KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (81 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
hu: Cím:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
hu: Szerző:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
hu: Dokumentum lecke

en: Word types
hu: Szótípusok

en: Leitner Box
hu: Leitner doboz

en: Cannot lock file %1
hu: Nem sikerült zárolni a fájlt: %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
hu: <qt>Nem nyitható meg a fájl<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
hu: Nem lehet megnyitni a(z) %1 ideiglenes fájlt

en: Cannot download %1: %2
hu: A(z) %1 nem tölthető le: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
hu: Nem sikerütl megnyitni vagy megfelelően beolvasni: "%1".
    (A jelzett hiba: %2)

en: Cannot write to file %1
hu: Nem sikerült írni ebbe a fájlba: %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
hu: Eredeti

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
hu: Fordítás (%1)

en: KDE Vocabulary Document
hu: KDE szótárdokumentum

en: KWordQuiz Document
hu: KWordQuiz-dokumentum

en: Pauker Lesson
hu: Pauker-lecke

en: Vokabeltrainer
hu: Szógyakorló

en: XML Dictionary Exchange Format
hu: XML DEF formátum

en: Comma Separated Values (CSV)
hu: Vesszővel tagolt szöveges fájl (CSV)

en: All supported documents
hu: Minden támogatott dokumentum

en: No error found.
hu: Nincs hiba.

en: Invalid XML in document.
hu: Érvénytelen XML-adatok találhatók a fájlban.

en: Unknown file type.
hu: Ismeretlen fájltípus.

en: File is not writeable.
hu: A fájl nem írható.

en: File writer failed.
hu: Nem sikerült írni a fájlba.

en: File is not readable.
hu: A fájl nem olvasható.

en: The file reader failed.
hu: Nem sikerült olvasni a fájlból.

en: The file does not exist.
hu: Nem létezik ilyen nevű fájl.

en: The file is locked by another process.
hu: A fájlt egy másik folyamat zárolta.

en: The lock file can't be created.
hu: A zárolási fájlt nem sikerült létrehozni.

en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
hu: Ige

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
hu: Főnév

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
hu: Név

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
hu: Cikk

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
hu: Melléknév

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
hu: Határozószó

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
hu: Névelő

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
hu: Kifejezés

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
hu: Szám

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
hu: Igerag

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
hu: Prepozíció

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
hu: Kérdés

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
hu: Sorszám

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
hu: Tőszám

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
hu: Határozott

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
hu: Határozatlan

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
hu: Szabályos

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
hu: Szabálytalan

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
hu: Birtokos

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
hu: Személyes

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
hu: Hímnem

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
hu: Nőnem

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
hu: Semleges nem

en: Simple Present
hu: Egyszerű jelen

en: Present Progressive
hu: Folyamatos jelen

en: Present Perfect
hu: Befejezett jelen

en: Simple Past
hu: Egyszerű múlt

en: Past Progressive
hu: Folyamatos múlt

en: Past Participle
hu: Múltidejű melléknévi igenév

en: Future
hu: Jövő

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
hu: Ige

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
hu: Főnév

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
hu: Név

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
hu: Cikk

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
hu: Melléknév

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
hu: Határozószó

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
hu: Névelő

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
hu: Kifejezés

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
hu: Szám

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
hu: Kötőszó

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
hu: Elöljárószó

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
hu: Kérdés

en: Not Practiced Yet
hu: Még nem volt gyakorolva

en: Level 1
hu: 1. szint

en: Level 2
hu: 2. szint

en: Level 3
hu: 3. szint

en: Level 4
hu: 4. szint

en: Level 5
hu: 5. szint

en: Level 6
hu: 6. szint

en: Level 7
hu: 7. szint
