libkdeedu - en to nb translation catalogue (69 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
nb: Tittel:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
nb: Forfatter:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
nb: Dokumentleksjon

en: Word types
nb: Ordtyper

en: Leitner Box
nb: Leitner-boks

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
nb: <qt>Kan ikke åpne fila<br /><b>%1</b></qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
nb: Kunne ikke åpne eller lese ordentlig «%1»
    (Feilmelding: %2)

en: Cannot write to file %1
nb: Kan ikke skrive til fil %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
nb: Oversettelse %1

en: KDE Vocabulary Document
nb: KDE vokabulardokument

en: KWordQuiz Document
nb: KWordQuiz-dokument

en: Pauker Lesson
nb: Pauker-leksjon

en: XML Dictionary Exchange Format
nb: XML-format for ordboksutveksling – «XML Dictionary Exchange Format»

en: Comma Separated Values (CSV)
nb: Verdier atskilt med komma (CSV)

en: All supported documents
nb: Alle støttede dokumenter

en: No error found.
nb: Fant ingen feil.

en: Invalid XML in document.
nb: Ugyldig XML i dokumentet.

en: Unknown file type.
nb: Ukjent filtype.

en: File is not writeable.
nb: Fila kan ikke skrives.

en: File writer failed.
nb: Filskriver mislyktes.

en: File is not readable.
nb: Fila kan ikke leses.

en: The file reader failed.
nb: Filleser mislyktes.

en: The file does not exist.
nb: Fila finnes ikke.

en: Unknown error.
nb: Ukjent feil.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
nb: Substantiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
nb: Navn

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
nb: Artikkel

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
nb: Adjektiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
nb: Pronomen

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
nb: Frase

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
nb: Tall

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
nb: Konjunksjon

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
nb: Preposisjon

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
nb: Spørsmål

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
nb: Kardinal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
nb: Bestemt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
nb: Ubestemt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
nb: Svak

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
nb: Sterk

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
nb: Eiendoms

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
nb: Personlig

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
nb: Hankjønn

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
nb: Hunkjønn

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
nb: Intetkjønn

en: Simple Present
nb: Presens

en: Present Progressive
nb: Presens progressiv

en: Present Perfect
nb: Presens perfektum

en: Simple Past
nb: Preteritum

en: Past Progressive
nb: Preteritum progressiv

en: Past Participle
nb: Perfektum partisipp

en: Future
nb: Presens futurum

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
nb: Substantiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
nb: Navn

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
nb: Artikkel

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
nb: Adjektiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
nb: Pronomen

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
nb: Frase

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
nb: Tall

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
nb: Konjunksjon

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
nb: Preposisjon

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
nb: Spørsmål

en: Not Practiced Yet
nb: Ikke øvet ennå

en: Level 1
nb: Nivå 1

en: Level 2
nb: Nivå 2

en: Level 3
nb: Nivå 3

en: Level 4
nb: Nivå 4

en: Level 5
nb: Nivå 5

en: Level 6
nb: Nivå 6

en: Level 7
nb: Nivå 7
