libkdeedu - en to ml translation catalogue (51 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ml: തലക്കെട്ടു്:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ml: രചയിതാവു്:

en: Word types
ml: ഏതു് തരം വാക്കുകള്‍

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ml: <qt><b>%1</b> ഫയല്‍ തുറക്കുവാനായില്ല</qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ml: "%1" ലഭ്യമാക്കുവാനോ തുറക്കുവാനോ സാധ്യമായില്ല
    (പിശകു് രേഖപ്പെടുത്തിയിരിക്കുന്നു: %2)

en: Cannot write to file %1
ml: %1 ഫയലിലേക്കു് സൂക്ഷിക്കുവാനായില്ല

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
ml: യഥാര്‍ത്ഥമായതു്

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ml: തര്‍ജ്ജമ %1

en: KDE Vocabulary Document
ml: കെ ഡി ഇ പദാവലി രേഖ

en: KWordQuiz Document
ml: കെ വേര്‍ഡ് ക്വിസ് രേഖ

en: Pauker Lesson
ml: പൌക്കര്‍ പാഠം

en: All supported documents
ml: എല്ലാം പിന്തുയുള്ള രേഖകള്‍

en: No error found.
ml: പിശകുകളൊന്നും ലഭ്യമായില്ല.

en: Invalid XML in document.
ml: രേഖയില്‍ തെറ്റായ എക്സ്എംഎല്‍.

en: Unknown file type.
ml: അപരിചിതമായ തരത്തിലുള്ള ഫയല്‍.

en: File is not writeable.
ml: ഫയലിലേക്കു് ഡേറ്റാ സൂക്ഷിക്കുവാന്‍ സാധ്യമല്ല.

en: File is not readable.
ml: ഫയല്‍ ലഭ്യമാക്കുവാന്‍ സാധ്യമല്ല.

en: The file does not exist.
ml: ഫയല്‍ നിലവിലില്ല.

en: Unknown error.
ml: അപരിചിതമായ പിശകു്.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ml: ക്രിയാപദം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ml: നാമപദം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ml: പേരു്

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ml: നാമവിശേഷണം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ml: ക്രിയാവിശേഷണം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ml: സര്‍‌വ്വനാമം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ml: വാക്യം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
ml: അക്കം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ml: സംയോഗം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ml: ഉപസര്‍ഗ്ഗം

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ml: ചോദ്യം

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ml: പുരുഷന്‍

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ml: സ്ത്രീ

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
ml: ക്രിയാപദം

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ml: നാമപദം

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ml: പേരു്

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ml: നാമവിശേഷണം

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ml: ക്രിയാവിശേഷണം

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ml: സര്‍‌വ്വനാമം

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ml: വാക്യം

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
ml: അക്കം

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ml: സംയോഗം

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
ml: ഉപസര്‍ഗ്ഗം

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ml: ചോദ്യം

en: Not Practiced Yet
ml: ഇതുവരെ അഭ്യാസം ചെയ്തിട്ടില്ല

en: Level 1
ml: നില 1

en: Level 2
ml: നില 2

en: Level 3
ml: നില 3

en: Level 4
ml: നില 4

en: Level 5
ml: നില 5

en: Level 6
ml: നില 6

en: Level 7
ml: നില 7
