libkdeedu - en to fr translation catalogue (71 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
fr: Titre :

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
fr: Auteur :

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
fr: Documenter la leçon

en: Word types
fr: Types de mots

en: Leitner Box
fr: Boîte de Leitner

en: Cannot lock file %1
fr: Impossible de verrouiller le fichier %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
fr: <qt>Impossible d'ouvrir le fichier<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire %1

en: Cannot download %1: %2
fr: Impossible de télécharger %1 : %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
fr: Impossible d'ouvrir ou de lire correctement « %1 »
    (Erreur renvoyée : %2)

en: Cannot write to file %1
fr: Impossible d'écrire dans le fichier %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
fr: Traduction %1

en: KDE Vocabulary Document
fr: Document de vocabulaire de KDE

en: KWordQuiz Document
fr: Document KWordQuiz

en: Pauker Lesson
fr: Leçon de Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
fr: Format d'échange de dictionnaires XML

en: Comma Separated Values (CSV)
fr: Valeurs séparées par des virgules (Format « csv »)

en: All supported documents
fr: Tous les documents pris en charge

en: No error found.
fr: Aucune erreur rencontrée.

en: Invalid XML in document.
fr: XML non valable dans le document.

en: Unknown file type.
fr: Type de fichier inconnu.

en: File is not writeable.
fr: Le fichier n'est pas accessible en écriture.

en: File writer failed.
fr: Écriture du fichier impossible.

en: File is not readable.
fr: Le fichier n'est pas accessible en lecture.

en: The file reader failed.
fr: Lecture du fichier impossible.

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: The file is locked by another process.
fr: Le fichier est déjà verrouillé par un autre processus.

en: The lock file can't be created.
fr: Impossible de créer le fichier de verrouillage.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
fr: Verbe

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
fr: Nom

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
fr: Adjectif

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
fr: Adverbe

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
fr: Pronom

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
fr: Numérique

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
fr: Conjonction

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
fr: Préposition

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
fr: Défini

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
fr: Indéfini

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
fr: Régulier

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
fr: Irrégulier

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
fr: Possessif

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
fr: Personnel

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
fr: Masculin

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
fr: Féminin

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
fr: Neutre

en: Simple Present
fr: Présent simple

en: Present Progressive
fr: Présent progressif

en: Present Perfect
fr: Passé composé

en: Simple Past
fr: Passé simple

en: Past Progressive
fr: Passé progressif

en: Past Participle
fr: Participe passé

en: Future
fr: Futur

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
fr: Verbe

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
fr: Substantif

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
fr: Nom

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
fr: Adjectif

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
fr: Adverbe

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
fr: Pronom

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
fr: Numérique

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
fr: Conjonction

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
fr: Préposition

en: Not Practiced Yet
fr: Pas encore appris

en: Level 1
fr: Niveau 1

en: Level 2
fr: Niveau 2

en: Level 3
fr: Niveau 3

en: Level 4
fr: Niveau 4

en: Level 5
fr: Niveau 5

en: Level 6
fr: Niveau 6

en: Level 7
fr: Niveau 7
