libkdegames - en to nl translation catalogue (118 entries)

[ctx: @action:button]
en: Retry
nl: Opnieuw

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
nl: Geen toegang tot het topscore-bestand. Een andere gebruiker heeft het mogelijk in gebruik.

[ctx: @title:window]
en: High Scores
nl: Topscores

[ctx: @title:column]
en: Name
nl: Naam

[ctx: @title:column]
en: Date
nl: Datum

[ctx: @title:column]
en: Level
nl: Niveau

[ctx: @title:column]
en: Time
nl: Tijd

[ctx: @title:tab]
en: High Scores
nl: Topscores

[ctx: @title:group]
en: Rank
nl: Rangorde

[ctx: @action:button]
en: &Remember
nl: &Onthouden

[ctx: @action:button]
en: &Forget
nl: &Vergeten

[ctx: @info:tooltip]
en: Remember this high score
nl: Deze topscore onthouden

[ctx: @info:tooltip]
en: Forget this high score
nl: Deze topscores vergeten

en: Excellent!
    You have a new high score!
nl: Fantastisch!
    U hebt een nieuwe topscore!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
nl: Goed gedaan!
    U hebt de topscorelijst gehaald!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
nl: Belachelijk eenvoudig

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
nl: Zeer eenvoudig

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
nl: Gemakkelijk

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
nl: Gemiddeld

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
nl: Moeilijk

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
nl: Erg moeilijk

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
nl: Extreem moeilijk

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
nl: Onmogelijk

en: Changing the difficulty level will end the current game!
nl: Het wijzigen van de moeilijkheidsgraad zal het huidige spel beëindigen!

[ctx: @action:button]
en: Change the Difficulty Level
nl: Wijzig de moeilijkheidsgraad

[ctx: @info:tooltip Game difficulty level]
en: Difficulty
nl: Moeilijkheid

[ctx: @title:menu Game difficulty level]
en: Difficulty
nl: Moeilijkheid

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the difficulty level
nl: Stel de moeilijkheidsgraad in

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the difficulty level of the game.
nl: Stelt de moeilijkheidsgraad van het spel in.

[ctx: new game]
en: &New
nl: &Nieuw

en: Start a new game.
nl: Start een nieuw spel.

en: Start a new game
nl: Start een nieuw spel

en: &Load…
nl: &Laden…

en: Open a saved game
nl: Een opgeslagen spel openen

en: Load &Recent
nl: &Recent geladen

en: Open a recently saved game
nl: Een recent opgeslagen spel openen

en: Restart &Game
nl: Spel &herstarten

en: Restart the game
nl: Herstart het spel

en: &Save
nl: Op&slaan

en: Save the current game
nl: Sla het huidige spel op

en: Save &As…
nl: Opslaan &als…

en: Save the current game to another file
nl: Sla het spel op naar een ander bestand

en: &End Game
nl: Spel b&eëindigen

en: End the current game
nl: Beëindig het huidige spel

en: Pa&use
nl: Pa&uze

en: Pause the game
nl: Pauzeer het spel

en: Show &High Scores
nl: &Topscores tonen

en: Show high scores
nl: Topscores tonen

en: &Clear High Scores
nl: Tops&cores wissen

en: Clear high scores
nl: Topscores wissen

en: Show Statistics
nl: Statistieken tonen

en: Show statistics
nl: Statistieken tonen

en: &Clear Statistics
nl: Statistieken &wissen

en: Delete all-time statistics.
nl: Alle statistieken verwijderen.

en: &Print…
nl: Af&drukken…

en: &Quit
nl: A&fsluiten

en: Quit the program
nl: Beëindig het programma

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Repeat the last move
nl: Herhaal de laatste zet

en: Und&o
nl: &Ongedaan maken

en: Undo the last move
nl: Maak de laatste zet ongedaan

en: Re&do
nl: Opnie&uw

en: Redo the latest move
nl: Doe de laatste zet opnieuw

en: &Roll Dice
nl: Dobbelsteen we&rpen

en: Roll the dice
nl: Werp de dobbelsteen

en: End Turn
nl: Ronde beëindigen

en: Give a hint
nl: Geef een hint

en: Play a demo
nl: Speel een demo

en: &Solve
nl: Oplo&ssen

en: Solve the game
nl: Los het spel op

en: Configure &Carddecks…
nl: &Kaartruggen configureren…

en: Configure &High Scores…
nl: &Topscores configureren…

[ctx: @action:button]
en: Download New Themes…
nl: Nieuwe thema's downloaden…

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
nl: Selecteer een thema

[ctx: @item name of theme, missing]
en: [No name]
nl: [Geen naam]

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
nl: Door %1

en: Send to All Players
nl: Naar alle spelers verzenden

en: Send to %1
nl: Naar %1 sturen

en: MaxPlayers
nl: Max. aant. spelers

en: MinPlayers
nl: Min. aant. spelers

en: GameStatus
nl: Spelstatus

en: Player %1
nl: Speler %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Send to My Group ("%1")
nl: Naar mijn groep ("%1") sturen

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
nl: Cookies komen niet overeen.
    Verwacht cookie: %1
    Ontving cookie: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
nl: KGame-versie komt niet overeen.
    Verwacht versie: %1
    Ontving versie: %2

en: Unknown error code %1
nl: Onbekende foutcode %1

en: Setup Game
nl: Spel instellen

en: Setup Game Continue
nl: Spel instellen - doorgaan

en: Load Game
nl: Spel laden

en: Client game connected
nl: Clientspel verbonden

en: Game setup done
nl: Spelinstelling voltooid

en: Synchronize Random
nl: Willekeurig synchroniseren

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: Player Property
nl: Eigenschap speler

en: Game Property
nl: Eigenschap spel

en: Add Player
nl: Speler toevoegen

en: Remove Player
nl: Speler verwijderen

en: Activate Player
nl: Speler activeren

en: Inactivate Player
nl: Speler deactiveren

en: Id Turn
nl: ID omdraaien

en: Error Message
nl: Foutmelding

en: Player Input
nl: Spelerinvoer

en: An IO was added
nl: Er is een IO toegevoegd

en: Process Query
nl: Processenonderzoek

en: Player ID
nl: Speler-id

en: Unnamed - ID: %1
nl: Naamloos - id: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
nl[0]: %1 ongeregistreerd
nl[1]: %1 ongeregistreerd

en: NULL pointer
nl: NULL-aanwijzer

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Onwaar

en: Unknown
nl: Onbekend

en: UserId
nl: Gebruikers-id

en: Group
nl: Groep

en: default
nl: standaard

en: Name
nl: Naam

en: AsyncInput
nl: Asynchr. invoer

en: myTurn
nl: Mijn beurt
