libkdeedu - en to da translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
da: Titel:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
da: Forfatter:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
da: Dokumentlektion

en: Word types
da: Ordtyper

en: Leitner Box
da: Leitner-boks

en: Cannot lock file %1
da: Kan ikke låse filen %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
da: Kan ikke åbne temp-filen %1

en: Cannot download %1: %2
da: Kan ikke downloade %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
da: Kunne ikke åbne eller læse "%1" korrekt
    (Fejlmeddelelse: %2)

en: Cannot write to file %1
da: Kan ikke skrive til filen %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
da: Originalt

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
da: Oversættelse %1

en: KDE Vocabulary Document
da: KDE ordforrådsdokument

en: KWordQuiz Document
da: KWordQuiz-dokument

en: Pauker Lesson
da: Pauker-lektion

en: XML Dictionary Exchange Format
da: XML Dictionary Exchange-format

en: Comma Separated Values (CSV)
da: Kommaadskilte værdier (CSV)

en: All supported documents
da: Alle understøttede dokumenter

en: No error found.
da: Ingen fejl fundet.

en: Invalid XML in document.
da: Ugyldig XML i dokumentet.

en: Unknown file type.
da: Ukendt filtype.

en: File is not writeable.
da: Filen er ikke skrivbar.

en: File writer failed.
da: Filskriver fejlede.

en: File is not readable.
da: Filen er ikke læsbar.

en: The file reader failed.
da: Fillæseren fejlede.

en: The file does not exist.
da: Filen eksisterer ikke.

en: The file is locked by another process.
da: Filen er låst af en anden proces.

en: The lock file can't be created.
da: Låsefilen kan ikke oprettes.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
da: Udsagnsord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
da: Navneord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
da: Egenavn

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
da: Artikel

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
da: Tillægsord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
da: Biord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
da: Stedord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
da: Ordforbindelse

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
da: Talord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
da: Bindeord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
da: Forholdsord

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
da: Spørgsmål

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
da: Ordenstal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
da: Mængdetal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
da: Bestemt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
da: Ubestemt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
da: Regelmæssig

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
da: Uregelmæssig

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
da: Ejestedord

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
da: Personligt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
da: Hankøn

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
da: Hunkøn

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
da: Intetkøn

en: Simple Present
da: Simpel nutid

en: Present Progressive
da: Nutid progressiv

en: Present Perfect
da: Nutid perfektum

en: Simple Past
da: Simpel datid

en: Past Progressive
da: Datid progressiv

en: Past Participle
da: Datid participium

en: Future
da: Fremtid

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
da: Udsagnsord

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
da: Navneord

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
da: Egenavn

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
da: Artikel

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
da: Tillægsord

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
da: Biord

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
da: Stedord

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
da: Ordforbindelse

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
da: Talord

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
da: Bindeord

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
da: Forholdsord

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
da: Spørgsmål

en: Not Practiced Yet
da: Ikke øvet endnu

en: Level 1
da: Niveau 1

en: Level 2
da: Niveau 2

en: Level 3
da: Niveau 3

en: Level 4
da: Niveau 4

en: Level 5
da: Niveau 5

en: Level 6
da: Niveau 6

en: Level 7
da: Niveau 7
