libkdeedu - en to lv translation catalogue (76 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
lv: Virsraksts:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
lv: Autors:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
lv: Dokumenta nodarbība

en: Word types
lv: Vārdu tipi

en: Leitner Box
lv: Leitnera kaste

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
lv: <qt>Nevar atvērt failu<br /><b>%1</b></qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
lv: Neizdevās atvērt vai pareizi nolasīt "%1"
    (Ziņotā kļūda: %2)

en: Cannot write to file %1
lv: Neizdevās rakstīt failā %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
lv: Oriģināls

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
lv: Tulkojums %1

en: KDE Vocabulary Document
lv: KDE vārdnīcas dokuments

en: KWordQuiz Document
lv: KWordQuiz dokuments

en: Pauker Lesson
lv: Pauker nodarbība

en: Vokabeltrainer
lv: Vokabeltrainer dokuments

en: XML Dictionary Exchange Format
lv: XML vārdnīcu apmaiņas formāts

en: Comma Separated Values (CSV)
lv: Ar komatu atdalītas vērtības (CSV)

en: All supported documents
lv: Visi atbalstītie dokumenti

en: No error found.
lv: Kļūdas nav atrastas.

en: Invalid XML in document.
lv: XML dokumentā ir nederīgs.

en: Unknown file type.
lv: Nezināms faila tips.

en: File is not writeable.
lv: Fails nav rakstāms.

en: File writer failed.
lv: Faila rakstīšana neizdevās.

en: File is not readable.
lv: Fails nav lasāms.

en: The file reader failed.
lv: Faila nolasīšana neizdevās.

en: The file does not exist.
lv: Fails neeksistē.

en: Unknown error.
lv: Nezināma kļūda.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
lv: Darbības vārds

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
lv: Lietvārds

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
lv: Nosaukums

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
lv: Artikuls

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
lv: Īpašības vārds

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
lv: Apstākļa vārds

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
lv: Vietniekvārds

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
lv: Frāze

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
lv: Skaitļa vārds

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
lv: Saiklis

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
lv: Prievārds

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
lv: Jautājums

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
lv: Kārtas skaitļa vārds

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
lv: Pamata skaitļa vārds

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
lv: Noteiktais

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
lv: Nenoteiktais

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
lv: Regulārs

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
lv: Neregulārs

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
lv: Piederības

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
lv: Personas

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
lv: Vīriešu

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
lv: Sieviešu

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
lv: Neitrāls

en: Simple Present
lv: Vienkāršā tagadne

en: Present Progressive
lv: Ilgstošā tagadne

en: Present Perfect
lv: Saliktā tagadne

en: Simple Past
lv: Vienkāršā pagātne

en: Past Progressive
lv: Ilgstošā pagātne

en: Past Participle
lv: Saliktā pagātne

en: Future
lv: Nākotne

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
lv: Darbības vārds

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
lv: Lietvārds

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
lv: Nosaukums

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
lv: Artikuls

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
lv: Īpašības vārds

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
lv: Apstākļa vārds

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
lv: Vietniekvārds

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
lv: Frāze

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
lv: Skaitļa vārds

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
lv: Saiklis

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
lv: Prievārds

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
lv: Jautājums

en: Not Practiced Yet
lv: Vēl nav mēģināts

en: Level 1
lv: 1. līmenis

en: Level 2
lv: 2. līmenis

en: Level 3
lv: 3. līmenis

en: Level 4
lv: 4. līmenis

en: Level 5
lv: 5. līmenis

en: Level 6
lv: 6. līmenis

en: Level 7
lv: 7. līmenis
