libkdegames - en to hne translation catalogue (118 entries)

en: Retry
hne: फिर कोसिस करव

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
hne: सबसे अधिक अंक फाइल मं पहुंच नइ सकिस. हो सकथे अउ कमइया अभी हाल के मं एखर मं लिख रहा हे.

en: High Scores
hne: सबसे अधिक अंक

en: Name
hne: नाम

en: Date
hne: तारीक

en: Level
hne: स्तर

en: Score
hne: अंक

en: Time
hne: समय

en: Rank
hne: स्रेनी

en: Excellent!
    You have a new high score!
hne: बहुत बढ़िया!
    आप मन के ए एक नवा सबसे अधिक अंक हे!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
hne: बढ़िया काम!
    आप मन सबसे अधिक अंक सूची मं प्रविस्टि मिलिस!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
hne: एकदम सरल

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
hne: बहुत सरल

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
hne: सरल

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
hne: मध्यम

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
hne: कठिन

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
hne: बहुत कठिन

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
hne: भयंकर कठिन

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
hne: असंभव

en: Changing the difficulty level will end the current game!
hne: कठिनाई स्तर बदले मं अभी हाल के खेल बन्द हो जाही!

en: Change the difficulty level
hne: कठिनाई स्तर बदलव

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
hne: कठिनाई

en: Set the difficulty level
hne: कठिनाई स्तर सेट करव

en: Set the difficulty level of the game.
hne: खेल के कठिनाई स्तर सेट करव.

[ctx: new game]
en: &New
hne: नवा (&N)

en: Start a new game.
hne: नवा खेल चालू करव.

en: Start a new game
hne: नवा खेल चालू करव

en: &Load...
hne: लोड करव... (&L)

en: Open a saved game...
hne: सहेजिस गिस खेल लोड करव...

en: Load &Recent
hne: हाल केलोड करव (&R)

en: Open a recently saved game...
hne: हाल ही मं सहेजे गिस खेल खोलव...

en: Restart &Game
hne: खेल फिर से  चालू करव (&G)

en: Restart the game
hne: खेल फिर से  चालू करव

en: &Save
hne: सहेजव (&S)

en: Save the current game
hne: अभी हाल के खेल सहेजव

en: Save &As...
hne: अइसन सहेजव (&A)

en: Save the current game to another file
hne: अभी हाल के खेल ल अउ फाइल मं सहेजव

en: &End Game
hne: खेल खतम करव (&E)

en: End the current game
hne: अभी हाल के खेल खतम करव

en: Pa&use
hne: ठहरव (&u)

en: Pause the game
hne: खेल ठहराव

en: Show &High Scores
hne: सबसे अधिक अंक देखाव... (&H)

en: Show high scores
hne: सबसे अधिक अंक देखाव

en: &Clear High Scores
hne: सबसे अधिक अंक साफ करव (&C)

en: Clear high scores
hne: सबसे अधिक अंक साफ करव

en: Show Statistics
hne: आंकड़ा देखाव

en: Show statistics
hne: आंकड़ा देखाव

en: &Clear Statistics
hne: सब्बो आंकड़ा हटाव (&C)

en: &Print...
hne: छापव...(&P)

en: &Quit
hne: बाहिर जाव (&Q)

en: Quit the program
hne: प्रोग्राम से बाहिर जाव

en: Repeat
hne: दुहराव

en: Repeat the last move
hne: पिछला चाल दुहराव

en: Und&o
hne: पहिली जइसन (&o)

en: Undo the last move
hne: पिछला चाल वापस लें

en: Re&do
hne: दुहराव (&d)

en: Redo the latest move
hne: पिछला चाल फिर चलें

en: &Roll Dice
hne: पाँसा फेंकव (&R)

en: Roll the dice
hne: पाँसा फेंकव

en: End Turn
hne: आखिरी बारी

en: &Hint
hne: संकेत (&H)

en: Give a hint
hne: संकेत देव

en: &Demo
hne: नमूना देखाव (&D)

en: Play a demo
hne: डेमो खेल खेलें

en: &Solve
hne: हल करव (&S)

en: Solve the game
hne: खेल ल हल करव

en: Choose Game &Type
hne: खेल किसिम चुनव (&T)

en: Configure &Carddecks...
hne: तास के गड्डी कान्फ़िगर करव (&C)

en: Configure &High Scores...
hne: सबसे अधिक अंक कान्फिगर करव... (&H)

en: Send to All Players
hne: सब्बो खिलाड़ियों ल भेजव

en: Send to %1
hne:  %1 ल भेजव

en: MaxPlayers
hne: सबसे अधिक-खिलाड़ी

en: MinPlayers
hne: सबसे कम-खिलाड़ी

en: GameStatus
hne: खे-स्थिति

en: Player %1
hne: खिलाड़ी %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
hne: अग्यात

en: Send to My Group ("%1")
hne: मोर समूह ल भेजव ("%1")

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
hne: कुकी मिसमैच!
    वांछित कुकी: %1
    प्राप्त कुकी: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
hne: के-गेम संस्करन मिसमैच!
    वांछित संस्करन: %1
    प्राप्त संस्करन: %2

en: Unknown error code %1
hne: अग्यात गलती कोड %1

en: Setup Game
hne: खेल सेटअप करव

en: Setup Game Continue
hne: खेल सेटअप जारी

en: Load Game
hne: खेल लोड करव

en: Client game connected
hne: क्लायंट खेल कनेक्टेड

en: Game setup done
hne: खेल सेटअप पूरा

en: Synchronize Random
hne: सिंक्रोनाइज बेतरतीब

en: Disconnect
hne: डिस्कनेक्ट

en: Player Property
hne: खिलाड़ी गुन

en: Game Property
hne: खेल गुन

en: Add Player
hne: खिलाड़ी जोड़व

en: Remove Player
hne: खिलाड़ी हटाव

en: Activate Player
hne: खिलाड़ी सक्रिय करव

en: Inactivate Player
hne: खिलाड़ी अक्रिय करव

en: Id Turn
hne: आईडी बारी

en: Error Message
hne: गलती संदेस

en: Player Input
hne: खिलाड़ी इनपुट

en: An IO was added
hne: एक आईओ जोड़ दे गिस

en: Process Query
hne: प्रोसेस क्वेरी

en: Player ID
hne: खिलाड़ी आईडी(ID)

en: Unnamed - ID: %1
hne: बेनाम - ID: %1

en: NULL pointer
hne: नल पाइंटर

en: True
hne: सही

en: False
hne: गलत

en: Unknown
hne: अग्यात

en: UserId
hne: कमइया पहिचान

en: Group
hne: समूह

en: default
hne: डिफाल्ट

en: AsyncInput
hne: एसिंक-इनपुट

en: myTurn
hne: मेरी-बारी

en: Difficulty
hne: कठिनाई

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
hne: मनमाफिक

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
hne: खेल के <b>कठिनाई</b> स्तर चुनव.<br />जब खेल चलत होही अउ आप मन कठिनाई स्तर बदलथें तब आप मन ल एला खारिज कर नवा चालू करना होही.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
hne: खेल के <b>कठिनाई</b> स्तर चुनव.<br />आप कोनो चलते खेल के कठिनाई स्तर बदल सकथो .

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
hne: प्रिव्यू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
hne: थीम विवरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
hne: सम्पर्क:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
hne: वर्ननः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
hne: लेखकः
