libkdegames - en to fa translation catalogue (124 entries)

en: Retry
fa: سعی مجدد

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
fa: نمی‌توان به پرونده امتیازهای بالا دسترسی یافت. احتمالاً، قبلاً کاربر دیگری در آن نوشته است.

en: High Scores
fa: امتیازهای بالا

en: Name
fa: نام

en: Date
fa: تاریخ

en: Level
fa: سطح

en: Score
fa: امتیاز

en: Time
fa: زمان

en: Rank
fa: رتبه

en: &Remember
fa: حفظ کن

en: &Forget
fa: فراموش کن

en: Remember this high score
fa: این امتیاز بالا را حفظ کن

en: Forget this high score
fa: این امتیاز بالا را پاک کن

en: Excellent!
    You have a new high score!
fa: عالی است!
    یک امتیاز بالای جدید گرفتید!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
fa: آفرین!
    آن را در فهرست امتیاز بالا وارد کردید!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
fa: به نحو خنده‌داری آسان

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
fa: خیلی آسان

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
fa: آسان

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
fa: متوسط

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
fa: سخت

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
fa: خیلی سخت

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
fa: خیلی خیلی سخت

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
fa: غیرممکن

en: Changing the difficulty level will end the current game!
fa: تغییر سطح دشواری به بازی جاری خاتمه می‌دهد!

en: Change the difficulty level
fa: تغییر سطح دشواری

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
fa: دشواری

en: Set the difficulty level
fa: تنظیم سطح دشواری

en: Set the difficulty level of the game.
fa: تنظیم سطح دشواری بازی

[ctx: new game]
en: &New
fa: &جدید‌

en: Start a new game.
fa: آغاز یک بازی جدید.

en: Start a new game
fa: آغاز یک بازی جدید

en: &Load...
fa: &بار کردن...‌

en: Open a saved game...
fa: باز کردن بازی جدید...

en: Load &Recent
fa: بارگذاری &اخیر‌

en: Open a recently saved game...
fa: باز کردن بازی اخیراً ذخیره‌شده...

en: Restart &Game
fa: بازآغازی &بازی‌

en: Restart the game
fa: بازآغازی بازی

en: &Save
fa: &ذخیره‌

en: Save the current game
fa: ذخیره بازی جاری

en: Save &As...
fa: ذخیره &به عنوان...‌

en: Save the current game to another file
fa: ذخیره کردن باری جدید در پرونده دیگر

en: &End Game
fa: &پایان بازی‌

en: End the current game
fa: پایان بازی جاری

en: Pa&use
fa: &مکث‌

en: Pause the game
fa: مکث بازی

en: Show &High Scores
fa: نمایش &امتیازهای بالا‌...

en: Show high scores
fa: نمایش امتیازهای بالا

en: &Clear High Scores
fa: &پاک کردن امتیازهای بالا‌

en: Clear high scores
fa: پاک کردن امتیازهای بالا

en: Show Statistics
fa: نمایش آمار

en: Show statistics
fa: نمایش آمار

en: &Clear Statistics
fa: &پاک کردن آمار‌

en: Delete all-time statistics.
fa: حذف همه آمارهای زمان.

en: &Print...
fa: &چاپ...‌

en: &Quit
fa: &خارج‌

en: Quit the program
fa: خروج از برنامه

en: Repeat
fa: تکرار

en: Repeat the last move
fa: تکرار آخرین حرکت

en: Und&o
fa: &واگرد‌

en: Undo the last move
fa: واگرد آخرین حرکت

en: Re&do
fa: &از نو‌

en: Redo the latest move
fa: از نو انجام دادن آخرین حرکت

en: &Roll Dice
fa: &غلتاندن طاس‌

en: Roll the dice
fa: غلتاندن طاس

en: End Turn
fa: پایان نوبت

en: &Hint
fa: &اشاره‌

en: Give a hint
fa: دادن یک اشاره

en: &Demo
fa: &نمایش )دمو(‌

en: Play a demo
fa: اجرای یک دمو

en: &Solve
fa: &حل کردن‌

en: Solve the game
fa: حل بازی

en: Choose Game &Type
fa: انتخاب &نوع بازی‌

en: Configure &Carddecks...
fa: پیکربندی &دسته کارت...‌

en: Configure &High Scores...
fa: پیکربندی &امتیازهای بالا...

en: Send to All Players
fa: ارسال به تمام بازیکنان

en: Send to %1
fa: ارسال به %1

en: MaxPlayers
fa: بازیکنان بیشینه

en: MinPlayers
fa: بازیکنان کمینه

en: GameStatus
fa: وضعیت بازی

en: Player %1
fa: بازیکن %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Send to My Group ("%1")
fa: ارسال به گروه من )»%1«(

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
fa: خطای کوکی!
    کوکی مورد انتظار: %1
    کوکی دریافت‌شده: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
fa: عدم تطابق نسخهKGame!
    نسخه مورد انتظار: %1
    نسخه دریافت‌شده: %2

en: Unknown error code %1
fa: خطای ناشناخته کد %1

en: Setup Game
fa: برپایی بازی

en: Setup Game Continue
fa: برپایی ادامه بازی

en: Load Game
fa: بار کردن بازی

en: Client game connected
fa: بازی کارخواه متصل شد

en: Game setup done
fa: برپایی بازی انجام شد

en: Synchronize Random
fa: همگام‌‌سازی تصادفی

en: Disconnect
fa: قطع ارتباط

en: Player Property
fa: ویژگی بازیکن

en: Game Property
fa: ویژگی بازی

en: Add Player
fa: افزودن بازیکن

en: Remove Player
fa: حذف بازیکن

en: Activate Player
fa: فعال کردن بازیکن

en: Inactivate Player
fa: غیرفعال کردن بازیکن

en: Id Turn
fa: نوبت شناسه

en: Error Message
fa: پیام خطا

en: Player Input
fa: ورودی بازیکن

en: An IO was added
fa: یک ورودی و خروجی افزوده شد

en: Process Query
fa: پرس‌‌و‌جوی فرآیند

en: Player ID
fa: شناسه بازیکن

en: Unnamed - ID: %1
fa: شناسه بی‌نام: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
fa[0]: %1 ثبت‌نشده

en: NULL pointer
fa: اشاره‌گر NULL

en: True
fa: درست

en: False
fa: نادرست

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: UserId
fa: شناسه کاربر

en: Group
fa: گروه

en: default
fa: پیش‌فرض

en: AsyncInput
fa: ورودی ناهمگام

en: myTurn
fa: نوبت من

en: Difficulty
fa: دشواری

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
fa: سفارشی

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
fa: برگزیدن <b>دشواری</b> بازی.<br />اگر سطح دشواری بازی را هنگام اجرای بازی تغییر دهید، باید آن را لغو کرده و بازی جدیدی را آغاز کنید.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
fa: برگزیدن <b>دشواری</b> بازی.<br />می‌توانید سطح دشواری بازی را در طی اجرای بازی تغییر دهید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
fa: پیش‌نمایش:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
fa: جزئیات چهره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
fa: تماس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
fa: توصیف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
fa: نویسنده:
