libkdegames - en to nds translation catalogue (129 entries)

en: Retry
nds: Nochmaal versöken

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
nds: Keen Togriep op Bestenlist. Wohrschienlich schrifft en anner Bruker opstunns Daten dor rin.

en: High Scores
nds: Bestenlist

en: Name
nds: Naam

en: Date
nds: Datum

en: Level
nds: Stoop

en: Score
nds: Pünkt

en: Time
nds: Tiet

en: Rank
nds: Rang

[ctx: Enumeration (#1, #2 ...) of the highscore entries]
en: #%1
nds: Nr.%1

en: &Remember
nds: &Wohren

en: &Forget
nds: &Wegsmieten

en: Remember this high score
nds: Dat Resultaat wohren

en: Forget this high score
nds: Dat Resultaat wegsmieten

en: Excellent!
    You have a new high score!
nds: Grootoordig!
    Du hest en niege Bestmark opstellt!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
nds: Bannig goot!
    Du büst na de Bestenlist kamen!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
nds: Aapsch eenfach

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
nds: Bannig eenfach

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
nds: Eenfach

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
nds: Middel

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
nds: Swoor

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
nds: Bannig swoor

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
nds: Övermaten swoor

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
nds: Nich mööglich

en: Changing the difficulty level will end the current game!
nds: Ännern vun de Speelstärk beendt dat aktuelle Speel!

en: Change the difficulty level
nds: Speelstärk ännern

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
nds: Speelstärk

en: Set the difficulty level
nds: Speelstärk fastleggen

en: Set the difficulty level of the game.
nds: Speelstärk fastleggen

en: Get New Themes...
nds: Niege Mustern halen...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
nds: Muster utsöken

en: [No name]
nds: [Keen Naam]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
nds: vun %1

[ctx: new game]
en: &New
nds: &Nieg

en: Start a new game.
nds: En nieg Speel starten

en: Start a new game
nds: NIeg Speel starten

en: &Load...
nds: &Laden...

en: Open a saved game...
nds: Sekert Speel laden...

en: Load &Recent
nds: L&est Spelen

en: Open a recently saved game...
nds: En tolest sekert Speel opmaken...

en: Restart &Game
nds: Speel nie&g starten

en: Restart the game
nds: Speel nieg starten

en: &Save
nds: &Sekern

en: Save the current game
nds: Aktuell Speel sekern

en: Save &As...
nds: Sekern &as...

en: Save the current game to another file
nds: Aktuell Speel na en anner Datei sekern

en: &End Game
nds: Speel &verlaten

en: End the current game
nds: Aktuell Speel beennen

en: Pa&use
nds: Pa&us

en: Pause the game
nds: Speel ünnerbreken

en: Show &High Scores
nds: &Bestenlist wiesen

en: Show high scores
nds: Bestenlist wiesen

en: &Clear High Scores
nds: Bestenlist &leddig maken

en: Clear high scores
nds: Bestenlist leddig maken

en: Show Statistics
nds: Statistik wiesen

en: Show statistics
nds: Statistik wiesen

en: &Clear Statistics
nds: Statistiken &leddig maken

en: Delete all-time statistics.
nds: Bestenlist-Statistiken wegdoon

en: &Print...
nds: &Drucken...

en: &Quit
nds: &Verlaten

en: Quit the program
nds: Programm verlaten

en: Repeat
nds: Wedderhalen

en: Repeat the last move
nds: Verleden Tog wedderhalen

en: Und&o
nds: T&orüchnehmen

en: Undo the last move
nds: Verleden Tog torüchnehmen

en: Re&do
nds: &Wedderhalen

en: Redo the latest move
nds: Verleden Tog wedderhalen

en: &Roll Dice
nds: Wö&rpel smieten

en: Roll the dice
nds: Wörpel smieten

en: End Turn
nds: Törn beennen

en: &Hint
nds: &Tipp

en: Give a hint
nds: Tipp geven

en: Play a demo
nds: Demospeel

en: &Solve
nds: Lö&sen

en: Solve the game
nds: Speel lösen

en: Choose Game &Type
nds: Speel&typ utsöken

en: Configure &Carddecks...
nds: Speel&koorten instellen...

en: Configure &High Scores...
nds: &Bestenlist instellen...

en: Send to All Players
nds: Na all Spelers sennen

en: Send to %1
nds: Na %1 sennen

en: MaxPlayers
nds: Hööchst Spelertall

en: MinPlayers
nds: Sietst Spelertall

en: GameStatus
nds: Speeltostand

en: Player %1
nds: Speler %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Send to My Group ("%1")
nds: Na mien Koppel ("%1") sennen

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
nds: Kookje passt nich!
    Verwacht Kookje: %1
    Kregen Kookje: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
nds: KGame-Verschoon passt nich!
    Verwacht Verschoon: %1
    Funnen Verschoon: %2

en: Unknown error code %1
nds: Nich begäng Fehlerkode: %1

en: Setup Game
nds: Speel inrichten

en: Setup Game Continue
nds: Inrichten wiedermaken

en: Load Game
nds: Speel laden

en: Client game connected
nds: Client-Speel tokoppelt

en: Game setup done
nds: Inrichten vun dat Speel beendt

en: Synchronize Random
nds: Tofall-Weerten synkroniseren

en: Disconnect
nds: Afkoppeln

en: Player Property
nds: Speler-Egenschap

en: Game Property
nds: Speel-Egenschap

en: Add Player
nds: Speler tofögen

en: Remove Player
nds: Speler wegmaken

en: Activate Player
nds: Speler anmaken

en: Inactivate Player
nds: Speler utmaken

en: Id Turn
nds: Törn-ID

en: Error Message
nds: Fehlermellen

en: Player Input
nds: Speleringaav

en: An IO was added
nds: En IO wöör toföögt

en: Process Query
nds: Perzessanfraag

en: Player ID
nds: Speler-ID

en: Unnamed - ID: %1
nds: Ahn Naam - ID: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
nds[0]: %1 nich indragen
nds[1]: %1 nich indragen

en: NULL pointer
nds: NULL-Wieser

en: True
nds: Wohr

en: False
nds: Falsch

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: UserId
nds: Bruker-ID

en: Group
nds: Koppel

en: default
nds: Standard

en: AsyncInput
nds: Nich synkroon Ingaav

en: myTurn
nds: Mien Törn

en: Difficulty
nds: Speelstoop

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
nds: Egen

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
nds: Köör de <b>Speelstärk</b>.<br />Wenn Du de Spielstärkt wielt en lopen Speel ännerst, muttst Du dat afbreken un en nieg Speel starten.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
nds: Köör de <b>Speelstärk</b>.<br />Du kannst de Spielstärkt wielt en lopen Speel ännern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
nds: Niege Mustern &halen...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
nds: Vöransicht

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
nds: Musterenkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
nds: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
nds: Beschrieven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
nds: Autor:
