libkdegames - en to fr translation catalogue (126 entries)

en: Retry
fr: Ré-essayer

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
fr: Impossible d'accéder au fichier des meilleurs scores. Un autre utilisateur est probablement en train d'écrire dans ce fichier.

en: High Scores
fr: Meilleurs scores

en: Name
fr: Nom

en: Level
fr: Niveau

en: Time
fr: Temps

en: Rank
fr: Classement

en: &Remember
fr: Mémo&riser

en: &Forget
fr: &Oublier

en: Remember this high score
fr: Mémoriser ce meilleur score

en: Forget this high score
fr: Oublier ce meilleur score

en: Excellent!
    You have a new high score!
fr: Bravo !
    Vous avez réalisé un nouveau meilleur score !

en: Well done!
    You made it to the high score list!
fr: Bravo !
    Vous avez trouvé votre place parmi les meilleurs scores !

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
fr: Ridiculement facile

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
fr: Très facile

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
fr: Facile

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
fr: Difficile

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
fr: Très difficile

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
fr: Extrêmement difficile

en: Changing the difficulty level will end the current game!
fr: La modification du niveau de difficulté mettra fin à la partie en cours !

en: Change the difficulty level
fr: Modifier le niveau de difficulté

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
fr: Difficulté

en: Set the difficulty level
fr: Sélectionnez le niveau de difficulté

en: Set the difficulty level of the game.
fr: Sélectionnez le niveau de difficulté de la partie.

en: Get New Themes...
fr: Obtenir de nouveaux thèmes...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
fr: Sélectionnez un thème

en: [No name]
fr: [Aucun nom]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
fr: par %1

[ctx: new game]
en: &New
fr: &Nouveau

en: Start a new game.
fr: Commencer une nouvelle partie.

en: Start a new game
fr: Commencer une nouvelle partie

en: &Load...
fr: &Charger...

en: Open a saved game...
fr: Ouvrir une partie enregistrée...

en: Load &Recent
fr: Récemment ou&vert(s)

en: Open a recently saved game...
fr: Ouvrir une partie récemment enregistrée...

en: Restart &Game
fr: &Recommencer une partie

en: Restart the game
fr: Recommencer la partie

en: &Save
fr: Enregi&strer

en: Save the current game
fr: Enregistrer la partie actuelle

en: Save &As...
fr: Enregistrer &sous...

en: Save the current game to another file
fr: Enregistrer la partie en cours dans un autre fichier

en: &End Game
fr: M&ettre fin à la partie

en: End the current game
fr: Mettre fin à la partie courante

en: Pause the game
fr: Mettre la partie en pause

en: Show &High Scores
fr: Afficher les &meilleurs scores

en: Show high scores
fr: Afficher les meilleurs scores

en: &Clear High Scores
fr: Effa&cer les meilleurs scores

en: Clear high scores
fr: Effacer les meilleurs scores

en: Show Statistics
fr: Afficher les statistiques

en: Show statistics
fr: Afficher les statistiques

en: &Clear Statistics
fr: Effa&cer les statistiques

en: Delete all-time statistics.
fr: Effacer à chaque fois les statistiques.

en: &Print...
fr: Im&primer...

en: &Quit
fr: &Quitter

en: Quit the program
fr: Quitter le programme

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat the last move
fr: Répéter le dernier coup

en: Und&o
fr: Ann&uler

en: Undo the last move
fr: Annuler le dernier coup

en: Re&do
fr: Re&faire

en: Redo the latest move
fr: Refaire le dernier coup

en: &Roll Dice
fr: Jete&r les dés

en: Roll the dice
fr: Jeter les dés

en: End Turn
fr: Fin du tour

en: &Hint
fr: &Conseil

en: Give a hint
fr: Donner un conseil

en: &Demo
fr: &Démonstration

en: Play a demo
fr: Jouer une démonstration

en: &Solve
fr: Ré&soudre

en: Solve the game
fr: Résoudre la partie

en: Choose Game &Type
fr: Choisir un &type de partie

en: Configure &Carddecks...
fr: &Configurer l'aspect des cartes...

en: Configure &High Scores...
fr: Configurer les &meilleurs scores...

en: Send to All Players
fr: Envoyer à tous les joueurs

en: Send to %1
fr: Envoyer à %1

en: %1:
fr: %1 :

en: MaxPlayers
fr: Nombre de joueurs maximum

en: MinPlayers
fr: Nombre de joueurs minimum

en: GameStatus
fr: État de la partie

en: Player %1
fr: Joueur %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Send to My Group ("%1")
fr: Envoyer à mon groupe (« %1 »)

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
fr: Non-correspondance de cookies !
    Cookie attendu : %1
    Cookie reçu : %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
fr: Non-correspondance de version de KGame !
    Version attendue : %1
    Version reçue : %2

en: Unknown error code %1
fr: Code inconnu d'erreur %1

en: Setup Game
fr: Configurer une partie

en: Setup Game Continue
fr: Poursuivre la configuration de la partie

en: Load Game
fr: Ouvrir une partie

en: Client game connected
fr: Partie cliente connectée

en: Game setup done
fr: Configuration de la partie terminée

en: Synchronize Random
fr: Synchroniser les données aléatoires

en: Disconnect
fr: Se déconnecter

en: Player Property
fr: Propriétés du joueur

en: Game Property
fr: Propriétés de la partie

en: Add Player
fr: Ajouter un joueur

en: Remove Player
fr: Supprimer un joueur

en: Activate Player
fr: Activer un joueur

en: Inactivate Player
fr: Désactiver un joueur

en: Id Turn
fr: Identifiant du tour

en: Error Message
fr: Message d'erreur

en: Player Input
fr: Entrée du joueur

en: An IO was added
fr: Une entrée / sortie a été ajoutée

en: Process Query
fr: Requête de processus

en: Player ID
fr: Identifiant du joueur

en: Unnamed - ID: %1
fr: Sans nom - Identifiant : %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
fr[0]: %1 non enregistré
fr[1]: %1 non enregistrés

en: NULL pointer
fr: Pointeur « NULL »

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Unknown
fr: Inconnu

en: UserId
fr: Identifiant d'utilisateur

en: Group
fr: Groupe

en: default
fr: par défaut

en: AsyncInput
fr: Entrée asynchrone

en: myTurn
fr: mon tour

en: Difficulty
fr: Difficulté

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
fr: Personnalisée

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
fr: Sélectionnez la <b>difficulté</b> de la partie.<br />Si vous modifiez le niveau de difficulté en cours de partie, vous devrez l'annuler et commencer une nouvelle partie.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
fr: Sélectionnez la <b>difficulté</b> de la partie.<br />Vous pouvez modifier le niveau de difficulté en cours de partie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
fr: &Obtenir de nouveaux thèmes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
fr: Aperçu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
fr: Détails du thème

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
fr: Contact :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
fr: Description :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
fr: Auteur :
