libkeduvocdocument - en to ia translation catalogue (63 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ia: Titulo:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ia: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
ia: Lection de documento

en: Word types
ia: Typos de parola

en: Leitner Box
ia: CAssa de Leitner

en: Cannot lock file %1
ia: Non pote blocar file %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ia: <qt>Il non pote aperir file<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
ia: Non pote aperir tempfile %1

en: Cannot download %1: %2
ia: Non pote discargar %1:%2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ia: Non pote aperir oleger propriemente "%1"
    (Error reportate: %2)

en: Cannot write to file %1
ia: Non pote scribera file %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ia: Traduction %1

en: KDE Vocabulary Document
ia: Documento de Vocabulario de KDE

en: KWordQuiz Document
ia: Documento de KWordQuiz

en: XML Dictionary Exchange Format
ia: XML Dictionary Exchange Format (Formato de intercambio de Dictionario  XML)

en: Comma Separated Values (CSV)
ia: Valores separate per virgula (Comma-Separated Values, CSV)

en: All supported documents
ia: Omne documentos supportate

en: No error found.
ia: Nulle error trovate

en: Invalid XML in document.
ia: Invalide XML in documento

en: Unknown file type.
ia: Typo de file incognite.

en: File is not writeable.
ia: Le file  non es scribibile.

en: File writer failed.
ia: Scriptor de file falleva

en: File is not readable.
ia: Le file  non es legibile..

en: The file reader failed.
ia: Le lector de file falleva.

en: The file does not exist.
ia: Le file non existe.

en: The file is locked by another process.
ia: Le file es blocate per un altere processo.

en: The lock file can't be created.
ia: Le file de bloco non pote esser create.

en: Unknown error.
ia: Error incognite.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ia: Verbo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ia: Substantivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ia: Articulo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ia: Adjectivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ia: Adverbio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ia: Pronomine

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ia: Demanda

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ia: Definitive

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ia: Indefinitive

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ia: Masculo

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ia: Femina

en: Simple Present
ia: Presente simple

en: Present Progressive
ia: Presente progressive

en: Present Perfect
ia: Presente perfecte

en: Simple Past
ia: Passate simple

en: Past Progressive
ia: Passate progressive

en: Past Participle
ia: Participio passate

en: Future
ia: Futuro

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
ia: Verbo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ia: Substantivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
ia: Articulo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ia: Adjectivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ia: Adverbio

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ia: Pronomine

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ia: Demanda

en: Not Practiced Yet
ia: Non ancora practicate

en: Level 1
ia: Nivello 1

en: Level 2
ia: Nivello 2

en: Level 3
ia: Nivello 3

en: Level 4
ia: Nivello 4

en: Level 5
ia: Nivello 5

en: Level 6
ia: Nivello 6

en: Level 7
ia: Nivello 7
