libkeduvocdocument - en to az translation catalogue (79 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
az: Başlıq:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
az: Müəllif:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
az: Sənəd Dərsi

en: Word types
az: Söz növləri

en: Cannot lock file %1
az: %1 faylı kilidlənə bilmədi

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
az: <qt><br /><b>%1</b> faylı açıla bilmir</qt>

en: Cannot open tempfile %1
az: %1 müvəqqəti faylı açıla bilmir

en: Cannot download %1: %2
az: %1 yüklə yüklənə bilmir: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
az: "%1" oxunmağa açıla və ya hazırlana bilmədi
    (Xəta bildirildi: %2)

en: Cannot write to file %1
az: %1 faylına yazmaq olmur

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
az: Orijinal

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
az: Tərcümə %1

en: KDE Vocabulary Document
az: KDE lüğəti

en: KWordQuiz Document
az: KWordQuiz Sənədi

en: Pauker Lesson
az: Pauker formatında dərs

en: XML Dictionary Exchange Format
az: XML Lüğəti Mübadilə Formatı

en: Comma Separated Values (CSV)
az: Vergüllə ayrılmış dəyərlər (CSV)

en: All supported documents
az: Bütün dəstəklənən sənədlər

en: No error found.
az: Xəta tapılmadı.

en: Invalid XML in document.
az: Sənəddə yararsız XML.

en: Unknown file type.
az: Naməlum fayl növü.

en: File is not writeable.
az: Fayl yazılabilən deyil.

en: File writer failed.
az: Faylı yazmaq mümkün olmadı.

en: File is not readable.
az: Fayl oxunabilən deyil.

en: The file reader failed.
az: Faylı oxumaq mümkün deyil.

en: The file does not exist.
az: Fayl mövcud deyil.

en: The file is locked by another process.
az: Fayl başqa əməliyyat tərfindən kilidlənib.

en: The lock file can't be created.
az: Kilidli fayl yaradıla bilmir.

en: Unknown error.
az: Naməlum xəta.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
az: Fe'l

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
az: Ümumi İsim

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
az: İsim

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
az: Artikl

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
az: Sifət

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
az: Zərf

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
az: Əvəzlik

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
az: İfadə

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
az: Say

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
az: Bağlayıcı

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
az: Ön söz

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
az: Sual

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
az: Sıra sayı

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
az: Miqdar sayı

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
az: Təyin

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
az: Qeyri-müəyyən

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
az: Müntəzəm

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
az: Qeyri-müntəzəm

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
az: Yiyəlik

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
az: Şəxsi

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
az: Kişi

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
az: Qadın

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
az: Neytral

en: Simple Present
az: İndiki Sadə Zaman

en: Present Progressive
az: İndiki Davamedici Zaman

en: Present Perfect
az: İndiki Bitmiş Zaman

en: Simple Past
az: Sadə Keçmiş

en: Past Progressive
az: Keçmiş Davamedici

en: Past Participle
az: Keçmiş Fe'li Sifət

en: Future
az: Gələcək Zaman

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
az: Fe'l

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
az: Ümumi İsim

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
az: İsim

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
az: Artikl

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
az: Sifət

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
az: Zərf

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
az: Əvəzlik

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
az: İfadə

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
az: Say

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
az: Bağlayıcı

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
az: Sözönü

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
az: Sual

en: Not Practiced Yet
az: Hələlik tətbiq olunmur

en: Level 1
az: Səviyyə 1

en: Level 2
az: Səviyyə 2

en: Level 3
az: Səviyyə 3

en: Level 4
az: Səviyyə 4

en: Level 5
az: Səviyyə 5

en: Level 6
az: Səviyyə 6

en: Level 7
az: Səviyyə 7
