libkdeedu - en to ar translation catalogue (81 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ar: المؤلّف:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
ar: مستند الدروس

en: Word types
ar: أنواع الكلمات

en: Leitner Box
ar: صندوق ليتنر

en: Cannot lock file %1
ar: تعذّر قفل الملفّ %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ar: <qt>تعذّر فتح الملفّ<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
ar: تعذّر فتح الملف المؤقت %1

en: Cannot download %1: %2
ar: تعذّر تنزيل  %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ar: أو قراءة بشكل صحيح "%1"
    (الخطأ: %2)

en: Cannot write to file %1
ar: تعذرت الكتابة إلى الملف %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
ar: الأصلية

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ar: %1 ترجمة

en: KDE Vocabulary Document
ar: مستند مفردات كدي

en: KWordQuiz Document
ar: مستند اختبار الكلمات ك

en: Pauker Lesson
ar: درس بوكر

en: Vokabeltrainer
ar: مدرب المفردات

en: XML Dictionary Exchange Format
ar: تنسيق تبادل قاموس XML

en: Comma Separated Values (CSV)
ar: فصولة بفواصل (CSV)

en: All supported documents
ar: كل المستندات المدعومة

en: No error found.
ar: لا يوجد خطأ.

en: Invalid XML in document.
ar: يوجد جزء XML غير صحيح في المستند.

en: Unknown file type.
ar: نوع الملفّ مجهول.

en: File is not writeable.
ar: الملف غير قابل للكتابة.

en: File writer failed.
ar: فشل كاتب الملفّ.

en: File is not readable.
ar: الملف غير قابل للقراءة.

en: The file reader failed.
ar: فشل قارئ الملفّ.

en: The file does not exist.
ar: الملف غير موجود.

en: The file is locked by another process.
ar: الملف مقفل بعملية أخرى.

en: The lock file can't be created.
ar: لا يمكن إنشاء ملف مقفل.

en: Unknown error.
ar: خطأ مجهول.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ar: فعل

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ar: اسم

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ar: تعريف/تنكير

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ar: صفة

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ar: ظرف

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ar: ضمير

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ar: عبارة

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
ar: رقمي

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ar: الاقتران

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ar: حرف جر

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ar: سؤال

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
ar: رقم ترتيبي

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
ar: رقم كمي

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ar: مؤكّد

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ar: غير محدد

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
ar: منتظِم

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
ar: شاذ

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
ar: صيغة الملكية

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
ar: شخصية

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ar: ذكر

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ar: أنثى

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ar: طبيعي

en: Simple Present
ar: مضارع بسيط

en: Present Progressive
ar: مضارع  تقدّمي

en: Present Perfect
ar: مضارع تام

en: Simple Past
ar: ماضي بسيط

en: Past Progressive
ar: ماضي تقدّمي

en: Past Participle
ar: الماضي النعت الفعلي

en: Future
ar: المستقبل

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
ar: فعل

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ar: نون

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
ar: تعريف/تنكير

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ar: صفة

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ar: ظرف

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ar: ضمير

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ar: عبارة

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
ar: رقمي

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ar: الاقتران

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
ar: حرف جر

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ar: سؤال

en: Not Practiced Yet
ar: لم تمارس بعد

en: Level 1
ar: المستوى 1

en: Level 2
ar: المستوى 2

en: Level 3
ar: المستوى 3

en: Level 4
ar: المستوى 4

en: Level 5
ar: المستوى 5

en: Level 6
ar: المستوى 6

en: Level 7
ar: المستوى 7
