libkdeedu - en to ja translation catalogue (75 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ja: タイトル:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ja: 作者:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
ja: 文書のレッスン

en: Word types
ja: 品詞

en: Leitner Box
ja: Leitner ボックス

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ を開けません</qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ja: ‘%1’ を開けなかったか、正しく読めませんでした
    (報告されたエラー: %2)

en: Cannot write to file %1
ja: ファイル ‘%1’ に書き込めません

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
ja: 原文

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ja: 翻訳 %1

en: KDE Vocabulary Document
ja: KDE 語彙文書

en: KWordQuiz Document
ja: KWordQuiz 文書

en: Pauker Lesson
ja: Pauker レッスン

en: XML Dictionary Exchange Format
ja: XML 辞書交換フォーマット

en: Comma Separated Values (CSV)
ja: コンマで区切られた値 (CSV)

en: All supported documents
ja: サポートされているすべての文書

en: No error found.
ja: エラーは見つかりませんでした。

en: Invalid XML in document.
ja: 文書に無効な XML が含まれています。

en: Unknown file type.
ja: 未知のファイルタイプです。

en: File is not writeable.
ja: ファイルは書き込み可能ではありません。

en: File writer failed.
ja: ファイルの書き込みに失敗しました。

en: File is not readable.
ja: ファイルは読み取り可能ではありません。

en: The file reader failed.
ja: ファイルの読み取りに失敗しました。

en: The file does not exist.
ja: ファイルが存在しません。

en: Unknown error.
ja: 未知のエラー。

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ja: 動詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ja: 名詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ja: 固有名詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ja: 冠詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ja: 形容詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ja: 副詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ja: 代名詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ja: 成句

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
ja: 数詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ja: 接続詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ja: 前置詞

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ja: 疑問

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
ja: 序数

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
ja: 基数

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ja: 定冠詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ja: 不定冠詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
ja: 規則動詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
ja: 不規則動詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
ja: 所有代名詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
ja: 人称代名詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ja: 男性名詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ja: 女性名詞

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ja: 中性名詞

en: Simple Present
ja: 単純現在

en: Present Progressive
ja: 現在進行

en: Present Perfect
ja: 現在完了

en: Simple Past
ja: 単純過去

en: Past Progressive
ja: 過去進行

en: Past Participle
ja: 過去分詞

en: Future
ja: 未来

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
ja: 動詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ja: 名詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ja: 固有名詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
ja: 冠詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ja: 形容詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ja: 副詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ja: 代名詞

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ja: 成句

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
ja: 数詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ja: 接続詞

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
ja: 前置詞

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ja: 疑問

en: Not Practiced Yet
ja: 未出題

en: Level 1
ja: レベル 1

en: Level 2
ja: レベル 2

en: Level 3
ja: レベル 3

en: Level 4
ja: レベル 4

en: Level 5
ja: レベル 5

en: Level 6
ja: レベル 6

en: Level 7
ja: レベル 7
