libkeduvocdocument - en to eo translation catalogue (39 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
eo: Titolo:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
eo: Aŭtoro:

en: Cannot write to file %1
eo: Ne eblas skribi al la dosiero %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
eo: Traduko %1

en: No error found.
eo: Neniu eraro trovita.

en: Invalid XML in document.
eo: Nevalida XML en la dokumento.

en: Unknown file type.
eo: Nekonata dosiertipo

en: File is not writeable.
eo: Dosiero ne skribeblas.

en: The file does not exist.
eo: La dosiero ne ekzistas.

en: Unknown error.
eo: Nekonata eraro.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
eo: Verbo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
eo: Nomo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
eo: Propra nomo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
eo: Artikolo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
eo: Adjektivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
eo: Adverbo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
eo: Pronomo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
eo: Frazo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
eo: Numeralo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
eo: Konjunkcio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
eo: Prepozicio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
eo: Demando

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
eo: Difinita

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
eo: Nedifinita

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
eo: Regula

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
eo: Neregula

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
eo: Posesiva

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
eo: Personala

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
eo: Maskulina

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
eo: Feminina

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
eo: Neŭtra

en: Future
eo: Futuro

en: Level 1
eo: Nivelo 1

en: Level 2
eo: Nivelo 2

en: Level 3
eo: Nivelo 3

en: Level 4
eo: Nivelo 4

en: Level 5
eo: Nivelo 5

en: Level 6
eo: Nivelo 6

en: Level 7
eo: Nivelo 7
