libkdeedu - en to et translation catalogue (79 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
et: Nimi:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
et: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
et: Peaõppetund

en: Word types
et: Sõnatüübid

en: Cannot lock file %1
et: Faili %1 lukustamine nurjus

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
et: <qt>Ei õnnestunud avada faili<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
et: Ajutise faili %1 avamine nurjus

en: Cannot download %1: %2
et: %1 allalaadimine nurjus: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
et: "%1" avamine või lugemine nurjus
    (Teatati veast: %2)

en: Cannot write to file %1
et: Kirjutamine faili %1 nurjus

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
et: Originaal

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
et: Tõlge %1

en: KDE Vocabulary Document
et: KDE sõnavaradokument

en: KWordQuiz Document
et: KWordQuizi dokument

en: Pauker Lesson
et: Paukeri õppetund

en: XML Dictionary Exchange Format
et: XML Dictionary Exchange vorming

en: Comma Separated Values (CSV)
et: Komaga eraldatud väärtused (CSV)

en: All supported documents
et: Kõik toetatud dokumendid

en: No error found.
et: Vigu ei leitud.

en: Invalid XML in document.
et: Vigane XML dokumendis.

en: Unknown file type.
et: Tundmatu failitüüp.

en: File is not writeable.
et: Faili ei saa kirjutada.

en: File writer failed.
et: Faili kirjutamine nurjus.

en: File is not readable.
et: Fail ei ole loetav.

en: The file reader failed.
et: Faili lugemine nurjus.

en: The file does not exist.
et: Faili ei ole olemas.

en: The file is locked by another process.
et: Faili on lukustanud teine protsess.

en: The lock file can't be created.
et: Lukustusfaili ei saa luua.

en: Unknown error.
et: Tundmatu viga.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
et: Tegusõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
et: Nimisõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
et: Nimi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
et: Artikkel

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
et: Omadussõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
et: Määrsõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
et: Asesõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
et: Fraas

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
et: Arvsõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
et: Sidesõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
et: Eessõna

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
et: Küsimus

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
et: Järgarv

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
et: Põhiarv

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
et: Määratud

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
et: Umbmäärane

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
et: Reeglipärane

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
et: Ebareeglipärane

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
et: Possessiivne

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
et: Isikuline

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
et: Meessoost

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
et: Naissoost

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
et: Kesksoost

en: Simple Present
et: Lihtolevik

en: Present Progressive
et: Kestev olevik

en: Present Perfect
et: Täisminevik

en: Simple Past
et: Lihtminevik

en: Past Progressive
et: Kestev minevik

en: Past Participle
et: Mineviku kesksõna

en: Future
et: Tulevik

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
et: Tegusõna

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
et: Nimisõna

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
et: Nimi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
et: Artikkel

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
et: Omadussõna

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
et: Määrsõna

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
et: Asesõna

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
et: Fraas

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
et: Arvsõna

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
et: Sidesõna

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
et: Eessõna

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
et: Küsisõna

en: Not Practiced Yet
et: Pole veel kasutatud

en: Level 1
et: Tase 1

en: Level 2
et: Tase 2

en: Level 3
et: Tase 3

en: Level 4
et: Tase 4

en: Level 5
et: Tase 5

en: Level 6
et: Tase 6

en: Level 7
et: Tase 7
