libkdegames - en to nn translation catalogue (127 entries)

en: Retry
nn: Prøv på nytt

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
nn: Har ikkje tilgang til rekordane. Ein annan brukar held truleg med på å skriva nye rekordar.

en: High Scores
nn: Rekordar

en: Name
nn: Namn

en: Date
nn: Dato

en: Level
nn: Brett

en: Score
nn: Poeng

en: Time
nn: Tid

en: Rank
nn: Rang

en: &Remember
nn: &Hugs

en: &Forget
nn: &Gløym

en: Remember this high score
nn: Hugs denne rekorden

en: Forget this high score
nn: Gløym denne rekorden

en: Excellent!
    You have a new high score!
nn: Framifrå!
    Du har den høgste poengsummen!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
nn: Særs bra!
    Du kom med på poengtavla!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
nn: Latterleg lett

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
nn: Veldig lett

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
nn: Lett

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
nn: Vanskeleg

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
nn: Veldig vanskeleg

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
nn: Ekstremt vanskeleg

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
nn: Umogleg

en: Changing the difficulty level will end the current game!
nn: Endrar du vanskegraden, vil du avslutta spelet som no køyrer.

en: Change the difficulty level
nn: Endra vanskegrad

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
nn: Vanskegrad

en: Set the difficulty level
nn: Vel vanskegrad

en: Set the difficulty level of the game.
nn: Vel vanskegraden i spelet.

en: Get New Themes...
nn: Hent nye tema …

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
nn: Vel tema

en: [No name]
nn: [namnlaus]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
nn: av %1

[ctx: new game]
en: &New
nn: &Nytt

en: Start a new game.
nn: Start eit nytt spel.

en: Start a new game
nn: Start eit nytt spel

en: &Load...
nn: &Last inn …

en: Open a saved game...
nn: Opna eit lagra spel …

en: Load &Recent
nn: Nyleg &brukte

en: Open a recently saved game...
nn: Opna eit nyleg lagra spel …

en: Restart &Game
nn: &Start spelet på nytt

en: Restart the game
nn: Start spelet på nytt

en: &Save
nn: La&gra

en: Save the current game
nn: Lagra det gjeldande spelet

en: Save &As...
nn: Lagra &som …

en: Save the current game to another file
nn: Lagra det gjeldande spelet til ei anna fil

en: &End Game
nn: &Avslutt spel

en: End the current game
nn: Avslutt det gjeldande spelet

en: Pause the game
nn: Stopp spelet mellombels

en: Show &High Scores
nn: Vis &rekordar

en: Show high scores
nn: Vis rekordar

en: &Clear High Scores
nn: &Nullstill rekordar

en: Clear high scores
nn: Nullstill rekordar

en: Show Statistics
nn: Vis statistikk

en: Show statistics
nn: Vis statistikk

en: &Clear Statistics
nn: &Nullstill statistikk

en: Delete all-time statistics.
nn: Slett all tidsstatistikk.

en: &Print...
nn: Skriv &ut …

en: &Quit
nn: &Avslutt

en: Quit the program
nn: Avslutt programmet

en: Repeat
nn: Gjenta

en: Repeat the last move
nn: Gjenta siste trekk

en: Und&o
nn: &Angra

en: Undo the last move
nn: Angra siste trekk

en: Re&do
nn: &Gjer om

en: Redo the latest move
nn: Gjer om siste trekk

en: &Roll Dice
nn: &Trill terningane

en: Roll the dice
nn: &Trill terningane

en: End Turn
nn: Avslutt tur

en: &Hint
nn: &Tips

en: Give a hint
nn: Gje tips

en: Play a demo
nn: Spel ein demonstrasjon

en: &Solve
nn: &Løys

en: Solve the game
nn: Løys spelet

en: Choose Game &Type
nn: Vel spel&type

en: Configure &Carddecks...
nn: Set opp &kortstokkar …

en: Configure &High Scores...
nn: Set opp &rekordtavla …

en: Send to All Players
nn: Send til alle spelarar

en: Send to %1
nn: Send til %1

en: MaxPlayers
nn: MaksSpelarar

en: MinPlayers
nn: MinSpelarar

en: GameStatus
nn: SpelStatus

en: Player %1
nn: Spelar %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Send to My Group ("%1")
nn: Send til gruppa mi («%1»)

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
nn: Feil med infokapslar
    Forventa infokapsel: %1
    Tok imot infokapsel: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
nn: Feil med KGame-versjon
    Forventa versjon: %1
    Tok imot versjon: %2

en: Unknown error code %1
nn: Ukjend feilkode %1

en: Setup Game
nn: Speloppsett

en: Setup Game Continue
nn: Hald fram speloppsett

en: Load Game
nn: Opna spel

en: Client game connected
nn: Klientspel kopla til

en: Game setup done
nn: Speloppsett ferdig

en: Synchronize Random
nn: Synkroniser vilkårleg

en: Disconnect
nn: Kopla frå

en: Player Property
nn: Spelareigenskap

en: Game Property
nn: Speleigenskap

en: Add Player
nn: Legg til spelar

en: Remove Player
nn: Fjern spelar

en: Activate Player
nn: Gjer spelar aktiv

en: Inactivate Player
nn: Gjer spelar inaktiv

en: Id Turn
nn: ID-tur

en: Error Message
nn: Feilmelding

en: Player Input
nn: Inndata frå spelar

en: An IO was added
nn: Ein IU er lagd til

en: Process Query
nn: Prosesspørjing

en: Player ID
nn: Spelar-ID

en: Unnamed - ID: %1
nn: Namnlaus – ID: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
nn[0]: %1 uregistrert
nn[1]: %1 uregistrerte

en: NULL pointer
nn: NULL-peikar

en: True
nn: Sann

en: False
nn: Usann

en: Unknown
nn: Ukjend

en: UserId
nn: Brukar-ID

en: Group
nn: Gruppe

en: default
nn: standard

en: AsyncInput
nn: AsynkInn

en: myTurn
nn: minTur

en: Difficulty
nn: Vanskegrad

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
nn: Tilpassa

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
nn: Vel <b>vanskegraden</b> til spelet.<br />Viss du endrar vanskegraden mens spelet er i gang, må du avbryta det og start eit nytt.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
nn: Vel <b>vanskegraden</b> til spelet.<br />Du kan endra vanskegraden sjølv om eit spel er i gang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
nn: &Hent nye tema …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
nn: Førehandsvising

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
nn: Temadetaljar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
nn: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
nn: Skildring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
nn: Laga av:
