libkdegames5 - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (128 entries)

en: Retry
sr@ijekavianlatin: Pokušaj ponovo

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pristupim fajlu najrezultata. Vjerovatno drugi korisnik trenutno nešto upisuje u njega.

en: High Scores
sr@ijekavianlatin: Najrezultati

en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Date
sr@ijekavianlatin: datum

en: Level
sr@ijekavianlatin: nivo

en: Score
sr@ijekavianlatin: rezultat

en: Time
sr@ijekavianlatin: vrijeme

en: Rank
sr@ijekavianlatin: pozicija

en: &Remember
sr@ijekavianlatin: &Upamti

en: &Forget
sr@ijekavianlatin: &Zaboravi

en: Remember this high score
sr@ijekavianlatin: Upamti ovaj najrezultat

en: Forget this high score
sr@ijekavianlatin: Zaboravi ovaj najrezultat

en: Excellent!
    You have a new high score!
sr@ijekavianlatin: Odlično!
    Postigli ste novi najrezultat!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
sr@ijekavianlatin: Dobro urađeno!
    Dospjeli ste na spisak najrezultata!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
sr@ijekavianlatin: izuzetno lako

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
sr@ijekavianlatin: veoma lako

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
sr@ijekavianlatin: lako

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
sr@ijekavianlatin: srednje

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
sr@ijekavianlatin: teško

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
sr@ijekavianlatin: veoma teško

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
sr@ijekavianlatin: izuzetno teško

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
sr@ijekavianlatin: nemoguće

en: Changing the difficulty level will end the current game!
sr@ijekavianlatin: Mijenjanjem nivoa težine prekinućete tekuću igru!

en: Change the difficulty level
sr@ijekavianlatin: Izmeni nivo težine

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
sr@ijekavianlatin: Težina

en: Set the difficulty level
sr@ijekavianlatin: Postavite nivo težine

en: Set the difficulty level of the game.
sr@ijekavianlatin: Postavite nivo težine igre.

en: Get New Themes...
sr@ijekavianlatin: Dobavi nove teme...

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
sr@ijekavianlatin: Izbor teme

en: [No name]
sr@ijekavianlatin: [bezimena]

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
sr@ijekavianlatin: — %1|/|$[gen %1]

[ctx: new game]
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Nova

en: Start a new game.
sr@ijekavianlatin: Pokreni novu igru.

en: Start a new game
sr@ijekavianlatin: Pokreni novu igru

en: &Load...
sr@ijekavianlatin: &Učitaj...

en: Open a saved game...
sr@ijekavianlatin: Otvori sačuvanu igru...

en: Load &Recent
sr@ijekavianlatin: Učitaj &nedavnu

en: Open a recently saved game...
sr@ijekavianlatin: Otvori nedavno sačuvanu igru...

en: Restart &Game
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni &igru

en: Restart the game
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni igru

en: &Save
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj

en: Save the current game
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj tekuću igru

en: Save &As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &kao...

en: Save the current game to another file
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj tekuću igru u drugom fajlu

en: &End Game
sr@ijekavianlatin: &Okončaj igru

en: End the current game
sr@ijekavianlatin: Završi tekuću igru

en: Pa&use
sr@ijekavianlatin: &Pauziraj

en: Pause the game
sr@ijekavianlatin: Pauziraj igru

en: Show &High Scores
sr@ijekavianlatin: Prikaži &najrezultate

en: Show high scores
sr@ijekavianlatin: Prikaži najrezultate

en: &Clear High Scores
sr@ijekavianlatin: &Očisti najrezultate

en: Clear high scores
sr@ijekavianlatin: Očisti najrezultate

en: Show Statistics
sr@ijekavianlatin: Prikaži statistiku

en: Show statistics
sr@ijekavianlatin: Prikaži statistiku

en: &Clear Statistics
sr@ijekavianlatin: &Očisti statistiku

en: Delete all-time statistics.
sr@ijekavianlatin: Izbriši celokupnu statistiku.

en: &Print...
sr@ijekavianlatin: &Štampaj...

