libkeduvocdocument - en to ca@valencia translation catalogue (69 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ca@valencia: Títol:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ca@valencia: Autoria:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
ca@valencia: Document de lliçó

en: Word types
ca@valencia: Tipus de paraules

en: Leitner Box
ca@valencia: Capsa de Leitner

en: Cannot lock file %1
ca@valencia: No s'ha pogut bloquejar el fitxer %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ca@valencia: <qt>No s'ha pogut obrir el fitxer<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer temporal %1

en: Cannot download %1: %2
ca@valencia: No s'ha pogut descarregar %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ca@valencia: No s'ha pogut obrir o llegir correctament «%1»
    (L'error que s'informa és: %2)

en: Cannot write to file %1
ca@valencia: No s'ha pogut escriure en el fitxer %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ca@valencia: Traducció %1

en: KDE Vocabulary Document
ca@valencia: Document de vocabulari de KDE

en: KWordQuiz Document
ca@valencia: Document KWordQuiz

en: Pauker Lesson
ca@valencia: Lliçó de Pauker

en: Vokabeltrainer
ca@valencia: Entrenador de vocabulari

en: XML Dictionary Exchange Format
ca@valencia: Format d'intercanvi de diccionari XML

en: Comma Separated Values (CSV)
ca@valencia: Valors separats per comes (CSV)

en: All supported documents
ca@valencia: Tots els documents acceptats

en: No error found.
ca@valencia: No s'ha trobat cap error.

en: Invalid XML in document.
ca@valencia: Hi ha un XML no vàlid al document.

en: Unknown file type.
ca@valencia: Tipus de fitxer desconegut.

en: File is not writeable.
ca@valencia: El fitxer no es pot escriure.

en: File writer failed.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'escriptura en el fitxer.

en: File is not readable.
ca@valencia: El fitxer no es pot llegir.

en: The file reader failed.
ca@valencia: Ha fallat la lectura del fitxer.

en: The file does not exist.
ca@valencia: El fitxer no existix.

en: The file is locked by another process.
ca@valencia: El fitxer està bloquejat per un altre procés.

en: The lock file can't be created.
ca@valencia: No s'ha pogut crear el fitxer de bloqueig.

en: Unknown error.
ca@valencia: S'ha produït un error desconegut.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ca@valencia: Substantiu

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ca@valencia: Nom

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ca@valencia: Adjectiu

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ca@valencia: Adverbi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ca@valencia: Pronom

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ca@valencia: Frase

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ca@valencia: Conjunció

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ca@valencia: Preposició

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ca@valencia: Pregunta

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ca@valencia: Definit

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ca@valencia: Indefinit

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
ca@valencia: Possessiu

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ca@valencia: Masculí

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ca@valencia: Femení

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ca@valencia: Neutre

en: Simple Present
ca@valencia: Present simple

en: Present Progressive
ca@valencia: Present continu

en: Present Perfect
ca@valencia: Perfet d'indicatiu

en: Simple Past
ca@valencia: Pretèrit imperfet

en: Past Progressive
ca@valencia: Gerundi perfet

en: Past Participle
ca@valencia: Participi

en: Future
ca@valencia: Futur

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ca@valencia: Substantiu

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ca@valencia: Nom

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ca@valencia: Adjectiu

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ca@valencia: Adverbi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ca@valencia: Pronom

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ca@valencia: Frase

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ca@valencia: Conjunció

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
ca@valencia: Preposició

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ca@valencia: Pregunta

en: Not Practiced Yet
ca@valencia: Encara no s'ha practicat

en: Level 1
ca@valencia: Nivell 1

en: Level 2
ca@valencia: Nivell 2

en: Level 3
ca@valencia: Nivell 3

en: Level 4
ca@valencia: Nivell 4

en: Level 5
ca@valencia: Nivell 5

en: Level 6
ca@valencia: Nivell 6

en: Level 7
ca@valencia: Nivell 7
