libkdegames - en to fi translation catalogue (125 entries)

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
fi: Ei päästy käsiksi ennätystiedostoon. Joku toinen käyttäjä voi mahdollisesti olla kirjoittamassa siihen.

en: High Scores
fi: Ennätykset

en: Name
fi: Nimi

en: Date
fi: Päiväys

en: Level
fi: Taso

en: Score
fi: Pisteet

en: Time
fi: Aika

en: Rank
fi: Sijoitus

[ctx: Enumeration (#1, #2 ...) of the highscore entries]
en: #%1
fi: %1.

en: &Remember
fi: &Muista

en: &Forget
fi: &Unohda

en: Remember this high score
fi: Muistaa tämän ennätystuloksen

en: Forget this high score
fi: Unohtaa tämän ennätystuloksen

en: Excellent!
    You have a new high score!
fi: Erinomaista!
    Teit uuden ennätyksen!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
fi: Hyvin tehty!
    Pääsit ennätyslistalle!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
fi: Naurettavan helppo

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
fi: Erittäin helppo

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
fi: Helppo

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
fi: Keskivaikea

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
fi: Vaikea

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
fi: Erittäin vaikea

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
fi: Äärimmäisen vaikea

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
fi: Mahdoton

en: Changing the difficulty level will end the current game!
fi: Vaikeustason muuttaminen päättää nykyisen pelin!

en: Change the difficulty level
fi: Vaihda vaikeustasoa

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
fi: Vaikeustaso

en: Set the difficulty level
fi: Aseta vaikeustaso

en: Set the difficulty level of the game.
fi: Asettaa pelin vaikeustason.

en: Get New Themes...
fi: Hae uusia teemoja…

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
fi: Valitse teema

en: [No name]
fi: [Nimetön]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
fi: Tekijä: %1

[ctx: new game]
en: &New
fi: &Uusi

en: Start a new game.
fi: Aloittaa uuden pelin.

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: &Load...
fi: &Lataa…

en: Open a saved game...
fi: Avataa tallennettu peli…

en: Load &Recent
fi: Lataa &viimeaikainen

en: Open a recently saved game...
fi: Avaa viimeaikainen tallennettu peli…

en: Restart &Game
fi: &Aloita peli uudelleen

en: Restart the game
fi: Aloittaa pelin uudelleen

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Save the current game
fi: Tallentaa nykyisen pelin.

en: Save &As...
fi: Tallenna &nimellä…

en: Save the current game to another file
fi: Tallentaa nykyisen pelin toiseen tiedostoon.

en: &End Game
fi: &Päätä peli

en: End the current game
fi: Lopettaa nykyisen pelin.

en: Pa&use
fi: &Tauko

en: Pause the game
fi: Pysäyttää nykyisen pelin.

en: Show &High Scores
fi: Näytä &ennätykset

en: Show high scores
fi: Näyttää ennätyslistan.

en: &Clear High Scores
fi: &Tyhjennä ennätykset

en: Clear high scores
fi: Tyhjentää ennätyslistan.

en: Show Statistics
fi: Näytä tilastot

en: Show statistics
fi: Näyttää tilastot.

en: &Clear Statistics
fi: &Tyhjennä tilastot

en: Delete all-time statistics.
fi: Poista kaikkien aikojen tilastot.

en: &Print...
fi: &Tulosta…

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: Quit the program
fi: Lopettaa ohjelman

en: Repeat
fi: Toista

en: Repeat the last move
fi: Toista edellinen siirto

en: Und&o
fi: &Kumoa

en: Undo the last move
fi: Kumoa edellinen siirto

en: Re&do
fi: &Tee uudelleen

en: Redo the latest move
fi: Tee viimeisen siirto uudelleen

en: &Roll Dice
fi: &Heitä

en: Roll the dice
fi: Heittää nopan

en: End Turn
fi: Lopeta vuoro

en: &Hint
fi: &Vihje

en: Give a hint
fi: Antaa vihjeen

en: &Demo
fi: &Esittely

en: Play a demo
fi: Näyttää esittelun

en: &Solve
fi: &Ratkaise

en: Solve the game
fi: Ratkaisee pelin

en: Choose Game &Type
fi: Valitse &pelityyppi

en: Configure &Carddecks...
fi: &Korttipakat…

en: Configure &High Scores...
fi: &Ennätysasetukset…

en: Send to All Players
fi: Lähetä kaikille pelaajille

en: Send to %1
fi: Lähteä pelaajalle %1

en: Player %1
fi: Pelaaja %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Send to My Group ("%1")
fi: Lähteä ryhmälle (%1)

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
fi: Evästevirhe!
    Odotettu eväste: %1
    Vastaanotettu eväste: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
fi: KGame-versiovirhe!
    Odotettu versio: %1
    Vastaanotettu versio: %2

en: Unknown error code %1
fi: Tuntematon virhekoodi %1

en: Setup Game
fi: Pelin asetukset

en: Setup Game Continue
fi: Pelin asetusten jatkaminen

en: Load Game
fi: Lataa peli

en: Client game connected
fi: Asiakaspeli yhdistetty

en: Game setup done
fi: Pelin asetukset tehty

en: Synchronize Random
fi: Synkronoi satunnaisuus

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Player Property
fi: Pelaajan ominaisuus

en: Game Property
fi: Pelin ominaisuus

en: Add Player
fi: Lisää pelaaja

en: Remove Player
fi: Poista pelaaja

en: Activate Player
fi: Aktivoi pelaaja

en: Inactivate Player
fi: Epäaktivoi pelaaja

en: Id Turn
fi: Id:n vuoro

en: Error Message
fi: Virheviesti

en: Player Input
fi: Pelaajan syöte

en: An IO was added
fi: IO lisättiin

en: Process Query
fi: Prosessoi kysely

en: Player ID
fi: Pelaajan ID

en: Unnamed - ID: %1
fi: Nimetön – ID: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
fi[0]: %1 rekisteröimätön
fi[1]: %1 rekisteröimätöntä

en: NULL pointer
fi: NULL-osoitin

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: UserId
fi: Käyttäjätunnus

en: Group
fi: Ryhmä

en: default
fi: oletus

en: Difficulty
fi: Vaikeustaso

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
fi: Valitse pelin <b>vaikeustaso</b>.<br />Vaikeustason muuttaminen kesken pelin johtaa nykyisen pelin päättymiseen.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
fi: Valitse pelin <b>vaikeustaso</b>.<br /> Voin muuttaa pelin vaikeustasoa pelin aikana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
fi: &Hae uusia teemoja…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
fi: Teeman tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
fi: Tekijä:
