libkdegames - en to ug translation catalogue (60 entries)

en: Retry
ug: قايتا سىنا

en: High Scores
ug: يۇقىرى نومۇر

en: Name
ug: ئاتى

en: Date
ug: چېسلا

en: Level
ug: دەرىجە

en: Score
ug: ئېرىشكەن نومۇر

en: Time
ug: ۋاقىت

en: Rank
ug: دەرىجىسى

en: &Remember
ug: ئەستە تۇت(&R)

en: &Forget
ug: پەرۋا قىلما(&F)

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
ug: بەك ئاددىي

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
ug: دەسلەپكى

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
ug: تەس

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
ug: بەك تەس

[ctx: Game difficulty level]
en: Difficulty
ug: قىيىنلىقى

en: Get New Themes...
ug: يېڭى ئۆرنەكلەرنى ئېلىش…

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
ug: ئاپتور %1

[ctx: new game]
en: &New
ug: يېڭى(&N)

en: Start a new game.
ug: يېڭى ئويۇن باشلايدۇ.

en: Start a new game
ug: يېڭى ئويۇندىن بىرنى باشلا

en: &Load...
ug: يۈكلە(&L)…

en: Load &Recent
ug: يېقىنقىنى ئوقۇ(&R)

en: Restart the game
ug: بۇ ئويۇننى قايتا قوزغات

en: &Save
ug: ساقلا(&S)

en: Save &As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا(&A)…

en: End the current game
ug: نۆۋەتتىكى ئويۇننى ئاخىرلاشتۇر

en: Pause the game
ug: بۇ ئويۇننى ۋاقىتلىق توختىتىدۇ

en: Show Statistics
ug: ستاتىستىكا كۆرسەت

en: &Print...
ug: باس(&P)…

en: &Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر(&Q)

en: Quit the program
ug: پروگراممىنى ئاخىرلاشتۇرىدۇ

en: Repeat
ug: قايتىلا

en: Und&o
ug: يېنىۋال(&O)

en: Undo the last move
ug: ئاخىرقى يۆتكەشتىن يېنىۋال

en: Re&do
ug: قايتىلا(&D)

en: End Turn
ug: نۆۋەتنى ئاخىرلاشتۇرۇش

en: &Hint
ug: كۆرسەتمە(&H)

en: Solve the game
ug: ئويۇننى يېشىدۇ

en: Send to %1
ug: %1 غا ئەۋەت

en: Player %1
ug: ئوينىغۇچى %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Load Game
ug: ئويۇن ئوقۇش

en: Disconnect
ug: ئۈز

en: Error Message
ug: خاتالىق ئۇچۇرلىرى

en: Unnamed - ID: %1
ug: U %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
ug[0]: %1 خەتلەتمىگەن

en: True
ug: راست

en: False
ug: يالغان

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Group
ug: گۇرۇپپا

en: default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Difficulty
ug: قىيىنلىقى

[ctx: Name of the game difficulty level that is customized by the user by setting up different game parameters]
en: Custom
ug: ئىختىيارى

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ug: يېڭى ئۆرنەكلەرنى ئال(&G)…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ug: ئۆرنەك تەپسىلاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ug: ئالاقەداش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ug: ئاپتور:
