libkdegames - en to ja translation catalogue (92 entries)

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
ja: ハイスコアファイルにアクセスできません。おそらく現在他のユーザがそのファイルに書き込んでいます。

en: Excellent!
    You have a new high score!
ja: 素晴しい!
    最高得点記録を更新しました!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
ja: やったね!
    ハイスコアリストに追加しました!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
ja: ばかばかしいほど簡単

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
ja: 非常に簡単

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
ja: 簡単

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
ja: 普通

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
ja: 難しい

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
ja: 非常に難しい

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
ja: 極度に難しい

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
ja: 不可能

en: Changing the difficulty level will end the current game!
ja: ゲームの難易度を変更すると現在のゲームは終了します。

[ctx: new game]
en: &New
ja: 新しいゲーム(&N)

en: Start a new game.
ja: 新しいゲームを開始します。

en: Start a new game
ja: 新しいゲームを開始

en: Load &Recent
ja: 最近のゲームを読み込み(&R)

en: Restart &Game
ja: ゲームを再スタート(&G)

en: Restart the game
ja: ゲームを再スタート

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Save the current game
ja: 現在のゲームを保存

en: Save the current game to another file
ja: 現在のゲームを別のファイルに保存

en: &End Game
ja: ゲームを終了(&E)

en: End the current game
ja: 現在のゲームを終了

en: Pa&use
ja: 一時停止(&U)

en: Pause the game
ja: ゲームを一時停止

en: Show &High Scores
ja: ハイスコアを表示(&H)

en: Show high scores
ja: ハイスコアを表示

en: &Clear High Scores
ja: ハイスコアをクリア(&C)

en: Clear high scores
ja: ハイスコアをクリア

en: Show Statistics
ja: 統計を表示

en: Show statistics
ja: 統計を表示

en: &Clear Statistics
ja: 統計をクリア(&C)

en: Delete all-time statistics.
ja: これまでのすべての統計を削除します。

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: Quit the program
ja: プログラムを終了

en: Repeat
ja: リピート

en: Repeat the last move
ja: 最後の移動を繰り返す

en: Und&o
ja: 元に戻す(&O)

en: Undo the last move
ja: 最後の移動を取り消す

en: Re&do
ja: やり直す(&D)

en: Redo the latest move
ja: 最後に取り消した移動をやり直す

en: &Roll Dice
ja: サイコロを振る(&R)

en: Roll the dice
ja: サイコロを振る

en: End Turn
ja: 番を終了

en: &Hint
ja: ヒント(&H)

en: Give a hint
ja: ヒントを表示

en: &Demo
ja: デモ(&D)

en: Play a demo
ja: デモを再生

en: &Solve
ja: 解決(&S)

en: Solve the game
ja: ゲームを解く

en: Send to All Players
ja: すべてのプレイヤーに送信

en: Send to %1
ja: %1 に送信

en: MaxPlayers
ja: 最大プレイヤー数

en: MinPlayers
ja: 最小プレイヤー数

en: GameStatus
ja: ゲーム状況

en: Player %1
ja: プレイヤー %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
ja: 不明

en: Send to My Group ("%1")
ja: 自分のグループ (%1) に送信

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
ja: クッキー不一致!
    予想されるクッキー: %1
    受け取ったクッキー: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
ja: KGame バージョン不一致!
    予想されるバージョン: %1
    受け取ったバージョン: %2

en: Unknown error code %1
ja: 不明なエラーコード %1

en: Setup Game
ja: ゲームを設定

en: Setup Game Continue
ja: ゲーム設定を続行

en: Load Game
ja: ゲームを読み込み

en: Client game connected
ja: クライアントがゲームに接続

en: Game setup done
ja: ゲーム設定完了

en: Synchronize Random
ja: ランダムを同期

en: Disconnect
ja: 接続切断

en: Player Property
ja: プレイヤーのプロパティ

en: Game Property
ja: ゲームのプロパティ

en: Add Player
ja: プレイヤー追加

en: Remove Player
ja: プレイヤー削除

en: Activate Player
ja: プレイヤーをアクティブに

en: Inactivate Player
ja: プレイヤーを非アクティブに

en: Id Turn
ja: 番 ID

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Player Input
ja: プレイヤー入力

en: An IO was added
ja: I/O が追加されました

en: Process Query
ja: プロセスクエリ

en: Player ID
ja: プレイヤー ID

en: Unnamed - ID: %1
ja: 名前なし - ID: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
ja[0]: %1 未登録

en: NULL pointer
ja: ヌルポインタ

en: True
ja: 真

en: False
ja: 偽

en: Unknown
ja: 未知

en: UserId
ja: ユーザ ID

en: Group
ja: グループ

en: default
ja: デフォルト

en: Name
ja: 名前

en: AsyncInput
ja: 非同期入力

en: myTurn
ja: あなたの番
