libkdeedu - en to de translation catalogue (72 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
de: Titel:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
de: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
de: Dokument-Lektion

en: Word types
de: Wortarten

en: Cannot lock file %1
de: Die Datei %1 kann nicht gesperrt werden.

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
de: <qt>Die Datei kann nicht geöffnet werden.<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
de: Die temporäre Datei %1 kann nicht geöffnet werden.

en: Cannot download %1: %2
de: %1 kann nicht heruntergeladen werden: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
de: „%1“ kann nicht geöffnet oder gelesen werden.
    (Fehlerbericht: %2)

en: Cannot write to file %1
de: Die Datei %1 kann nicht geschrieben werden.

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
de: Übersetzung %1

en: KDE Vocabulary Document
de: KDE-Vokabeldokument

en: KWordQuiz Document
de: KWordQuiz-Dokument

en: Pauker Lesson
de: Pauker-Lektion

en: XML Dictionary Exchange Format
de: XML-Wörterbuch-Austauschformat

en: Comma Separated Values (CSV)
de: Kommagetrennte Werte (CSV)

en: All supported documents
de: Alle unterstützten Dokumente

en: No error found.
de: Es wurde kein Fehler gefunden.

en: Invalid XML in document.
de: Ungültiges XML im Dokument.

en: Unknown file type.
de: Unbekannter Dateityp.

en: File is not writeable.
de: Die Datei kann nicht geschrieben werden.

en: File writer failed.
de: Das Schreiben der Datei schlug fehl.

en: File is not readable.
de: Die Datei kann nicht gelesen werden.

en: The file reader failed.
de: Das Lesen der Datei ist fehlgeschlagen.

en: The file does not exist.
de: Die Datei existiert nicht.

en: The file is locked by another process.
de: Die Datei wurde durch einen anderen Prozess gesperrt.

en: The lock file can't be created.
de: Die Sperrdatei kann nicht angelegt werden.

en: Unknown error.
de: Unbekannter Fehler

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
de: Substantiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
de: Eigenname

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
de: Artikel

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
de: Adjektiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
de: Pronomen

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
de: Redewendung

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
de: Zahlwort

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
de: Konjunktion

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
de: Präposition

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
de: Frage

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
de: Kardinal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
de: Bestimmt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
de: Unbestimmt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
de: Regelmäßig

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
de: Unregelmäßig

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
de: Besitzanzeigend

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
de: Männlich

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
de: Weiblich

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
de: Sächlich

en: Simple Present
de: Gegenwart

en: Present Progressive
de: Verlaufsform der Gegenwart

en: Present Perfect
de: Perfekt

en: Simple Past
de: Einfache Vergangenheit

en: Past Progressive
de: Verlaufsform der Vergangenheit

en: Past Participle
de: Partizip II

en: Future
de: Zukunft

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
de: Substantiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
de: Eigenname

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
de: Artikel

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
de: Adjektiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
de: Pronomen

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
de: Redewendung

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
de: Zahlwort

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
de: Konjunktion

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
de: Präposition

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
de: Frage

en: Not Practiced Yet
de: Noch nicht abgefragt

en: Level 1
de: Stufe 1

en: Level 2
de: Stufe 2

en: Level 3
de: Stufe 3

en: Level 4
de: Stufe 4

en: Level 5
de: Stufe 5

en: Level 6
de: Stufe 6

en: Level 7
de: Stufe 7
