kdeedu - en to bs translation catalogue (75 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
bs: Naslov:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
bs: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
bs: Dokument lekcija

en: Word types
bs: Tipovi riječi

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
bs: <qt>Ne može se otvoriti dokument<br/><b>%1</b></qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
bs: Ne može se otvoriti ili propisno učitati "%1"
    (Greška prijavljena: %2)

en: Cannot write to file %1
bs: Ne mogu pisati u datoteku %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
bs: Izvorno

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
bs: Prijevod %1

en: KDE Vocabulary Document
bs: KDE Vocabulary dokument

en: KWordQuiz Document
bs: KWordQuiz dokument

en: Pauker Lesson
bs: Pauker lekcija

en: Vokabeltrainer
bs: Vokabel trener

en: XML Dictionary Exchange Format
bs: XML format za razmjenu rječnika

en: Comma Separated Values (CSV)
bs: Vrijednosti razdvojene zarezom (CSV)

en: All supported documents
bs: Svi podržavani dokumenti

en: No error found.
bs: Nijedna nađena greška.

en: Invalid XML in document.
bs: Pogrešan XML u dokumentu.

en: Unknown file type.
bs: Nepoznat tip datoteke.

en: File is not writeable.
bs: Datoteka nije zapisiva.

en: File writer failed.
bs: Pisanje u datoteku nije uspjelo.

en: File is not readable.
bs: Datoteka nije čitljiva.

en: The file reader failed.
bs: Čitač datoteke nije uspio.

en: The file does not exist.
bs: Datoteka ne postoji.

en: Unknown error.
bs: Nepoznata greška.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
bs: Glagol

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
bs: Imenica

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
bs: Ime

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
bs: Članak

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
bs: Pridjev

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
bs: Prilog

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
bs: Zamjenica

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
bs: Fraza

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
bs: Broj

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
bs: Veznik

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
bs: Prijedlog

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
bs: Pitanje

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
bs: Redni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
bs: Kardinalan

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
bs: Određen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
bs: Neodređen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
bs: Običan

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
bs: Nepravilno

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
bs: Prisvojno

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
bs: Lično

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
bs: Muško

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
bs: Žensko

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
bs: Neutralno

en: Simple Present
bs: Sadašnje prosto

en: Present Progressive
bs: Sadašnje trajno

en: Present Perfect
bs: Sadašnje složeno

en: Simple Past
bs: Prosto prošlo

en: Past Progressive
bs: Prošlo trajno

en: Past Participle
bs: Particip prošli

en: Future
bs: Buduće

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
bs: Glagol

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
bs: Imenica

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
bs: Ime

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
bs: Članak

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
bs: Pridjev

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
bs: Prilog

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
bs: Zamjenica

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
bs: Fraza

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
bs: Broj

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
bs: Veznik

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
bs: Prijedlog

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
bs: Pitanje

en: Not Practiced Yet
bs: Nije prakticirano još

en: Level 1
bs: Nivo 1

en: Level 2
bs: Nivo 2

en: Level 3
bs: Nivo 3

en: Level 4
bs: Nivo 4

en: Level 5
bs: Nivo 5

en: Level 6
bs: Nivo 6

en: Level 7
bs: Nivo 7
