libkeduvocdocument - en to es translation catalogue (72 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
es: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
es: Lección del documento

en: Word types
es: Tipos de palabras

en: Leitner Box
es: Sistema de Leitner

en: Cannot lock file %1
es: No se puede bloquear el archivo %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
es: <qt>No se puede abrir el archivo<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
es: No se puede abrir el archivo temporal %1

en: Cannot download %1: %2
es: No se puede descargar %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
es: No se puede abrir «%1» o no se puede leer correctamente de él.
    (Error notificado: %2)

en: Cannot write to file %1
es: No se puede escribir en el archivo %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
es: Traducción al %1

en: KDE Vocabulary Document
es: Documento de vocabulario de KDE

en: KWordQuiz Document
es: Documento de KWordQuiz

en: Pauker Lesson
es: Lección de Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
es: Formato de intercambio de diccionario en XML

en: Comma Separated Values (CSV)
es: Valores separados por comas (CSV)

en: All supported documents
es: Todos los documentos permitidos

en: No error found.
es: No se ha encontrado ningún error.

en: Invalid XML in document.
es: XML no válido en el documento.

en: Unknown file type.
es: Tipo de archivo desconocido.

en: File is not writeable.
es: El archivo no permite escribir en él.

en: File writer failed.
es: Ha fallado la escritura en el archivo.

en: File is not readable.
es: El archivo no permite leer de él.

en: The file reader failed.
es: Ha fallado el lector del archivo.

en: The file does not exist.
es: El archivo no existe.

en: The file is locked by another process.
es: El archivo está bloqueado por otro proceso.

en: The lock file can't be created.
es: No se puede crear el archivo de bloqueo.

en: Unknown error.
es: Error desconocido.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
es: Verbo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
es: Nombre

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
es: Artículo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
es: Adjetivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
es: Adverbio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
es: Pronombre

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
es: Frase

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
es: Conjunción

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
es: Preposición

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
es: Pregunta

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
es: Definido

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
es: Indefinido

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
es: Posesivo

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
es: Masculino

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
es: Femenino

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
es: Neutro

en: Simple Present
es: Presente simple

en: Present Progressive
es: Presente progresivo

en: Present Perfect
es: Presente perfecto

en: Simple Past
es: Pretérito simple

en: Past Progressive
es: Pretérito progresivo

en: Past Participle
es: Participio pasado

en: Future
es: Futuro

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
es: Verbo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
es: Nombre

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
es: Nombre

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
es: Artículo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
es: Adjetivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
es: Adverbio

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
es: Pronombre

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
es: Frase

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
es: Conjunción

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
es: Preposición

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
es: Pregunta

en: Not Practiced Yet
es: Todavía no se ha practicado

en: Level 1
es: Nivel 1

en: Level 2
es: Nivel 2

en: Level 3
es: Nivel 3

en: Level 4
es: Nivel 4

en: Level 5
es: Nivel 5

en: Level 6
es: Nivel 6

en: Level 7
es: Nivel 7
