libkeduvocdocument - en to eu translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
eu: Izenburua:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
eu: Egilea:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
eu: Dokumentuaren ikasgaia

en: Word types
eu: Hitz motak

en: Leitner Box
eu: Leitner koadroa

en: Cannot lock file %1
eu: Ezin du %1 fitxategia giltzatu

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
eu: <qt>Ezin da fitxategi hau ireki:<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
eu: Ezin du %1 aldi baterako fitxategia ireki

en: Cannot download %1: %2
eu: Ezin du %1 zama-jaitsi: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
eu: Ezin izan da "%1" ireki edo ongi irakurri
    (itzulitako errorea: %2)

en: Cannot write to file %1
eu: Ezin da %1 fitxategian idatzi

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
eu: Jatorrizkoa

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
eu: %1 itzulpena

en: KDE Vocabulary Document
eu: KDEren hiztegiaren dokumentua

en: KWordQuiz Document
eu: KWordQuiz dokumentua

en: Pauker Lesson
eu: Pauker ikasgaia

en: XML Dictionary Exchange Format
eu: XML hiztegiak trukatzeko formatua

en: Comma Separated Values (CSV)
eu: Komaz bereiztutako balioak (CSV)

en: All supported documents
eu: Onartutako dokumentu guztiak

en: No error found.
eu: Ez da errorerik aurkitu.

en: Invalid XML in document.
eu: Baliogabeko XML dokumentuan.

en: Unknown file type.
eu: Fitxategi mota ezezaguna.

en: File is not writeable.
eu: Fitxategia ez da idazkorra.

en: File writer failed.
eu: Huts egin du fitxategian idaztean.

en: File is not readable.
eu: Fitxategia ez da irakurkorra.

en: The file reader failed.
eu: Huts egin du fitxategia irakurtzean.

en: The file does not exist.
eu: Fitxategia ez da existitzen.

en: The file is locked by another process.
eu: Fitxategia beste prozesu batek giltzatu du.

en: The lock file can't be created.
eu: Ezin du giltzatzeko fitxategia sortu.

en: Unknown error.
eu: Errore ezezaguna.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
eu: Aditza

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
eu: Izena

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
eu: Izena

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
eu: Artikulua

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
eu: Adjektiboa

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
eu: Adberbioa

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
eu: Izenordaina

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
eu: Esaldia

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
eu: Zenbatzailea

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
eu: Juntagailua

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
eu: Preposizioa

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
eu: Galdera

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
eu: Ordinala

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
eu: Kardinala

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
eu: Mugatua

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
eu: Mugagabea

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
eu: Erregularra

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
eu: Irregularra

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
eu: Edutezkoa

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
eu: Pertsonala

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
eu: Gizonezkoa

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
eu: Emakumezkoa

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
eu: Neutrala

en: Simple Present
eu: Burutu bakuna

en: Present Progressive
eu: Orainaldi iraunkorra

en: Present Perfect
eu: Oraingo burutua

en: Simple Past
eu: Lehenaldi bakuna

en: Past Progressive
eu: Lehenaldi iraunkorra

en: Past Participle
eu: Lehenaldiko partizipioa

en: Future
eu: Geroaldia

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
eu: Aditza

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
eu: Izena

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
eu: Izena

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
eu: Artikulua

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
eu: Adjektiboa

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
eu: Adberbioa

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
eu: Izenordaina

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
eu: Sintagma

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
eu: Zenbatzailea

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
eu: Juntagailua

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
eu: Preposizioa

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
eu: Galdera

en: Not Practiced Yet
eu: Oraindik hasiberria

en: Level 1
eu: 1. maila

en: Level 2
eu: 2. maila

en: Level 3
eu: 3. maila

en: Level 4
eu: 4. maila

en: Level 5
eu: 5. maila

en: Level 6
eu: 6. maila

en: Level 7
eu: 7. maila
