libkdeedu - en to cs translation catalogue (81 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
cs: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
cs: Lekce dokumentu

en: Word types
cs: Slovní druhy

en: Leitner Box
cs: Leitnerovo okénko

en: Cannot lock file %1
cs: Nelze uzamknout soubor %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
cs: <qt>Nelze otevřít soubor<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
cs: Nelze otevřít dočasný soubor %1

en: Cannot download %1: %2
cs: Nelze stáhnout %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
cs: Nelze otevřít či správně přečíst "%1"
    (Hlášena chyba: %2)

en: Cannot write to file %1
cs: Nelze zapisovat do souboru %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
cs: Originál

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
cs: Překlad %1

en: KDE Vocabulary Document
cs: Dokument Slovníčku KDE

en: KWordQuiz Document
cs: Dokument KWordQuiz

en: Pauker Lesson
cs: Paukerova lekce

en: Vokabeltrainer
cs: Procvičování slovíček

en: XML Dictionary Exchange Format
cs: XML Slovníkový výměnný formát (Dictionary Exchange Format)

en: Comma Separated Values (CSV)
cs: Hodnoty oddělené čárkou (CSV)

en: All supported documents
cs: Všechny podporované dokumenty

en: No error found.
cs: Nenalezena žádná chyba.

en: Invalid XML in document.
cs: Neplatné XML v dokumentu.

en: Unknown file type.
cs: Neznámý typ souboru.

en: File is not writeable.
cs: Soubor není určen k zápisu.

en: File writer failed.
cs: Zápis souboru selhal.

en: File is not readable.
cs: Soubor není určen ke čtení.

en: The file reader failed.
cs: Čtení souboru selhalo.

en: The file does not exist.
cs: Soubor neexistuje.

en: The file is locked by another process.
cs: Soubor je uzamčen jiným procesem.

en: The lock file can't be created.
cs: Soubor zámku nelze vytvořit.

en: Unknown error.
cs: Neznámá chyba.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
cs: Sloveso

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
cs: Podstatné jméno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
cs: Jméno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
cs: Člen

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
cs: Přídavné jméno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
cs: Příslovce

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
cs: Zájmeno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
cs: Fráze

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
cs: Číslovka

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
cs: Spojka

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
cs: Předložka

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
cs: Otázka

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
cs: Číslovka řadová

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
cs: Číslovka základní

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
cs: Člen určitý

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
cs: Člen neurčitý

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
cs: Sloveso pravidelné

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
cs: Sloveso nepravidelné

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
cs: Zájmeno přivlastňovací

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
cs: Zájmeno osobní

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
cs: Podstatné jméno mužského rodu

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
cs: Podstatné jméno ženského rodu

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
cs: Podstatné jméno středního rodu

en: Simple Present
cs: Přítomný

en: Present Progressive
cs: Přítomný průběhový

en: Present Perfect
cs: Předpřítomný

en: Simple Past
cs: Minulý prostý

en: Past Progressive
cs: Minulý průběhový

en: Past Participle
cs: Příčestí minulé

en: Future
cs: Budoucí

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
cs: Sloveso

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
cs: Podstatné jméno

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
cs: Jméno

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
cs: Člen

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
cs: Přídavné jméno

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
cs: Příslovce

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
cs: Zájmeno

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
cs: Fráze

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
cs: Číslovka

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
cs: Spojka

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
cs: Předložka

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
cs: Otázka

en: Not Practiced Yet
cs: Zatím neprocvičováno

en: Level 1
cs: Úroveň 1

en: Level 2
cs: Úroveň 2

en: Level 3
cs: Úroveň 3

en: Level 4
cs: Úroveň 4

en: Level 5
cs: Úroveň 5

en: Level 6
cs: Úroveň 6

en: Level 7
cs: Úroveň 7
