libkdegames - en to ia translation catalogue (55 entries)

[ctx: @action:button]
en: Retry
ia: RE-Essaya

[ctx: @title:window]
en: High Scores
ia: Punctos plus alte

[ctx: @title:column]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @title:column]
en: Date
ia: Data

[ctx: @title:column]
en: Level
ia: Nivello

[ctx: @title:column]
en: Score
ia: Punctos

[ctx: @title:column]
en: Time
ia: Tempore

[ctx: @title:tab]
en: High Scores
ia: Punctos plus alte

[ctx: @action:button]
en: &Remember
ia: &Memora

[ctx: @action:button]
en: &Forget
ia: &Oblida

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
ia: Multe Facile

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
ia: Facile

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
ia: Medie

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
ia: Dur

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
ia: Molte difficile

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
ia: Extrememente difficile

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
ia: Impossibile

[ctx: @action:button]
en: Change the Difficulty Level
ia: Cambia le nivello de difficultate

[ctx: @info:tooltip Game difficulty level]
en: Difficulty
ia: Difficultate

[ctx: @title:menu Game difficulty level]
en: Difficulty
ia: Difficultate

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the difficulty level
ia: Fixa le nivello de difficultate

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the difficulty level of the game.
ia: Fixa le nivello de difficultate del joco.

[ctx: new game]
en: &New
ia: &Nove

en: Start a new game.
ia: Initia un Nove Joco

en: Start a new game
ia: Initia un Nove Joco

en: &Load…
ia: C&arga...

en: Restart &Game
ia: Reinitia &Joco

en: Restart the game
ia: Reinitia le joco

en: &Save
ia: &Salveguarda

en: Save &As…
ia: S&alva como...

en: &End Game
ia: T&ermina Joco

en: Pa&use
ia: Pa&usa

en: Show Statistics
ia: Monstra Statisticas

en: Show statistics
ia: Monstra Statisticas

en: &Print…
ia: Im&prime...

en: &Quit
ia: &Quita

en: Repeat
ia: Repete

en: Und&o
ia: A&nnulla

en: Re&do
ia: R&eface

en: &Hint
ia: Su&ggerentia

en: &Solve
ia: &Solve...

[ctx: @action:button]
en: Download New Themes…
ia: Discarga nove themas...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
ia: Selige thema

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
ia: Per %1

en: Send to %1
ia: Invia a %1

en: Player %1
ia: Jocator %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
ia: Incognite

en: Load Game
ia: Carga Joco

en: Disconnect
ia: Disconnecte

en: Error Message
ia: Message de error

en: True
ia: Ver

en: Unknown
ia: Incognite

en: Group
ia: Gruppo

en: default
ia: predefinite

en: Name
ia: Nomine
