libkdeedu - en to hi translation catalogue (58 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
hi: शीर्षक:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
hi: लेखकः

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
hi: <qt>फ़ाइल खोला नहीं जा सकता<br /><b>%1</b></qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
hi:  "%1" को खोला या सही तरीके से पढ़ा नहीं जा सका
    (त्रुटि रपट किया गया: %2)

en: Cannot write to file %1
hi: फ़ाइल %1 पर लिख नहीं सकता

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
hi: असली

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
hi: अनुवाद %1

en: KDE Vocabulary Document
hi: केडीई शब्दावली दस्तावेज़

en: KWordQuiz Document
hi: केवर्डक्विज दस्तावेज़

en: Pauker Lesson
hi: पाकर सबक

en: Vokabeltrainer
hi: वोकाबेलट्रेनर

en: XML Dictionary Exchange Format
hi: एक्सएमएल शब्दकोश एक्सचेंज फॉर्मेट

en: Comma Separated Values (CSV)
hi: अल्पविराम से अलग किए गए मान (सीएसवी)

en: All supported documents
hi: सभी समर्थित दस्तावेज़

en: No error found.
hi: कोई त्रुटि नहीं मिली.

en: Invalid XML in document.
hi: दस्तावेज़ में अवैध एक्सएमएल.

en: Unknown file type.
hi: अज्ञात फ़ाइल क़िस्म.

en: File is not writeable.
hi: फ़ाइल लिखने लायक नहीं है.

en: File writer failed.
hi: फ़ाइल लेखक असफल.

en: File is not readable.
hi: फ़ाइल पढ़ने लायक नहीं है.

en: The file reader failed.
hi: फ़ाइल पाठक असफल.

en: The file does not exist.
hi: फ़ाइल मौज़ूद नहीं है.

en: Unknown error.
hi: अज्ञात त्रुटि.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
hi: क्रिया

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
hi: संज्ञा

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
hi: नाम

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
hi: आलेख

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
hi: क्रिया विशेषण

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
hi: क्रियाविशेषण

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
hi: सर्वनाम

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
hi: वाक्यांश

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
hi: अंक

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
hi: कंजक्शन

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
hi: पूर्वसर्ग

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
hi: प्रश्न

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
hi: डेफिनिट

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
hi: इंडेफिनिट

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
hi: नियमित

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
hi: अनियमित

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
hi: पजेसिव

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
hi: निजी

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
hi: पुरूष

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
hi: स्त्री

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
hi: न्यूट्रल

en: Simple Present
hi: साधारण वर्तमान

en: Present Progressive
hi: प्रजेंट प्रोग्रेसिव

en: Present Perfect
hi: प्रजेंट परफेक्ट

en: Simple Past
hi: सिंपल पास्ट

en: Past Progressive
hi: पास्ट प्रोग्रेसिव

en: Past Participle
hi: पास्ट पार्टिसिपल

en: Future
hi: भविष्य

en: Level 1
hi: स्तर 1

en: Level 2
hi: स्तर 2

en: Level 3
hi: स्तर 3

en: Level 4
hi: स्तर 4

en: Level 5
hi: स्तर ५

en: Level 6
hi: स्तर ६

en: Level 7
hi: स्तर ७
