libkdeedu - en to fi translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
fi: Tekijä:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
fi: Juurioppitunti

en: Word types
fi: Sanaluokat

en: Leitner Box
fi: Leitnerin laatikko

en: Cannot lock file %1
fi: Tiedostoa %1 ei voida lukita

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
fi: <qt>Tiedostoa ei voitu avata: <br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
fi: Väliaikaistiedostoa %1 ei voida avata

en: Cannot download %1: %2
fi: Tiedostoa %1 ei voida ladata: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
fi: Ei voitu avata tai lukea ”%1”
    (Ilmoitettu virhe: %2)

en: Cannot write to file %1
fi: Tiedostoon %1 ei voida kirjoittaa

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
fi: Alkuperäinen

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
fi: Käännös %1

en: KDE Vocabulary Document
fi: KDE-sanastotiedosto

en: KWordQuiz Document
fi: KWordQuiz-tiedosto

en: Pauker Lesson
fi: Pauker-oppitunti

en: XML Dictionary Exchange Format
fi: XML-sanakirjaformaatti

en: Comma Separated Values (CSV)
fi: Pilkulla erotetut arvot (CSV)

en: All supported documents
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: No error found.
fi: Ei virheitä.

en: Invalid XML in document.
fi: XML-virhe tiedostossa.

en: Unknown file type.
fi: Tuntematon tiedostotyyppi.

en: File is not writeable.
fi: Tiedostoon ei voida kirjoittaa.

en: File writer failed.
fi: Tiedoston kirjoitus epäonnistui.

en: File is not readable.
fi: Tiedostoa ei voida lukea.

en: The file reader failed.
fi: Tiedoston luku epäonnistui.

en: The file does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.

en: The file is locked by another process.
fi: Toinen prosessi on lukinnut tiedoston.

en: The lock file can't be created.
fi: Lukkotiedostoa ei voida luoda.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
fi: Verbi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
fi: Substantiivi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
fi: Artikkeli

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
fi: Adjektiivi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
fi: Adverbi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
fi: Pronomini

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
fi: Fraasi

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
fi: Lukusana

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
fi: Konjunktio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
fi: Prepositio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
fi: Kysymys

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
fi: Perusluku

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
fi: Järjestysluku

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
fi: Määräinen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
fi: Epämääräinen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
fi: Säännöllinen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
fi: Epäsäännöllinen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
fi: Possessiivipronomini

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
fi: Persoonapronomini

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
fi: Maskuliini

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
fi: Feminiini

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
fi: Neutri

en: Simple Present
fi: Preesens

en: Present Progressive
fi: Kestopreesens

en: Present Perfect
fi: Perfekti

en: Simple Past
fi: Imperfekti

en: Past Progressive
fi: Kestoimperfekti

en: Past Participle
fi: Partisiipin perfekti

en: Future
fi: Futuuri

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
fi: Verbi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
fi: Substantiivi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
fi: Artikkeli

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
fi: Adjektiivi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
fi: Adverbi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
fi: Pronomini

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
fi: Fraasi

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
fi: Numeraali

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
fi: Konjunktio

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
fi: Prepositio

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
fi: Kysymys

en: Not Practiced Yet
fi: Ei vielä harjoiteltu

en: Level 1
fi: Taso 1

en: Level 2
fi: Taso 2

en: Level 3
fi: Taso 3

en: Level 4
fi: Taso 4

en: Level 5
fi: Taso 5

en: Level 6
fi: Taso 6

en: Level 7
fi: Taso 7
