libkeduvocdocument - en to ka translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ka: სათაური:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ka: ავტორი:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
ka: დოკუმენტის გაკვეთილი

en: Word types
ka: სიტყვის ტიპები

en: Leitner Box
ka: ლაიტნერის ყუთი

en: Cannot lock file %1
ka: ფაილის დაბლოკვის შეცდომა: %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ka: <qt>ფაილის გახსნის შეცდომა<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
ka: დროებით ფაილის გახსნის შეცდომა: %1

en: Cannot download %1: %2
ka: %1-ის გადმოწერის შეცდომა: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ka: %1-ის გახსნის ან სწორად წაკითხვის შეცდომა
    (შეცდომა: %2)

en: Cannot write to file %1
ka: ფაილში ჩაწერის შეცდომა: %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
ka: საწყისი

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ka: %1-ის თარგმანი

en: KDE Vocabulary Document
ka: KDE-ის ლექსიკონის დოკუმენტი

en: KWordQuiz Document
ka: KWordQuiz -ის დოკუმენტი

en: Pauker Lesson
ka: Pauker -ის გაკვეთილი

en: XML Dictionary Exchange Format
ka: XML ლექსიკონის მიმოცვლის ფორმატი

en: Comma Separated Values (CSV)
ka: მძიმით გამოყოფილი მნიშვნელობები (CSV)

en: All supported documents
ka: ყველა მხარდაჭერილი დოკუმენტი

en: No error found.
ka: შეცდომების გარეშე.

en: Invalid XML in document.
ka: დოკუმენტის XML არასწორია.

en: Unknown file type.
ka: ფაილის უცნობი ტიპი.

en: File is not writeable.
ka: ფაილი ჩაწერადი არაა.

en: File writer failed.
ka: ფაილის ჩამწერის შეცდომა.

en: File is not readable.
ka: ფაილი წაკითხვადი არაა.

en: The file reader failed.
ka: ფაილის მკითხველის შეცდომა.

en: The file does not exist.
ka: ფაილი არ არსებობს.

en: The file is locked by another process.
ka: ფაილი სხვა პროცესის მიერაა დაბლოკილი.

en: The lock file can't be created.
ka: ბლოკის ფაილის შექმნა შეუძლებელია.

en: Unknown error.
ka: უცნობი შეცდომა.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ka: ზმნა

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ka: ნუნი

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ka: სტატია

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ka: ზედსართავი სახელი

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ka: ზმნიზედა

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ka: გამთქმა

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ka: ფრაზა

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
ka: რიცხვობრივი

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ka: შეერთება

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ka: პრეპოზიცია

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ka: კითხვა

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
ka: ორდინალი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
ka: კარდინალი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ka: განსაზღვრული

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ka: გაურკვეველი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
ka: არაჩვეულებრივი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
ka: კუთვნილებითი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
ka: პერსონალური

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ka: მამრობითი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ka: მდედრობითი

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ka: ნეიტრალური

en: Simple Present
ka: აწმყო მარტივი

en: Present Progressive
ka: აწმყო განგრძობითი

en: Present Perfect
ka: აწმყო სრული

en: Simple Past
ka: წარსული დრო

en: Past Progressive
ka: წარსული განგრძობითი

en: Past Participle
ka: წარსულის მიმღეობა

en: Future
ka: მომავალი

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
ka: ზმნა

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ka: ნუნი

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
ka: სტატია

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ka: ზედსართავი სახელი

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ka: ზმნიზედა

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ka: გამთქმა

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ka: ფრაზა

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
ka: რიცხვობრივი

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ka: შეერთება

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
ka: პრეპოზიცია

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ka: კითხვა

en: Not Practiced Yet
ka: ჯერ არ გივარჯიშიათ

en: Level 1
ka: დონე 1

en: Level 2
ka: დონე 2

en: Level 3
ka: დონე 3

en: Level 4
ka: დონე 4

en: Level 5
ka: დონე 5

en: Level 6
ka: დონე 6

en: Level 7
ka: დონე 7
