libkdeedu - en to gl translation catalogue (78 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
gl: Título:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
gl: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
gl: Lección do documento

en: Word types
gl: Tipos de palabra

en: Leitner Box
gl: Caixa de Leitner

en: Cannot lock file %1
gl: Non se pode bloquear o ficheiro %1.

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
gl: <qt>Non se pode abrir o ficheiro<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
gl: Non se pode abrir o ficheiro temporal %1.

en: Cannot download %1: %2
gl: Non se pode descargar %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
gl: Non se puido abrir ou ler correctamente «%1»
    (Informou o erro: %2)

en: Cannot write to file %1
gl: Non se pode escribir no ficheiro %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
gl: Orixinal

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
gl: Tradución %1

en: KDE Vocabulary Document
gl: Documento de vocabulario de KDE

en: KWordQuiz Document
gl: Documento de KWordQuiz

en: Pauker Lesson
gl: Lección de Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
gl: Formato XML de intercambio de dicionarios

en: Comma Separated Values (CSV)
gl: Valores separados por comas (CSV)

en: All supported documents
gl: Todos os documentos permitidos

en: No error found.
gl: Non se atopou ningún erro.

en: Invalid XML in document.
gl: Hai XML incorrecto no documento.

en: Unknown file type.
gl: Tipo de ficheiro descoñecido.

en: File is not writeable.
gl: O ficheiro non permite escritura.

en: File writer failed.
gl: O escritor de ficheiros fallou.

en: File is not readable.
gl: O ficheiro non é lexíbel.

en: The file reader failed.
gl: Fallou a lectura do ficheiro.

en: The file does not exist.
gl: O ficheiro non existe.

en: The file is locked by another process.
gl: Outro proceso está a bloquear o ficheiro.

en: The lock file can't be created.
gl: Non é posíbel crear o ficheiro de bloqueo.

en: Unknown error.
gl: Erro descoñecido.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
gl: Verbo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
gl: Substantivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
gl: Nome

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
gl: Artigo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
gl: Adxectivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
gl: Adverbio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
gl: Pronome

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
gl: Frase

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
gl: Conxunción

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
gl: Preposición

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
gl: Pregunta

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
gl: ordinal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
gl: cardinal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
gl: definido

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
gl: indefinido

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
gl: regular

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
gl: irregular

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
gl: posesivo

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
gl: persoal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
gl: masculino

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
gl: feminino

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
gl: neutro

en: Simple Present
gl: Presente simple

en: Present Progressive
gl: Presente progresivo

en: Present Perfect
gl: Presente perfecto

en: Simple Past
gl: Pretérito perfecto

en: Past Progressive
gl: Pretérito continuo

en: Past Participle
gl: Participio pasado

en: Future
gl: Futuro

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
gl: Verbo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
gl: Substantivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
gl: Nome

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
gl: Artigo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
gl: Adxectivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
gl: Adverbio

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
gl: Pronome

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
gl: Frase

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
gl: Conxunción

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
gl: Preposición

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
gl: Pregunta

en: Not Practiced Yet
gl: Aínda non se praticou

en: Level 1
gl: Nivel 1

en: Level 2
gl: Nivel 2

en: Level 3
gl: Nivel 3

en: Level 4
gl: Nivel 4

en: Level 5
gl: Nivel 5

en: Level 6
gl: Nivel 6

en: Level 7
gl: Nivel 7