en: &Quit
sr@ijekavianlatin: &Napusti

en: Quit the program
sr@ijekavianlatin: Napusti program

en: Repeat
sr@ijekavianlatin: Ponovi

en: Repeat the last move
sr@ijekavianlatin: Ponovi posljednji potez

en: Und&o
sr@ijekavianlatin: &Opozovi

en: Undo the last move
sr@ijekavianlatin: Opozovi posljednji potez

en: Re&do
sr@ijekavianlatin: &Ponovi

en: Redo the latest move
sr@ijekavianlatin: Ponovi posljednji potez

en: &Roll Dice
sr@ijekavianlatin: &Baci kockice

en: Roll the dice
sr@ijekavianlatin: Baci kockice

en: End Turn
sr@ijekavianlatin: Završi potez

en: &Hint
sr@ijekavianlatin: &Savjet

en: Give a hint
sr@ijekavianlatin: Daje savjet

en: Play a demo
sr@ijekavianlatin: Pusti demo

en: &Solve
sr@ijekavianlatin: &Riješi

en: Solve the game
sr@ijekavianlatin: Riješi igru

en: Choose Game &Type
sr@ijekavianlatin: Izaberite &vrstu igre

en: Configure &Carddecks...
sr@ijekavianlatin: Podesi &špilove karata...

en: Configure &High Scores...
sr@ijekavianlatin: Podesi &najrezultate...

en: Send to All Players
sr@ijekavianlatin: Pošalji svim igračima

en: Send to %1
sr@ijekavianlatin: Pošalji igraču %1

en: MaxPlayers
sr@ijekavianlatin: Maks. igrača

en: MinPlayers
sr@ijekavianlatin: Min. igrača

en: GameStatus
sr@ijekavianlatin: Stanje igre

en: Player %1
sr@ijekavianlatin: Igrač %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: Send to My Group ("%1")
sr@ijekavianlatin: Pošalji mojoj grupi („%1“)

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
sr@ijekavianlatin: Neslaganje kolačića!
    Očekivani kolačić: %1
    Primljeni kolačić: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
sr@ijekavianlatin: Neslaganje verzije K‑igre!
    Očekivana verzija: %1
    Primljena verzija: %2

en: Unknown error code %1
sr@ijekavianlatin: Nepoznat kô̂d greške %1

en: Setup Game
sr@ijekavianlatin: Podesi igru

en: Setup Game Continue
sr@ijekavianlatin: Podesi nastavak igre

en: Load Game
sr@ijekavianlatin: Učitaj poziciju

en: Client game connected
sr@ijekavianlatin: Povezana igra klijenta

en: Game setup done
sr@ijekavianlatin: Podešavanje igre završeno

en: Synchronize Random
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj nasumično

en: Disconnect
sr@ijekavianlatin: Prekini vezu

en: Player Property
sr@ijekavianlatin: Svojstvo igrača

en: Game Property
sr@ijekavianlatin: Svojstvo igre

en: Add Player
sr@ijekavianlatin: Dodaj igrača

en: Remove Player
sr@ijekavianlatin: Ukloni igrača

en: Activate Player
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj igrača

en: Inactivate Player
sr@ijekavianlatin: Deaktiviraj igrača

en: Id Turn
sr@ijekavianlatin: ID potez

en: Error Message
sr@ijekavianlatin: Poruka o grešci

en: Player Input
sr@ijekavianlatin: Unos igrača

en: An IO was added
sr@ijekavianlatin: Dodat je U/I

en: Process Query
sr@ijekavianlatin: Obradi upit

en: Player ID
sr@ijekavianlatin: ID igrača

en: Unnamed - ID: %1
sr@ijekavianlatin: Neimenovan — ID: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
sr@ijekavianlatin[0]: %1 neregistrovano
sr@ijekavianlatin[1]: %1 neregistrovana
sr@ijekavianlatin[2]: %1 neregistrovanih
sr@ijekavianlatin[3]: %1 neregistrovano

en: NULL pointer
sr@ijekavianlatin: nulti pokazivač

en: True
sr@ijekavianlatin: tačno

en: False
sr@ijekavianlatin: netačno

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: UserId
sr@ijekavianlatin: Korisnički ID

en: Group
sr@ijekavianlatin: Grupa

en: default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

en: AsyncInput
sr@ijekavianlatin: Asinh. ulaz

en: myTurn
sr@ijekavianlatin: moj potez

en: Difficulty
sr@ijekavianlatin: Težina

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebno

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />If you change the difficulty level while a game is running, you will have to cancel it and start a new one.
sr@ijekavianlatin: <p>Izaberite <i>težinu</i> igre.</p><p>Ako promijenite nivo težine dok se igra odvija, moraćete da je prekinete i pokrenete novu.</p>

en: Select the <b>difficulty</b> of the game.<br />You can change the difficulty level during a running game.
sr@ijekavianlatin: <p>Izaberite <i>težinu</i> igre.</p><p>Nivo težine možete mijenjati i u toku igre.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Themes...
sr@ijekavianlatin: &Dobavi nove teme...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
sr@ijekavianlatin: Detalji teme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
sr@ijekavianlatin: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
sr@ijekavianlatin: Autor:
