libkdeedu - en to it translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
it: Autore:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
it: Lezione del documento

en: Word types
it: Tipi di parola

en: Leitner Box
it: Mazzo di Leitner

en: Cannot lock file %1
it: Impossibile bloccare il file %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
it: <qt>Impossibile aprire il file<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
it: Impossibile aprire il file temporaneo %1

en: Cannot download %1: %2
it: Impossibile scaricare %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
it: Non è possibile aprire o leggere "%1"
    (Errore segnalato: %2)

en: Cannot write to file %1
it: Impossibile scrivere il file %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
it: Originale

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
it: Traduzione %1

en: KDE Vocabulary Document
it: Documento di vocabolario KDE

en: KWordQuiz Document
it: Document KWordQuiz

en: Pauker Lesson
it: Lezione Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
it: Formato di scambio dizionari XML (XDXF)

en: Comma Separated Values (CSV)
it: Valori separati da virgola (CSV)

en: All supported documents
it: Tutti i documenti supportati

en: No error found.
it: Nessun errore trovato.

en: Invalid XML in document.
it: XML non valido nel documento.

en: Unknown file type.
it: Tipo di file sconosciuto.

en: File is not writeable.
it: Non è possibile scrivere nel file.

en: File writer failed.
it: Scrittura del file non riuscita.

en: File is not readable.
it: Il file non è leggibile.

en: The file reader failed.
it: Il lettore file non è riuscito a leggere.

en: The file does not exist.
it: Il file non esiste.

en: The file is locked by another process.
it: Il file è bloccato da un altro processo.

en: The lock file can't be created.
it: Non è stato possibile creare il file di blocco.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
it: Verbo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
it: Nome

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
it: Nome proprio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
it: Articolo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
it: Aggettivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
it: Avverbio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
it: Pronome

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
it: Frase

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
it: Numerale

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
it: Congiunzione

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
it: Preposizione

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
it: Domanda

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
it: Ordinale

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
it: Cardinale

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
it: Definito

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
it: Indefinito

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
it: Regolare

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
it: Irregolare

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
it: Possessivo

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
it: Personale

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
it: Maschile

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
it: Femminile

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
it: Neutro

en: Simple Present
it: Presente semplice

en: Present Progressive
it: Presente progressivo

en: Present Perfect
it: Passato prossimo

en: Simple Past
it: Passato semplice

en: Past Progressive
it: Passato progressivo

en: Past Participle
it: Participio passato

en: Future
it: Futuro

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
it: Verbo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
it: Nome

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
it: Nome proprio

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
it: Articolo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
it: Aggettivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
it: Avverbio

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
it: Pronome

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
it: Frase

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
it: Numerale

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
it: Congiunzione

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
it: Preposizione

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
it: Domanda

en: Not Practiced Yet
it: Non ancora esercitato

en: Level 1
it: Livello 1

en: Level 2
it: Livello 2

en: Level 3
it: Livello 3

en: Level 4
it: Livello 4

en: Level 5
it: Livello 5

en: Level 6
it: Livello 6

en: Level 7
it: Livello 7
