libkdeedu - en to bg translation catalogue (50 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
bg: Заглавие:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
bg: Автор:

en: Word types
bg: Видове думи

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
bg: <qt>Грешка при отваряне на файл<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot write to file %1
bg: Грешка при запис във файл %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
bg: Оригинал

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
bg: Превод %1

en: KDE Vocabulary Document
bg: Документ на речник за KDE

en: KWordQuiz Document
bg: Документ KWordQuiz

en: XML Dictionary Exchange Format
bg: Формат за обмен на речници в XML

en: Comma Separated Values (CSV)
bg: Разделени със запетаи стойноси (CSV)

en: All supported documents
bg: Всички поддържани документи

en: No error found.
bg: Няма грешка.

en: Invalid XML in document.
bg: Неправилен XML в документа.

en: Unknown file type.
bg: Непознат вид файл.

en: File is not writeable.
bg: Файлът не е записваем.

en: File writer failed.
bg: Грешка при запис на файл

en: File is not readable.
bg: Файлът не е четим.

en: The file reader failed.
bg: Грешка при четене на файл

en: The file does not exist.
bg: Файлът не съществува.

en: Unknown error.
bg: Непозната грешка

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
bg: Глагол

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
bg: Съществително

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
bg: Име

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
bg: Статия

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
bg: Израз

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
bg: Въпрос

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
bg: Правилен

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
bg: Неправилен

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
bg: Притежателно

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
bg: Лично

en: Simple Present
bg: Сегашно просто

en: Present Progressive
bg: Сегашно продължително

en: Present Perfect
bg: Сегашно перфектно

en: Simple Past
bg: Минало просто

en: Past Progressive
bg: Минало продължително

en: Future
bg: Бъдеще

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
bg: Глагол

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
bg: Съществително

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
bg: Име

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
bg: Статия

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
bg: Израз

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
bg: Въпрос

en: Level 1
bg: Ниво 1

en: Level 2
bg: Ниво 2

en: Level 3
bg: Ниво 3

en: Level 4
bg: Ниво 4

en: Level 5
bg: Ниво 5

en: Level 6
bg: Ниво 6

en: Level 7
bg: Ниво 7
