libkdegames - en to sv translation catalogue (121 entries)

[ctx: @action:button]
en: Retry
sv: Försök igen

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
sv: Kan inte komma åt filen med poängtoppen. En annan användare skriver troligen till den just nu.

[ctx: @title:window]
en: High Scores
sv: Bästa resultat

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @title:column]
en: Level
sv: Nivå

[ctx: @title:column]
en: Score
sv: Poäng

[ctx: @title:column]
en: Time
sv: Tid

[ctx: @title:tab]
en: High Scores
sv: Bästa resultat

[ctx: @title:group]
en: Rank
sv: Rang

[ctx: Enumeration (#1, #2 ...) of the highscore entries]
en: #%1
sv: Nummer %1

[ctx: @action:button]
en: &Remember
sv: &Kom ihåg

[ctx: @action:button]
en: &Forget
sv: &Glöm

[ctx: @info:tooltip]
en: Remember this high score
sv: Kom ihåg det här bästa resultatet

[ctx: @info:tooltip]
en: Forget this high score
sv: Glöm det här bästa resultatet

en: Excellent!
    You have a new high score!
sv: Utmärkt!
    Du har ett nytt bästa resultat.

en: Well done!
    You made it to the high score list!
sv: Bra gjort!
    Du kom med på poängtoppen.

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
sv: Löjligt lätt

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
sv: Mycket lätt

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
sv: Lätt

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
sv: Normal

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
sv: Svår

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
sv: Mycket svår

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
sv: Ytterst svår

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
sv: Omöjlig

en: Changing the difficulty level will end the current game!
sv: Att ändra svårighetsnivån kommer att avsluta pågående spel.

[ctx: @action:button]
en: Change the Difficulty Level
sv: Ändra svårighetsnivå

[ctx: @info:tooltip Game difficulty level]
en: Difficulty
sv: Svårighet

[ctx: @title:menu Game difficulty level]
en: Difficulty
sv: Svårighetsnivå

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the difficulty level
sv: Ställ in svårighetsnivån

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the difficulty level of the game.
sv: Ställ in spelets svårighetsnivå.

[ctx: new game]
en: &New
sv: &Nytt

en: Start a new game.
sv: Starta ett nytt spel.

en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

en: &Load…
sv: &Läs in…

en: Open a saved game
sv: Öppna ett sparat spel

en: Load &Recent
sv: Ladda &senaste

en: Open a recently saved game
sv: Öppna ett spel som nyligen sparades

en: Restart &Game
sv: Starta &om spel

en: Restart the game
sv: Starta om spelet

en: &Save
sv: &Spara

en: Save the current game
sv: Spara pågående spel

en: Save &As…
sv: Spara s&om…

en: Save the current game to another file
sv: Spara pågående spel i en annan fil

en: &End Game
sv: A&vsluta spelet

en: End the current game
sv: Avsluta pågående spel

en: Pa&use
sv: Pa&us

en: Pause the game
sv: Gör paus i spelet

en: Show &High Scores
sv: Visa &bästa resultat

en: Show high scores
sv: Visa bästa resultat

en: &Clear High Scores
sv: &Rensa bästa resultat

en: Clear high scores
sv: Rensa bästa resultat

en: Show Statistics
sv: Visa statistik

en: Show statistics
sv: Visa statistik

en: &Clear Statistics
sv: &Rensa statistik

en: Delete all-time statistics.
sv: Ta bort all tidstatistik.

en: &Print…
sv: Skriv &ut…

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat the last move
sv: Upprepa det senaste draget

en: Und&o
sv: Å&ngra

en: Undo the last move
sv: Ångra det senaste draget

en: Re&do
sv: &Gör om

en: Redo the latest move
sv: Gör om det senaste draget

en: &Roll Dice
sv: Kasta tä&rningar

en: Roll the dice
sv: Kasta tärningar

en: End Turn
sv: Avsluta omgång

en: &Hint
sv: &Tips

en: Give a hint
sv: Ge ett tips

en: Play a demo
sv: Visa demonstration

en: &Solve
sv: &Lös

en: Solve the game
sv: Lös spelet

en: Configure &Carddecks…
sv: Anpassa &kortlekar…

en: Configure &High Scores…
sv: Anpassa &poängtoppen…

[ctx: @action:button]
en: Download New Themes…
sv: Ladda ner nya teman…

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
sv: Välj tema

[ctx: @item name of theme, missing]
en: [No name]
sv: [Namnlös]

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
sv: Av %1

en: Send to All Players
sv: Skicka till alla spelare

en: Send to %1
sv: Skicka till %1

en: MaxPlayers
sv: Max. spelare

en: MinPlayers
sv: Min. spelare

en: GameStatus
sv: Spelstatus

en: Player %1
sv: Spelare %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Send to My Group ("%1")
sv: Skicka till min grupp ("%1")

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
sv: Felaktig kaka.
    Förväntad kaka: %1
    Mottagen kaka: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
sv: Kgame versionsfel.
    Förväntad version: %1
    Mottagen version: %2

en: Unknown error code %1
sv: Okänd felkod %1

en: Setup Game
sv: Initiera spel

en: Setup Game Continue
sv: Initiera spel vid fortsättning

en: Load Game
sv: Ladda spel

en: Client game connected
sv: Klientspel anslutet

en: Game setup done
sv: Initiering av spel klar

en: Synchronize Random
sv: Slumpmässig synkronisering

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Player Property
sv: Spelaregenskap

en: Game Property
sv: Spelegenskap

en: Add Player
sv: Lägg till spelare

en: Remove Player
sv: Ta bort spelare

en: Activate Player
sv: Aktivera spelare

en: Inactivate Player
sv: Inaktivera spelare

en: Id Turn
sv: Omgångs-id

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Player Input
sv: Spelarinmatning

en: An IO was added
sv: En I/O-enhet har lagts till

en: Process Query
sv: Behandla förfrågan

en: Player ID
sv: Spelar-id

en: Unnamed - ID: %1
sv: Okänd - Id: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
sv[0]: %1 inte registrerad
sv[1]: %1 inte registrerade

en: NULL pointer
sv: Null-pekare

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falsk

en: Unknown
sv: Okänd

en: UserId
sv: Användar-id

en: Group
sv: Grupp

en: default
sv: standard

en: Name
sv: Namn

en: AsyncInput
sv: Asynkron inmatning

en: myTurn
sv: Min tur
