

en: Level
eo: Nivelo

en: Score
eo: Poentoj

en: Time
eo: Tempo

en: Rank
eo: Rango

en: Excellent!
    You have a new high score!
eo: Bonege!
    Vi atingis novan rekordon!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
eo: Bone!
    Via rezulto aperos en la rekordolisto!

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
eo: Facila

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
eo: Meza

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
eo: Malfacila

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
eo: Neebla

en: Changing the difficulty level will end the current game!
eo: Ŝanĝi la nivelon de facileco finigos la nunan ludon!

en: Change the difficulty level
eo: Ŝanĝi la nivelo de facileco

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
eo: Facileco

en: Set the difficulty level
eo: Agordi la nivelon de facileco

en: Set the difficulty level of the game.
eo: Agordi la nivelon de facileco de la ludo.

[ctx: new game]
en: &New
eo: &Nova

en: Start a new game.
eo: Komenci novan ludon.

en: Start a new game
eo: Komenci novan ludon

en: &Load...
eo: &Ŝargi...

en: Open a saved game...
eo: Malfermi konservitan ludon...

en: Load &Recent
eo: Malfermi f&reŝdatajn

en: Open a recently saved game...
eo: Malfermi freŝdate konservitan ludon...

en: Restart &Game
eo: Rekomen&ci la ludon

en: Restart the game
eo: Rekomenci la ludon

en: &Save
eo: Kon&servi

en: Save the current game
eo: Konservi la aktualan ludon

en: Save &As...
eo: Konservi &kiel...

en: Save the current game to another file
eo: Konservi la aktualan ludon al alia dosiero

en: &End Game
eo: &Fini la ludon

en: End the current game
eo: Fini la aktualan ludon

en: Pa&use
eo: &Paŭzi

en: Pause the game
eo: Paŭzi la ludon

en: Show high scores
eo: Montri la rekordojn

en: &Clear High Scores
eo: Fori&gi la rekordojn

en: Clear high scores
eo: Forigi la rekordojn

en: Show Statistics
eo: Montri la statistikojn

en: Show statistics
eo: Montri la statistikojn

en: &Clear Statistics
eo: Fori&gi la statistikojn

en: &Print...
eo: &Presi...

en: &Quit
eo: &Forlasi

en: Quit the program
eo: Forlasi la programon

en: Repeat
eo: Ripeti

en: Repeat the last move
eo: Ripeti la lastan agon

en: Und&o
eo: Mal&fari

en: Undo the last move
eo: Malfari la lastan agon

en: Re&do
eo: &Refari

en: Redo the latest move
eo: Refari la lastan agon

en: &Roll Dice
eo: Ĵeti ĵetku&bon

en: Roll the dice
eo: Ĵeti ĵetkubon

en: End Turn
eo: Fini la vicon

en: &Hint
eo: &Indiko

en: Give a hint
eo: Doni indikon

en: &Demo
eo: &Demonstro

en: Play a demo
eo: Ludi demonstron

en: &Solve
eo: &Solvi

en: Solve the game
eo: Solvi la ludon

en: Choose Game &Type
eo: Elekti la lud&tipon

en: Configure &Carddecks...
eo: Agordu &kartarojn...

en: Configure &High Scores...
eo: Agordi la &rekordojn...

en: Send to All Players
eo: Sendi al ĉiuj ludantoj

en: Send to %1
eo: Sendi al %1

en: MaxPlayers
eo: Maks. ludantoj

en: MinPlayers
eo: Min. ludantoj

en: GameStatus
eo: Ludostato

en: Player %1
eo: Ludanto %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
eo: Nekonata

en: Send to My Group ("%1")
eo: Sendi al mia grupo ("%1")

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
eo: Kuketoeraro!
    Atendita kuketo: %1
    Ricevita kuketo: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
eo: Ludilo-versio-eraro!
    Atendita versio: %1
    Ricevita versio: %2

en: Unknown error code %1
eo: Nekonata eraro n-ro %1

en: Setup Game
eo: Agordi ludon

en: Setup Game Continue
eo: Agordi ludodaŭrigon

en: Load Game
eo: Ŝargi ludon

en: Client game connected
eo: Klientoludo konektita

en: Game setup done
eo: Ludagordo farita

en: Synchronize Random
eo: Sinkronigi hazardon

en: Disconnect
eo: Malkonekti

en: Player Property
eo: Ludanta eco

en: Game Property
eo: Luda eco

en: Add Player
eo: Aldoni ludanton

en: Remove Player
eo: Forigi ludanton

en: Activate Player
eo: Aktivigi ludanton

en: Inactivate Player
eo: Malaktivigi ludanton

en: Id Turn
eo: Vico-identigilo

en: Error Message
eo: Eraromesaĝo

en: Player Input
eo: Ludantoenigo

en: An IO was added
eo: Eneligo estis aldonita

en: Process Query
eo: Trakti demandon

en: Player ID
eo: Ludanto-ID

en: Unnamed - ID: %1
eo: Sennoma - Identigilo: %1

en: NULL pointer
eo: Nulmontrilo

en: True
eo: Vera

en: False
eo: Malvera

en: Unknown
eo: Nekonata

en: UserId
eo: Uzanto-Id

en: Group
eo: Grupo

en: default
eo: defaŭlta

en: AsyncInput
eo: Nesinkrona enigo

en: myTurn
eo: mia vico

en: Difficulty
eo: Facileco

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
eo: Propra

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
eo: Elektu la <b>malfacilecon</b> de la ludo.<br />Se vi ŝanĝas la nivelon de facileco dum ludo, vi devos rezigni ĝin kaj komenci novan ludon.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
eo: Elektu la <b>malfacilecon</b> de la ludo.<br /> Vi povas ŝanĝi la nivelon de facileco dum ludo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
eo: Antaŭrigardo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
eo: Etosaj detaloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
eo: Kontakto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
eo: Priskribo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
eo: Aŭtoro:
