libkdeedu - en to el translation catalogue (79 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
el: Τίτλος:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
el: Συγγραφέας:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
el: Μάθημα έγγραφο

en: Word types
el: Τύποι λέξεων

en: Leitner Box
el: Κουτί Leitner

en: Cannot lock file %1
el: Αδυναμία κλειδώματος του αρχείου %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
el: <qt>Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
el: Αδυναμία ανοίγματος προσωρινού αρχείου %1

en: Cannot download %1: %2
el: Αδυναμία λήψης %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
el: Αδυναμία ανοίγματος ή σωστής ανάγνωσης του "%1"
    (Σφάλμα αναφοράς: %2)

en: Cannot write to file %1
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
el: Αρχικό

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
el: Μετάφραση %1

en: KDE Vocabulary Document
el: Έγγραφο λεξιλογίου KDE

en: KWordQuiz Document
el: Έγγραφο KWordQuiz

en: Pauker Lesson
el: Μάθημα Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
el: Μορφή ανταλλαγής λεξιλογίων XML

en: All supported documents
el: Όλα τα υποστηριζόμενα έγγραφα

en: No error found.
el: Δε βρέθηκε κανένα σφάλμα.

en: Invalid XML in document.
el: Μη έγκυρη XML στο έγγραφο.

en: Unknown file type.
el: Άγνωστος τύπος αρχείου.

en: File is not writeable.
el: Το αρχείο δεν είναι εγγράψιμο.

en: File writer failed.
el: Η εγγραφή του αρχείου απέτυχε.

en: File is not readable.
el: Το αρχείο δεν είναι αναγνώσιμο.

en: The file reader failed.
el: Η ανάγνωση του αρχείου απέτυχε.

en: The file does not exist.
el: Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: The file is locked by another process.
el: Το αρχείο είναι κλειδωμένο από άλλη διεργασία.

en: The lock file can't be created.
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου κλειδώμματος.

en: Unknown error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
el: Ρήμα

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
el: Ουσιαστικό

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
el: Άρθρο

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
el: Επίθετο

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
el: Επίρρημα

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
el: Αντωνυμία

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
el: Φράση

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
el: Αριθμητικό

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
el: Σύνδεσμος

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
el: Πρόθεση

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
el: Ερώτηση

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
el: Τακτικό αριθμητικό

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
el: Απόλυτο αριθμητικό

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
el: Οριστικό

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
el: Αόριστο

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
el: Ομαλό

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
el: Ανώμαλο

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
el: Κτητική

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
el: Προσωπική

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
el: Αρσενικό

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
el: Θηλυκό

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
el: Ουδέτερο

en: Simple Present
el: Απλός ενεστώτας

en: Present Progressive
el: Ενεστώτας διαρκείας

en: Present Perfect
el: Παρακείμενος

en: Simple Past
el: Απλός αόριστος

en: Past Progressive
el: Παρατατικός

en: Past Participle
el: Παθητική μετοχή

en: Future
el: Μέλλοντας

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
el: Ρήμα

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
el: Ουσιαστικό

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
el: Άρθρο

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
el: Επίθετο

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
el: Επίρρημα

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
el: Αντωνυμία

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
el: Φράση

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
el: Αριθμητικό

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
el: Σύνδεσμος

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
el: Πρόθεση

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
el: Ερώτηση

en: Not Practiced Yet
el: Δεν ερωτήθηκε ακόμη

en: Level 1
el: Επίπεδο 1

en: Level 2
el: Επίπεδο 2

en: Level 3
el: Επίπεδο 3

en: Level 4
el: Επίπεδο 4

en: Level 5
el: Επίπεδο 5

en: Level 6
el: Επίπεδο 6

en: Level 7
el: Επίπεδο 7
