libkdegames - en to ru translation catalogue (130 entries)

en: Retry
ru: Заново

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
ru: Не удаётся прочитать файл рекордов. Возможно, он занят другой программой.

en: High Scores
ru: Рекорды

en: Name
ru: Имя

en: Date
ru: Дата

en: Level
ru: Уровень

en: Score
ru: Счёт

en: Time
ru: Время

en: Rank
ru: Место

[ctx: Enumeration (#1, #2 ...) of the highscore entries]
en: #%1
ru: %1

en: &Remember
ru: &Запомнить

en: &Forget
ru: &Убрать

en: Remember this high score
ru: Запомнить результаты

en: Forget this high score
ru: Убрать результаты

en: Excellent!
    You have a new high score!
ru: Замечательно!
    У вас новый рекорд!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
ru: Неплохо! 
    Результат занесён в список рекордов!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
ru: Смехотворно лёгкий

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
ru: Очень лёгкий

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
ru: Лёгкий

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
ru: Трудный

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
ru: Сложный

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
ru: Очень сложный

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
ru: Невозможный

en: Changing the difficulty level will end the current game!
ru: Изменение уровня сложности завершит текущую игру!

en: Change the difficulty level
ru: Изменить уровень сложности

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
ru: Уровень сложности

en: Set the difficulty level
ru: Выберите уровень сложности

en: Set the difficulty level of the game.
ru: Выберите уровень сложности игры

en: Get New Themes...
ru: Загрузить новые темы...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
ru: Выбор темы

en: [No name]
ru: [Без имени]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
ru: от %1

[ctx: new game]
en: &New
ru: &Начать игру

en: Start a new game.
ru: Начать новую игру.

en: Start a new game
ru: Начать новую игру.

en: &Load...
ru: &Загрузить...

en: Open a saved game...
ru: Открыть сохранённую игру...

en: Load &Recent
ru: По&следние игры

en: Open a recently saved game...
ru: Открыть последнюю сохранённую игру...

en: Restart &Game
ru: Начать &заново

en: Restart the game
ru: Начать заново

en: &Save
ru: &Сохранить

en: Save the current game
ru: Сохранить текущую игру

en: Save &As...
ru: Сохранить &как...

en: Save the current game to another file
ru: Сохранить текущую игру в другой файл

en: &End Game
ru: &Закончить игру

en: End the current game
ru: Завершить текущую игру.

en: Pa&use
ru: &Пауза

en: Pause the game
ru: Приостановить игру

en: Show &High Scores
ru: По&казать лучшие результаты

en: Show high scores
ru: Показать лучшие результаты

en: &Clear High Scores
ru: Очи&стить лучшие результаты

en: Clear high scores
ru: Лучшие результаты

en: Show Statistics
ru: Показать статистику

en: Show statistics
ru: Показать статистику

en: &Clear Statistics
ru: О&чистить статистику

en: Delete all-time statistics.
ru: Очистить статистику за всё время.

en: &Print...
ru: &Печать...

en: &Quit
ru: &Выход

en: Quit the program
ru: Выйти из программы

en: Repeat
ru: Повторить

en: Repeat the last move
ru: Повторить последний ход

en: Und&o
ru: &Отменить

en: Undo the last move
ru: Отменить последний ход

en: Re&do
ru: &Вернуть

en: Redo the latest move
ru: Повторить последний ход.

en: &Roll Dice
ru: &Бросить кости

en: Roll the dice
ru: Бросить кости

en: End Turn
ru: Конец хода

en: &Hint
ru: Подска&зка

en: Give a hint
ru: Дать подсказку

en: &Demo
ru: &Демонстрация

en: Play a demo
ru: Демонстрация

en: &Solve
ru: Ре&шение

en: Solve the game
ru: Решение игры

en: Choose Game &Type
ru: &Уровень сложности

en: Configure &Carddecks...
ru: Настроить &раскраску карт...

en: Configure &High Scores...
ru: &Настроить лучшие результаты...

en: Send to All Players
ru: Отправить всем игрокам

en: Send to %1
ru: Отправить %1

en: MaxPlayers
ru: Максимум игроков

en: MinPlayers
ru: Минимум игроков

en: GameStatus
ru: Состояние игры

en: Player %1
ru: Игрок %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Send to My Group ("%1")
ru: Отправить в мою группу («%1»)

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
ru: Несоответствие cookie!
    Ожидался cookie: %1
    Получен cookie: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
ru: Несоответствие версии KGame!
    Ожидалась версия: %1
    Получена версия: %2

en: Unknown error code %1
ru: Неизвестный код ошибки %1

en: Setup Game
ru: Установить игру

en: Setup Game Continue
ru: Продолжение установки игры

en: Load Game
ru: Загрузить игру

en: Client game connected
ru: Клиентская игра подключена

en: Game setup done
ru: Установка игры закончена

en: Synchronize Random
ru: Синхронизировать генератор случайных чисел

en: Disconnect
ru: Отключение

en: Player Property
ru: Свойства игрока

en: Game Property
ru: Свойства игры

en: Add Player
ru: Добавить игрока

en: Remove Player
ru: Удалить игрока

en: Activate Player
ru: Активировать игрока

en: Inactivate Player
ru: Отключить игрока

en: Id Turn
ru: Конец хода

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Player Input
ru: Ввод игрока

en: An IO was added
ru: Ввод-вывод был добавлен

en: Process Query
ru: Запрос процесса

en: Player ID
ru: Идентификатор игрока

en: Unnamed - ID: %1
ru: Безымянный - идентификатор: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
ru[0]: %1 не зарегистрирован
ru[1]: %1 не зарегистрированы
ru[2]: %1 не зарегистрировано
ru[3]: 1 не зарегистрирован

en: NULL pointer
ru: Нулевой указатель

en: True
ru: Верно

en: False
ru: Неверно

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: UserId
ru: ID пользователя

en: Group
ru: Группа

en: default
ru: по умолчанию

en: AsyncInput
ru: Асинхронный ввод

en: myTurn
ru: Мой ход

en: Difficulty
ru: Уровень сложности

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
ru: Пользовательский

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
ru: Выберите <b>Уровень сложности</b> игры.<br />Если вы изменили уровень сложности после того, как игра была запущена, то нужно завершить её и начать новую.

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
ru: Выберите <b>Уровень сложности</b> игры.<br />. Вы можете изменить уровень сложности во время игры.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ru: &Загрузить новые темы...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
ru: Предпросмотр

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ru: Свойства оформления

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ru: Контакт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ru: Описание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ru: Автор:
