libkdeedu - en to mai translation catalogue (24 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
mai: शीर्षक:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
mai: लेखक:

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
mai: मौलिक

en: File is not readable.
mai: फ़ाइल पढ़ब योग्य नहि अछि.

en: The file does not exist.
mai: फाइल मोज़ुद नहि अछि.

en: Unknown error.
mai: अनचिन्ह त्रुटि.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
mai: क्रिया

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
mai: संज्ञा

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
mai: नाम

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
mai: आलेख

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
mai: विशेषण

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
mai: प्रश्न

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
mai: नियमित

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
mai: व्यक्तिगत

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
mai: पुरुष

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
mai: स्त्री

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
mai: क्रिया

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
mai: संज्ञा

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
mai: नाम

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
mai: आलेख

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
mai: विशेषण

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
mai: प्रश्न

en: Level 2
mai: स्तर 2

en: Level 3
mai: स्तर 3
