libkdeedu - en to km translation catalogue (75 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
km: ចំណងជើង ៖

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
km: អ្នក​និពន្ធ ៖

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
km: មេរៀន​ឯកសារ

en: Word types
km: ប្រភេទ​ពាក្យ

en: Leitner Box
km: ប្រអប់ Leitner

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
km: <qt>មិនអាច​បើក​ឯកសារ<br /><b>%1</b> បានទេ</qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
km: មិនអាច​បើក​ ឬ​អាន​ឯកសារ "%1" ដោយ​ត្រឹមត្រុវ​បានទេ
    (កំហុស ៖ %2)

en: Cannot write to file %1
km: មិនអាច​សរសេរ​ឯកសារ %1 បានទេ

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
km: ដើម​

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
km: ការ​បកប្រែ %1

en: KDE Vocabulary Document
km: ​ឯកសារ​វាក្យស័ព្ទ KDE

en: KWordQuiz Document
km: ឯកសារ KWordQuiz

en: Pauker Lesson
km: មេរៀន Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
km: ទ្រង់ទ្រាយ​ផ្លាស់ប្ដូរ​វចនានុក្រម XML

en: Comma Separated Values (CSV)
km: តម្លៃ​ដែលបំបែក​ដោយ​សញ្ញា​ក្បៀស (CSV)

en: All supported documents
km: ឯកសារ​ដែល​គាំទ្រ​ទាំងអស់

en: No error found.
km: រកមិនឃើញ​កំហុស​ទេ ។

en: Invalid XML in document.
km: XML មិនត្រឹមត្រូវ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ ។

en: Unknown file type.
km: មិនស្គាល់​ប្រភេទ​ឯកសារ ។

en: File is not writeable.
km: ឯកសារ គឺ​មិនអាច​សរសេរ​បានទេ ។

en: File writer failed.
km: បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​សរសេរ​ឯកសារ ។

en: File is not readable.
km: ឯកសារ គឺ​មិនអាច​អានបាន​ទេ ។

en: The file reader failed.
km: បរាជ័យ​ក្នុងការ​អាន​ឯកសារ ។

en: The file does not exist.
km: មិនមាន​ឯកសារទេ ។

en: Unknown error.
km: មិន​ស្គាល់​កំហុស ។

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
km: កិរិយាសព្ទ

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
km: នាម

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
km: ឈ្មោះ

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
km: អត្ថបទ

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
km: គុណនាម

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
km: គុណកិរិយា

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
km: សព្វនាម

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
km: ឃ្លា

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
km: លេខ

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
km: ឈ្នាប់

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
km: ធ្នាក់

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
km: សំណួរ

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
km: ចំនួន​រាប់

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
km: ចំនួន​លំដាប់

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
km: កំណត់

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
km: មិន​កំណត់

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
km: ទៀងទាត់

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
km: មិនទៀងទាត់

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
km: កម្មសិទ្ធិ

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
km: ផ្ទាល់​ខ្លួន

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
km: ប្រុស

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
km: ស្រី

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
km: ឥតភេទ

en: Simple Present
km: បច្ចុប្បន្នកាល​ធម្មតា

en: Present Progressive
km: បច្ចុប្បន្នកាល​កំពុង​បន្ត

en: Present Perfect
km: បច្ចុប្បន្នកាល​សម្បូរ

en: Simple Past
km: អតីតកាល​ធម្មតា

en: Past Progressive
km: អតីតកាល​កំពុង​បន្ត

en: Past Participle
km: កិរយាស័ព្ទ​ខ្ទង់ទី​ពីរ

en: Future
km: អនាគតកាល

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
km: កិរិយាស័ព្ទ

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
km: នាម

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
km: ឈ្មោះ

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
km: អត្ថបទ

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
km: គុណនាម

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
km: គុណកិរិយា

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
km: សព្វនាម

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
km: ឃ្លា

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
km: លេខ

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
km: ឈ្នាប់

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
km: ធ្នាក់

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
km: សំណួរ

en: Not Practiced Yet
km: មិនទាន់​បាន​អនុវត្ត​នៅឡើយទេ

en: Level 1
km: កម្រិត ១

en: Level 2
km: កម្រិត ២

en: Level 3
km: កម្រិត ៣

en: Level 4
km: កម្រិត ៤

en: Level 5
km: កម្រិត ៥​

en: Level 6
km: កម្រិត ៦​

en: Level 7
km: កម្រិត ៧​
